שתף קטע נבחר

הפלסטינים: מו"מ רק אם ישוחררו גם ערביי ישראל

בצד הפלסטיני מאשרים שהכוונה היא לחדש את השיחות עם ישראל בוושינגטון ביום שלישי, אבל מבהירים כי הדבר טרם הוחלט סופית: גורם פלסטיני בכיר ל-ynet: "נאשר את הגענו רק כשממשלת ישראל תאשר שחרור 103 אסירים, בהם 24 ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים"

גורם פלסטיני בכיר המעורה בשיחות על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים אמר הערב (יום ה') ל-ynet כי הפלסטינים טרם החליטו סופית אם להגיע לשיחות בשבוע הבא. מוקדם יותר היום נודע כי הכוונה היא לחדש את השיחות ביום שלישי הקרוב בוושינגטון, אולם כעת מבהירים הפלסטינים כי הדבר יקרה רק אם ישראל תאשר שחרור אסירים פלסטינים ותעמוד בהבטחה שנתנה לכאורה למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לשחרר את הראשונים שבהם כבר בחודש הראשון לשיחות. כך או אחרת, במחלקת המדינה התעקשו היום שעדיין אין תאריך לתחילת השיחות: "נספק תאריך כשהוא יאושר".

 

אסירים פלסטינים בעת שחרורם בעסקת שליט ב-2011 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אסירים פלסטינים בעת שחרורם בעסקת שליט ב-2011(צילום: רויטרס)

 

לפי הגורם הפלסטיני ששוחח עם ynet, העסקה שגיבשו האמריקנים היא שהם ישלחו הזמנה לשני הצדדים, הישראלי

והפלסטיני, ושבה יהיה כתוב כי המשא ומתן יתבסס על גבולות 67' עם חילופי שטחים, וכי כל סוגיות הליבה, כולל ירושלים והפליטים, יידונו במהלך השיחות.

 

הגורם אמר כי סוכם שכל 103 האסירים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו ישוחררו. כעת, הוא אמר, הפלסטינים ממתינים לישיבת ממשלת ישראל ביום ראשון, שבה יוחלט רשמית אם האסירים אכן ישובו לבתיהם. לדבריו, אם הממשלה תאשר את שחרורם וישראל תשיב בחיוב להזמנה של קרי - הפלסטינים יגיעו לשיחות בוושינגטון ביום שלישי הבא. אם לעומת זאת ישראל לא תשחרר את כל 103 האסירים, אמר, כולל 24 אסירים ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים, הפלסטינים לא יבואו לוושינגטון כיוון שלא יהיה להם אשראי מהציבור לשוב לשולחן המשא ומתן.

 

 

אסירים ראשונים ישוחררו תוך שבועיים? החגיגות לפני שנתיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אסירים ראשונים ישוחררו תוך שבועיים? החגיגות לפני שנתיים(צילום: AFP)

 

הגורם העריך כי ישנו סיכוי גבוה שהשיחות יחודשו ושישראל תסכים לשחרר את כל 103 האסירים, כיוון שסוכם על כך עם קרי, והשחרור יתבצע בארבע פעימות שהראשונה בהן תהיה בחודש הראשון של השיחות. נזכיר כי השר סילבן שלום לא שלל היום את האפשרות ששחרור אסירים יתבצע עוד לפני עיד אל-פיטר שיצוין בעוד שבועיים. הגורם הוסיף כי הפעימה האחרונה מבין הארבע תהיה שישה חודשים מתחילת השיחות בוושינגטון.

 

לפי הסיכום שהושג, השיחות יימשכו בין שישה לתשעה חודשים. הגורם אמר כי אם האמריקנים ירצו לתת לישראל מכתב שיצורף להזמנה לשיחות ובו הבהרות אמריקניות בנוגע להשגות הישראליות - אזי יהיה זה עניין ישראלי-אמריקני ולפלסטינים אין כוונה להתערב בו משום שאין זה עניינם. הוא הדגיש כי מבחינתם הדבר החשוב הוא ההזמנה הרשמית הזהה לשני הצדדים, שבה אמור להיכתב כי השיחות יתבססו על גבולות 67'.

 

ארה"ב: מצפים מהצדדים להגיע בהקדם

למרות הדיווחים מישראל, מחלקת המדינה האמריקנית עדיין לא מאשרת שהפגישות יחלו בשבוע הבא. סגנית דוברת מחלקת המדינה, מרי הארפ, אמרה הערב: "שום דבר לא השתנה מאז שמזכיר המדינה אמר ששני הצדדים יפגשו בקרוב בוושינגטון. בשלב זה אנחנו מצפים מהצדדים להגיע בהקדם. נספק תאריך כשהוא יאושר".

הארפ סרבה לספק מידע על הדיונים הפנימיים לגבי זהות השליח המיוחד.

 

קרי הופיע במטה האו"ם בניו יורק עם המזכ"ל באן קי-מון ואמר שהדבר החשוב ביותר הוא "האפשרות של שלום בין הפלסטינים והישראלים. שני המנהיגים - ראש הממשלה נתניהו והנשיא עבאס - קיבלו החלטה אמיצה לנסות לחזור לשיחות על נושאי הליבה".

 

בינתיים חתמו 140 יהודים אמריקנים בכירים על מכתב שנשלח לנתניהו, שבו הביעו תמיכה בתהליך השלום שמקדם מזכיר המדינה. בין החותמים: הסנאטור הדמוקרטי לשעבר ג'ו ליברמן, הרפובליקני דב זקהיים (שהיה מספר 2 בפנטגון), המשפטן אלן דרשוביץ ואחרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בעד האסירים הפלסטינים
צילום: רויטרס
מומלצים