שתף קטע נבחר

אבו מאזן: צפו לחדשות טובות מחר בעניין האסירים

הנשיא הפלסטיני ייעץ לכתבים ברמאללה לעקוב אחר הדיווחים מישראל מחר, כי, לטענתו, יהיו הצהרות משמחות בנוגע לאסירים הכלואים בישראל. בינתיים, ישראל אישרה כי השרים יתבקשו מחר לאשר השחרור של 104 אסירים, כנראה כולל הערבים-הישראלים

בישראל מתייחסים בזהירות לסוגיית האסירים הפלסטינים, אולם אבו מאזן כבר ממהר לברך. הנשיא הפלסטיני הצהיר אתמול (יום ו') בשיחה עם כתבים ברמאללה כי ביום ראשון יהיו "חדשות משמחות" הקשורות לכלואים בישראל. מחר צפויה הממשלה לאשר את חידוש המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים ואת הקמתה של ועדת שרים מיוחדת לשחרור האסירים.

 

הדיווחים האחרונים על המשא ומתן:

גורם: 'כבר שחררנו ערבים-ישראלים, מה הסיפור?'

דיסקין על המו"מ: קרובים לנקודת האל-חזור

הפלסטינים: מו"מ רק אם ישוחררו גם ערביי ישראל

 

בירושלים שמרו על עמימות לגבי מספר האסירים שיובא לאישור השרים ורק היום בצהריים התקבל אישור רשמי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יבקש מהם לשחרר 104 אסירים וותיקים. המספר מרמז על כך שהכוונה היא לכלול בהסכם גם את הערבים-הישראלים הכלואים, שישראל סירבה לשחרר עד כה. גורם מדיני רשמי אישר בצהריים ל-ynet כי המספר יהיה גדול ממה שדובר בשבוע האחרון. הוועדה, בראשות נתניהו עצמו, תקבע בהמשך את זהות המשתחררים ואת מועד השחרור שלהם.

 

אולם עוד לפני האישור הרשמי, נשמע אבו מאזן אופטימי למדי. הוא המליץ לכתבים לעקוב מחר אחר כלי התקשורת בישראל משום שלדבריו, יהיו שם הצהרות ישראליות משמחות בנוגע לאסירים. עם זאת, הוא לא ציין מה יהיה טיבן של אותן הצהרות. בנוסף, אישר אבו מאזן כי ביום שלישי הקרוב ייפגשו המשלחות הישראלית והפלסטינית בוושינגטון ויחדשו את שיחות השלום בין הצדדים. הוא ציין כי השיחות יהיו בחסות ישירה של ארצות הברית, שתפקח על הצדדים אפילו בתוך החדרים שבהם יתקיים המשא ומתן.

 

אבו מאזן מציג לחברי אש"ף את תוצאות השיחות עם ג'ון קרי          (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן מציג לחברי אש"ף את תוצאות השיחות עם ג'ון קרי (צילום: EPA)

 

הנשיא הפלסטיני התייחס גם לאופוזיציה בתוך הרשות שמתנגדת לחידוש השיחות ואמר כי גם בפנייה הפלסטינית לאו"ם היו כאלו שהתנגדו לכך, אך לאחר שהפלסטינים הצליחו לשדרג את מעמדם בארגון - האופוזיציה הבינה כי ההתנגדות לא הייתה במקומה. אבו מאזן ציין גם שלפלסטינים יש תוכניות נוספות, מלבד המשא ומתן, שטרם נחשפו וכנראה רמז לאפשרות שהם יפנו למוסדות האו"ם השונים.

 

בתוך כך, שר האסירים הפלסטיני עיסא קראקע הודיע כי ישראל והרשות הפלסטינית יקימו צוות

משותף שיבחן את שמות האסירים ששחרורם צפוי מהכלא בישראל. אתמול התייחסו לנושא גורמים המעורים במגעים עם הפלסטינים והצהירו כי שאלת שחרורם של האסירים יצאה מפרופורציה: "גם בעבר שוחררו ערבים ישראלים, ולכן אין להפוך את הנושא הזה למרכזי. השרים יידעו על מה הם מצביעים ביום ראשון".  

 

שלשום הבהירו הפלסטינים כי טרם החליטו סופית אם להגיע לשיחות בשבוע הבא, והבהירו כי הדבר יקרה רק אם ישראל תאשר שחרור אסירים פלסטינים ותעמוד בהבטחה שנתנה לכאורה למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לשחרר את הראשונים שבהם כבר בחודש הראשון לשיחות.

 

גורם פלסטיני אמר אז ל-ynet כי סוכם שכל האסירים שנכלאו לפני הסכמי אוסלו ישוחררו, והם ממתינים לישיבת ממשלת ישראל ביום ראשון, שבה יוחלט רשמית אם האסירים אכן ישובו לבתיהם. לדבריו, אם הממשלה תאשר את שחרורם וישראל תשיב בחיוב להזמנה של קרי - הפלסטינים יגיעו לשיחות בוושינגטון ביום שלישי הבא. לעומת זאת, אם ישראל לא תשחרר אותם, כולל 24 אסירים ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים, הפלסטינים לא ייטלו חלק במשא ומתן כיוון שלא יהיה להם אשראי מהציבור לשוב לשולחן המשא ומתן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. תהיה סיבה לחייך?
צילום: EPA
מומלצים