שתף קטע נבחר

הקאמבק של אסד: כיבוש חומס כמעט הושלם

הספידו אותו, אמרו שימיו ספורים, אבל עם הרבה עזרה מהחבר נסראללה ואלפי הלוחמים של חיזבאללה שזרמו לסוריה, הוא חזר. צבא אסד הודיע היום כי אחרי לחימה של חודש השיב לעצמו את השליטה בשכונה חשובה בחומס. האופוזיציה מודה: רק אזורים מעטים בעיר נותרו בידי המורדים

המשטר הסורי הודיע בצהריים (יום ב') כי השיג שליטה מלאה על שכונת מפתח בחומס שהוחזקה עד כה על-ידי המורדים. כיבוש השכונה הזו הושלם לדברי צבא בשאר אסד אחרי שבועות של לחימה במורדים בחומס, עיר הנחשבת למעוז של מתנגדי המשטר הסורי. "יחידות הצבא האצילי שלנו השיבו לגמרי את הביטחון והיציבות לשכונת חלידיה", נמסר בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ארגון האופוזיציה The Syrian Observatory for Human Rights שמושבו בלונדון טען כי הלחימה בין הצדדים בחלידיה נמשכת גם היום, אולם הודה כי צבא אסד השתלט על רוב האזור, והגביר את המצור על האזורים המעטים שעדיין נותרו בידי המורדים במרכז העיר.

 

חיילי צבא סוריה מתהלכים בשכונת חלידיה, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילי צבא סוריה מתהלכים בשכונת חלידיה, אתמול(צילום: AFP)

ההרס בשכונת חלידיה, בתמונה שהפיצה האופוזיציה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההרס בשכונת חלידיה, בתמונה שהפיצה האופוזיציה(צילום: AFP)

 

ההישג המשמעותי הזה של צבא אסד בא בדיוק חודש מאז שהחלה המתקפה שלו על חומס. עד לפני כמה חודשים נראה היה כי שלטונו של אסד מתקרב אל סף קריסה, כשהמורדים רשמו בשטח הישגים משמעותיים והשתלטו על עוד ועוד אזורים ברחבי המדינה. אלא שאז החל אסד לקבל סיוע פעיל בשטח מאלפי לוחמי חיזבאללה, בן בריתו מלבנון, שהחלו מגיעים לשטח ארצו. הם סייעו לו לכבוש תחילה את העיירה האסטרטגית אל-קוסייר, ובשבועות האחרונים לקחו חלק פעיל מאוד גם במאמצים להשיב לאסד את השליטה בחומס.

 

חשוב לציין כי לצד ההישג הצבאי שרשם חיזבאללה בסוריה, ככל הנראה הוא גם סופג אבדות לא מעטות. בחודש שעבר הייתה ההערכה שהוא איבד כבר יותר מ-100 לוחמים בסוריה וכי עוד מאות מאנשיו נפצעו שם. בשבוע שעבר הכריז האיחוד האירופי לראשונה על הזרוע הצבאית של חיזבאללה "ארגון טרור", צעד שהשלכותיו הכלכליות על הארגון עשויות להיות משמעותיות מאוד.

 

אסד רוצה להפריד בין הדרום לצפון. הרס בחומס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אסד רוצה להפריד בין הדרום לצפון. הרס בחומס(צילום: AFP)

 

אסד מעוניין להשיב לעצמו את חומס, כדי ליצור חגורה ארוכה שבה הוא שולט במרכז המדינה, ובכך לנתק את צפון סוריה מדרומה - שני

אזורים הנשלטים במידה רבה מאוד על-ידי המורדים. כמאה אלף בני אדם נהרגו בסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים לפני כשנתיים וחצי, וחומס נחשבת למעוז משמעותי מאוד של המורדים שאפשר להם להמשיך להילחם באסד לאורך התקופה הזו.

 

כשני מיליון בני אדם הפכו לפליטים במהלך מלחמת האזרחים שהחלה במרס 2011, והקרבות בסוריה הפכו במרוצת הזמן ליותר ויותר עדתיים - בעיקר בין מורדים מוסלמים סונים לבין שיעים ועלווים תומכי אסד. הנשיא הסורי עצמו הוא בן המיעוט העלווי, ענף של האיסלאם השיעי שרק כ-14% מאזרחי סוריה נמנים עמו.

 

ובתוך כך, גורם ביטחוני בכיר אמר הבוקר כי משלוח טילי הנ"מ המתקדמים S-300 לסוריה עדיין לא יצא מרוסיה, בניגוד לפרסומים קודמים בנושא בישראל ובעולם. לדברי הגורם עדיין מתקיימות שיחות בנושא עם הרוסים בערוצים שונים. מדובר בנשק אסטרטגי שדמשק סיכמה עם רוסיה על רכישתו במסגרת עסקה כוללת, אך ישראל לוחצת לבטל את העסקה מחשש לפגיעה בעליונות מטוסי חיל האוויר בשמי לבנון.

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הרס בשכונת חלידיה בחומס
צילום: AFP
מומלצים