שתף קטע נבחר

האונ' העברית: 100 מרצים ממדעי הרוח בסכנת פיטורים

נציגי הסגל האקדמי הזוטר הגישו צו מניעה לבית הדין לעבודה בירושלים, נגד פיטורי כ-20% מחברי הסגל בפקולטה, על רקע קיצוץ במספר הקורסים. טוענים: החלטת האוניברסיטה נעשית על גבם של הסטודנטים ומסכנת את פתיחת שנת הלימודים

100 חברי סגל המלמדים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים, בסכנת פיטורים . היום (ב') הגיש ארגון מו"ח (מורים וחוקרים) שמייצג את הסגל הקדמי הזוטר, צו מניעה לבית הדין לעבודה בעיר, נגד הכוונה לפטרם.

 

עוד בערוץ קריירה :

 

הגשת הבקשה הגיעה בעקבות הודעת הנהלת האוניברסיטה, כי תצמצם את מספר הקורסים בפקולטה למדעי הרוח וכתוצאה מכך יפוטרו מרצים. לטענת ארגון מו"ח, מדובר בביטול של כ-100 קורסים, בהם ספרות עברית, מחשבת ישראל, תולדות האומנות, מוסיקולוגיה, חינוך והיסטוריה, ובקיצוץ של 20% מכלל חברי הסגל בפקולטה.

 

על פי הסגל הזוטר של האוניברסיטה, החלטת האוניברסיטה מסכנת את פתיחתה הסדירה של שנת הלימודים האקדמית הבאה. הסגל הזוטר כולל 2,100 חברים, בהם דוקטורנטים, עמיתי הוראה, מסטרנטים, מדריכים, מדריכים מעשיים, מתגברים ומורים מן החוץ.

 

"פיטורים אלה מהווים הפרה של הוראות ההסכמים הקיבוציים הארציים מ-2008 ו-2012, הקובעים ביטחון תעסוקתי ומסדירים את תנאי העסקתם של חברי הסגל האקדמי הזוטר", טוענים בארגון. "צמצום מגוון הקורסים יפגע גם בסטודנטים הלומדים כיום, שיתקשו לסיים את התואר בשל מגוון דל של קורסי בחירה, וגם באטרקטיביות הפקולטה בעבור נרשמים חדשים".

 

"פגיעה באוכלוסיית עובדים מוחלשת"

בארגון מוספים, כי צעדי האוניברסיטה תמוהים, שכן השנה חלה דווקא עלייה במספר הסטודנטים שנרשמו ללימודים בפקולטה למדעי הרוח. "הנהלת האוניברסיטה מנסה לפגוע במדעי הרוח ובתוך כך גם להיפטר מחברי הארגון הוותיקים הזכאים לביטחון תעסוקתי", אומרת יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטה, ד"ר אסתר סרוק. "זו פגיעה באוכלוסיית עובדים מוחלשת הנעשית באופן לא פרופורציונאלי".

 

לדבריה, נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן ששון, הכריז מלחמה על מדעי הרוח ועל הסגל הזוטר. "הוא החליט לבחור בפתרונות הקלים של פיטורים וצמצום חוגים, במקום להתמודד בצורה אמיתית עם הגירעונות", היא אומרת. "החיים באוניברסיטה העברית צפויים להיות סיוט בעבור הסטודנטים משום שהקיצוץ הזה נעשה על גבם. אני מאד מקווה שבן ששון יתעשת ויבטל את הפיטורים באופן מיידי, ולא ייפגע בנו ובסטודנטים".

 

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "כחלק מתהליך העבודה, האוניברסיטה מייעלת באופן שוטף חלק מפעילותיה, ובין היתר מצמצמת במידת האפשר קורסי בחירה בהם לומדים מספר נמוך מאוד של סטודנטים, וזאת במקביל לשמירה על רמה אקדמית גבוהה. הפסקת ההתקשרות עם המרצים נעשית על פי דין ואינה מפרה הסכמי עבודה קיבוציים כלשהם. חבל שהארגון בוחר בפנייה לערכאות משפטיות במקום בהידברות מול הגורמים הרלוונטיים באוניברסיטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
האוניברסיטה העברית
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים