שתף קטע נבחר

שחוקים מהעבודה? שירו בבוקר באוטו

חשים חוסר מיצוי ודכדוך בעבודה? מתקשים לקום בבוקר? התייאשתם מלצפות לשינוי? אתם לא חייבים לחפש משרה חדשה. לעתים די בכך שתעשו פעילות גופנית או תשירו בדרך לעבודה. טיפים להתמודדות עם שחיקה

אתם מוזמנים לעוד ישיבת צוות בעבודה, מצפים לשעה של קפה, פטפוטים, הפסקה ואולי דיון מקצועי על פתרון לבעיה חדשה. אתם שוקעים בכסא ובשלב מסוים מפליגים בדמיונכם למרחקים וחושבים כיצד תשכחו מאותם קשיים בארגון, שגורמים לכם ולעמיתיכם כל כך הרבה תסכול ואכזבה.

 

 

תופעת השחיקה בעבודה מתרחבת בעולם בכלל, ובארץ בפרט, אולי בגלל שישראל מוכת לחץ בעבודה, אולי בשל המחסור במקומות עבודה כתוצאה מהיצע עובדים גדול וביקוש נמוך, אולי בגלל המיתון, התל"ג הנמוך, או החום הכבד בקיץ.

 

בסדנאות להתמודדות עם שחיקה, חושפים משתתפים רבים תסמינים הקשורים בשחיקה, כמו קושי לקום בבוקר לעבודה, עייפות קבועה ששינה טובה לא מפיגה, נדודי שינה ואובדן תקווה לשינוי. אחרים מגלים שנשבר להם מקולגות שתמיד מאחרים או מתחזים לחולים כל הזמן.

 

שחיקה תלויה במידה רבה בתרבות הארגונית ששוררת במקום העבודה שלכם, שכן יש ארגונים חולים יותר וארגונים בריאים יותר. הללו נבדלים בעיקר במידת הגמישות והעצמאות שניתנות לעובדים, באפשרויות הקידום שלהם ובקבלת הערכה ראויה מהמעסיק.

 

עם זאת, שחיקה היא תמיד גם שילוב של בין התרבות הארגונית לבין מבנה האישיות של האדם, מידת השאפתנות שלו וציפיותיו מעצמו והחוסן שלו. אנשים שחשים שאינם ממצים את עצמם, ירגישו חוסר סיפוק בעבודה ועלולים לגלוש במהירות לתסמונת שחיקה ודכדוך. אלה יפגעו ביצירתיות שלהם, בשמחה, בחיות וביחסים עם מנהלים, עמיתים ולקוחות.

 

איך יוצאים ממעגל השחיקה?

לפעמים הברירה היחידה היא לחפש מקום עבודה אחר או לעשות שינוי קריירה. אך במרבית המקרים די בשינוי קטן או שניים באופן ההתמודדות של עובדים ומנהלים. שינוי מושכל בתפיסת האדם את תפקידו יכול להביא לשינוי משמעותי בסיפוק מהעבודה ולצמצם את השחיקה. לפניכם 6 טיפים שיאפשרו לכם לבלום את השחיקה ולהגשים את עצמכם באותה העבודה ובאותו תפקיד:

 

1. הזכרו מה הניע אותכם לבחור במקצוע או בעבודה שלכם - נסו להזכר כיצד חלמתם שחייכם יראו ובדקו אם יש תחום נוסף שהייתם רוצים לעסוק בו וטרם שילבתם אותו בעבודתכם, או שלא העזתם לבקש. אם תצליחו לראות תמונה שמשקפת לכם את החלום שלכם, צלמו אותה לעצמכם בדמיונכם והשתדלו להעיף בתמונה הזו מבט בתחילת כל שבוע.

 

2. שתפו את המנהלים בקשיים בעבודה - אל תהססו לפנות למנהלים שלכם ולשתפם בקשיים שאתם חווים בעבודה. אם אתם חוששים שהפניה לא תועיל מאחר שהמנהל שלכם ידחה את הבקשה או שהוא מוגבל בסמכויותיו בארגון. הגידו את אשר שעל לבכם בצורה מכבדת ולא באופן שיזיק ויעמיס. באופן זה בקשתכם תהיה בתודעת המנהל וגם אם לא יוכל להעתר לה, יתכן שתקבלו התייחסות מתחשבת יותר אם אם תגישו בהמשך בקשה אחרת שכן הוא יבין את מצבכם הכולל.

 

3. השתתפות בפעילות גופנית ותחביבים - ספורט בריא לגוף ולנפש, משחרר הורמונים שנוגדים את ההורמונים שמייצרים מתח ומשפר את מצב הרוח. אנשים רבים שקועים בעבודה, במשפחה ובבית, מבלי שנותר להם זמן להקדיש שעה-שעתיים בשבוע רק לעצמם להרהר, לתכנן דברים או פשוט להתנתק.

 

הקדשת שעות ספורות קבועות בשבוע רק לעצמכם, יכולות לעשות פלאים. הפנאי הזה מאפשר ניתוק ממירוץ העכברים, רגעי חיים איכותיים ותכנון קדימה. רק כשיש זמן ושקט אפשר להתפנות להזכר על מה אתם חולמים ולתכנן איך להגשים החלומות.

 

4. הכל מתחיל בבוקר - מומלץ לתבל את הבקרים עם קצת חשיבה חיובית. אם בדרך לעבודה תדמיינו בפרטי פרטים תסריט אופטימי איך היום שלכם הולך להראות, תגלו שהוא באמת יעבור אחרת. מומלץ ליהנות בדרך לעבודה ממוזיקה שאוהבים ואפילו לשיר ברכב, מה אכפת לכם מה יחשבו הנהגים ממול?

 

5. קחו חופשות להתאוורר - עובדים רבים שחוזרים מחופשה ארוכה, מרגישים במהרה שהיא עברה מזמן ושמולם משתרע מדבר צחיח של שנת עבודה רציפה. עבור מי שחש עמוס ושחוק בעבודה, מומלץ להעדיף מספר חופשות קצרות בתדירות גבוהה, על פני חופשה אחת ארוכה.

 

6. דברו עם עמיתים בעבודה - היכולת לחלוק את ההצלחות, את הקשיים והתסכול עם שניים שלושה עמיתים שמבינים אתכם, כמו גם את מורכבות המערכת שבה אתם נמצאים, יכולה לחזק אותכם ולתת לכם תמיכה רבה.  

 

הכותבת היא עו"ד וכן מנחת קבוצות הרצאות וסדנאות חוויתיות בארגונים למנהלים, רופאים ועובדים כיצד להיטען מחדש בעבודה- פתרונות להתמודדות עם שחיקה. www.hadashartal.com


פורסם לראשונה 01/08/2013 17:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
רואי קטלן
הדס יקיר הרטל
רואי קטלן
מומלצים