שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP, AFP, EPA

ברקע השיחות: עוד 1,200 דירות בי-ם וביו"ש

שר הבינוי אריאל הודיע על שיווק הדירות, בין היתר באריאל, אפרת, מעלה אדומים וביתר עילית, שלושה ימים לפני פתיחת סבב השיחות השני בין ישראל לפלסטינים: "אף מדינה בעולם לא מקבלת תכתיבים היכן לבנות". לפיד תקף: זו טעות כפולה

מצד אחד מחדשים את השיחות, ומצד אחר מודיעים על בנייה חדשה בירושלים ובשטחים: שלושה ימים לפני פתיחת הסבב השני במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, הודיע הבוקר (יום א') שר הבינוי והשיכון אורי אריאל על שיווק של כ-1,200 דירות חדשות בבירה וביהודה ושומרון.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הורים שכולים: הודיעו לנו שרוצח בננו ישוחרר

הונאה במיליונים: נעצר עוקץ הסלבס

 

בירושלים ישווקו 793 דירות. 400 מהן בשכונת גילה, 210 בחומת שמואל ו-183 בפסגת זאב. בנוסף, 117 דירות ישווקו באריאל, 149 דירות באפרת, 92 במעלה אדומים ו-36 בביתר עילית.

 

לדברי שר השיכון אריאל, "ממשלת ישראל פועלת להורדת יוקר

 המחיה בכל חלקי מדינת ישראל. אף מדינה בעולם לא מקבלת תכתיבים ממדינות אחרות היכן מותר לה לבנות והיכן לא".

 

אריאל אמר עוד כי "אנו נמשיך לשווק דירות ולבנות בכל רחבי הארץ, בנגב בגליל ובמרכז כדי לענות על צורכי כל תושבי מדינת ישראל. זה הדבר הנכון כעת, הן מבחינה ציונית והן מבחינה כלכלית".

 

שר האוצר יאיר לפיד מתח ביקורת על ההחלטה על שיווק הדירות ואמר: "פרסום המכרזים לשיווק 1,200 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים בעת הזו הוא טעות כפולה. את הפתרונות לבעיית הדיור צריך ליישם באזורי הביקוש וזו מטרת קבינט הדיור. בנוסף, השימוש במשאבים המיועדים לדיור למעמד הביניים כדי להתריס התרסה מיותרת אל מול האמריקאים ולתקוע מקלות בגלגלי שיחות שלום אינה נכונה ואינה מועילה לתהליך".

 

גלאון: הבנייה - מטען צד לחיסול המו"מ

כצפוי, גם האופוזיציה תקפה את ההודעה. "בניית אלפי יחידות דיור בהתנחלויות היא מטען צד שמניחה הממשלה לחיסול המשא ומתן, עוד לפני שהחל", אמרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "לא יהיה הסכם עם הפלסטינים כל עוד תימשך הבניה בהתנחלויות. לא יהיה הסכם שלום שאינו מבוסס על קווי 67 עם חילופי שטחים וחלוקת ירושלים".

 

הודעת משרד השיכון מגיעה אחרי שבועות של דיונים בין אנשי מפלגת הבית היהודי של נפתלי בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו - בזמן שחידוש המשא ומתן ושחרור האסירים מהכלא הישראלי מייצרים בעיה פוליטית עבור המפלגה שלא פרשה מהקואליציה. כדי להרגיע את הימין ואת קהל הבוחרים של המפלגה סוכם כי שר השיכון יודיע על שיווק של יותר מ-1,000 יחידות דיור בירושלים וביו"ש.

 

אריאל התהדר בהודעה שפרסם היום כי משרדו פועל להוריד את מחירי הדיור בכל רחבי הארץ, אלא שאפילו אנשיו הקרובים מודים כי למעשה שיווק הדירות הוא בעצם השלב הראשוני מאוד בהליך בניית הדירות, שלב שרק מתניע את ההליכים הביורוקרטים לפני תקיעת המסמר הראשון - תהליכים שעשויים להימשך אפילו שנתיים.

 

עוד יחידות דיור מעבר לקו הירוק. גילה (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עוד יחידות דיור מעבר לקו הירוק. גילה (ארכיון)(צילום: רויטרס)

 

המשמעות ברורה: להודעת השר אריאל יש בעיקר מטרה פוליטית מובהקת שנועדה ליצר מעין מצג שווא שלפיו הממשלה הולכת לבנות בירושלים ובהתנחלויות כבר בעתיד הקרוב, וזאת למרות המשא ומתן שהתחדש עם הפלסטינים.

 

בינתיים, שני הצדדים משחקים את המשחק הפוליטי הפנימי שלהם, משגרים זה נגד זה מכתבי תלונה למזכיר המדינה האמריקני קרי בנושאים הכואבים להם. ראש הממשלה נתניהו שיגר מצדו מכתב למזכיר המדינה ובו התלונן על המשך ההסתה ברשות הפלסטינית, הפלסטינים התלוננו על הבנייה ואילו האמריקנים נוזפים בלשון רפה בכוונות הבנייה הישראליות - הכול במסגרת משחק מדיני-פוליטי שאינו מתעלם מהצרכים הפוליטיים, הן ברשות והן בישראל.

 

עם זאת, אין במהלכים אלה ובתלונות אלה כדי להביא לפיצוץ

בשיחות שאמורות להתחדש כאמור כבר ביום רביעי לאחר שחרורם של 26 אסירים פלסטינים. שחרור אסירים זה מהווה דוגמה לדברים הנעשים בפועל אל מול הדיבורים הפוליטיים ההכרחיים דוגמת שיווק הדירות החדשות או התלונות על ההסתה הפלסטינית.

 

גורמים בבית היהודי אמרו כי "צריך להבין, יש כרגע קרב תודעתי בימין. זה נכון שלא תהיה בנייה בעתיד הקרוב, אבל מבחינתו אחרי תקופה ארוכה של חוסר בנייה וחוסר התחלות בנייה, להתחיל מחדש לשווק. השיווק כאמור רק שלב ראשון אך הוא לפחות מתניע את ההליכים הביורוקרטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר אריאל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים