שתף קטע נבחר

השד העדתי בשירות שוד הפנסיה

מי שרוצה שמזרחים ימשיכו להיות עניים ימשיך לפטפט על השד העדתי במקום להיאבק יחד. אמנון לוי רודף רייטינג ומשרת את הזדון של הפרד ומשול

כמה תועלת תצמח למזרחים מדיון ציבורי על שיעורי הפנסיה, לעומת התועלת שתצמח להם מהדיון שמתפתח כעת סביב "השד העדתי"?

 

שיעור המזרחים בין בעלי ההכנסות הבינוניות והנמוכות גדול בהרבה משיעורם באוכלוסיה. כלומר, עשרות אלפי מזרחים שמרוויחים היום במקרה הטוב כ-10,000 שקלים עתידים יהיו לקבל בזקנתם - על פי חישוב שהציג הכתב מתן חודורוב - בסביבות 4,000 שקלים. ועכשיו גם מן הסכום העלוב הזה רצו להוריד להם 10%. שלא לדבר על אותם אלפים רבים שמרוויחים היום פחות מזה. שלא לדבר על אותם 30-40 אחוזים מהישראלים שאין להם שום הסדר פנסיה.

 

עוד בערוץ הדעות

מזרחי לאתיופי זאב / דני אדינו אבבה

מקופחים מכל העדות בחצר האחורית / אריאנה מלמד

 

הרשימה הזאת באה לומר שלושה דברים:

  1. הדיון על עדתיות מזרחית מסתיר היום את הדיון על המצוקה של רוב המזרחים.
  2. בעבר הופלו מזרחים בישראל בגלל זהותם. היום הם מופלים בגלל עוניים. ועניים יש גם מקרב עולים מרוסיה, מאתיופיה וגם חברי קיבוצים שהתרוששו וגם אשכנזים בפרברים המרופטים של כל הערים.
  3. אין סיכוי להיאבק במצוקה של רוב המזרחים אם נשסה זה בזה מזרחים ואשכנזים. אמנון לוי רק רוצה רייטינג כאשר הוא מוכר להמונים תמונה פשטנית של כל הלבנים נגד כל השחורים. בפועל הוא משרת את הזדון העתיק של הפרד ומשול.

 

מזכירים את מספרם הנמוך מאוד - גם היום - של המזרחים בין הפרופסורים באוניברסיטאות, בין שופטי בית המשפט העליון, בין זוכי פרס ישראל, בין העיתונאים הבכירים. זו עובדה. אבל האם השער ננעל בפני אנשים משום שהם מזרחים? מי שמספר את המעשייה הזאת מעדיף לערפל מציאות ומפריע לתקן מציאות. מדיניות כור ההיתוך של שנות החמישים אמנם יצרה סבל משום שהזהות המזרחית הושפלה, אבל מדיניות כור ההיתוך הוחלפה מזמן במדיניות השוק החופשי.

 

הסיבה הפשוטה והברורה שבגללה רק מזרחים מעטים מגיעים היום לעמדות בכירות ברבים ממרכזי הכוח בישראל היא לא שהם מזרחים. הסיבה היא שהם עניים. הדלתות נסגרות בפני כל העניים בישראל, בלי שום קשר למוצאם. כל עוד קיימה ישראל מדינת רווחה בעלת רמה גבוהה של שוויון - וזה היה עד שנות השבעים - היא פתחה מסלול של מוביליות כלפי מעלה לטובת עולים ופליטים יהודים שונים ורבים. אבל כאשר חוסלה מדינת הרווחה - מי שהיה למטה נשאר למטה והוריש את מעמדו הנחות לדור שאחריו.

 

תארו לכם מצב שבו היתה הממשלה מחליטה לצייד את צה"ל בנשק או לחסן ילדים נגד פוליו, על פי רמת הריבית בשוק. רק פנסיה מותר לתת על פי מצב השוק ולא על פי מצב הזקנה וכבוד הזקנה. וכיוון שכוחות השוק הם כוחות חזקים מאוד - רק מאבק משותף של שחורים ולבנים, חרדים ורבים אחרים, יש לו סיכוי להצליח.

 

מי שרוצה כעת בטובתם של המזרחים צריך לזכור שזהות וכבוד כלפיה נקבעים לא רק במבט לאחור, אלא גם במבט לעתיד. מי שישאיר את העניים בישראל עניים, ישאיר את הרוב הגדול של המזרחים פגועים ומופלים לרעה, גם בלי שיתעסק במזרחיות שלהם.

 

נושא הפנסיה הוא דוגמה טובה. שלמה יצחקי, מי ששימש עד השנה שעברה הסטטיסטיקאי הממשלתי הראשי, תיאר לפני כמה ימים את הפרטת מערך הפנסיה, שאותה הוביל נתניהו ב-2003, כ"שוד הפנסיה הגדול" וכ"מס שעובר מעניים לעשירים".

 

מי שהעביר את האחריות לשנות הזקנה של האזרחים מהמדינה לשוק ההון רמס את עתידם וגם את זהותם של רוב המזרחים. מי שרוצה שמזרחים ימשיכו להיות עניים, ימשיך לפטפט על השד העדתי. אבל מי שרוצה הרבה מזרחים באקדמיה ובפרסי ישראל, יקטין את העוני הקיים והצפוי באמצעות מאבק משותף של מזרחים ושל לא-מזרחים.

 

פרופ' נסים קלדרון הוא מרצה לספרות עברית

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים