שתף קטע נבחר

משחתות הטומהוקים: זו המכה שמחכה לאסד

אחרי עיראק, בוסניה ולוב - מחכים הטומהוקים להתביית על מטרות בסוריה. לאיזה טווח מגיע הטיל? כמה שוקל ראש הנפץ? ואיזו משחתת ביקרה בחיפה?

לשגר מרחוק ולפגוע במדויק במטרה: ארצות-הברית קידמה למזרח הים התיכון ארבע משחתות, המסוגלות לבצע מגוון פעולות צבאיות ובהן שיגורי טיל שיוט טומהוק. בטילים הללו השתמש הצי האמריקני מאז מלחמת המפרץ הראשונה ב-1991 נגד מטרות בעיראק, אפגניסטן, לוב, תימן וגם יוגוסלביה עם אחוזי הצלחה גבוהים.

 

אמריקה נערכת לתקיפה - עוד עדכונים ופרשנויות

 

הטומהוק יכול להגיע עד לטווח של 2,500 ק"מ, מהירותו כ-880 קמ"ש ואורכו קצת יותר מ-5.5 מטרים. משקל ראש הנפץ מגיע ל-450 ק"ג, כשליש ממשקלו של הטיל. הטיל יוצא מהמשגר במעוף אנכי, באמצעות מאיץ המופעל בדלק מוצק, ואז מופעל מנוע סילוני המכוון אותו אל המטרה. הטיל נחשב מדויק ביותר בזכות מערכת ניווט מתוחכמת - המכוונת אותו בדיוק אל המטרה. בעבר, כך דווח, דחתה ארצות-הברית בקשה של ישראל לרכוש טילים שכאלו.

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
   

חברת רייתאון מייצרת את הטילים כבר קצת יותר מ-30 שנה, אבל השימוש הראשון בהם נעשה במלחמת המפרץ הראשונה. כ-290 טילי טומהוק ששוגרו מכלי שיט אמריקנים פגעו אז בעיראק ואחוז הדיוק עמד על 85%.

 

בשנת 1995 שיגרו ספינות אמריקניות, שהיו בים האדריאטי, טילי טומהוק לעבר בוסניה, בזמן מבצע נאט"ו נגד הסרבים בבאניה לוקה. שנה לאחר מכן היעד היה שוב משטרו של סדאם חוסיין, והיעד הפעם היה מפקדות צבאיות בדרום המדינה. שנתיים עברו וטילי טומהוק שוגרו לעבר יעדים של אל-קאעידה בסודן ובאפגניסטן, שאליהם שוגרו עשרות טילי שיוט. בנוסף שוגרו גם טילים רבים במבצע נגד יוגוסלביה.

 

 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

שועל במדבר, 1998 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
שועל במדבר, 1998(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

בוסניה, 1995 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
בוסניה, 1995(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

 

בסוף שנת 1998 היה זה שוב ממשל קלינטון שהנחית מהלומה בדמות עשרות טילי טומהוק על עיראק, בהם על כפר הולדתו של סדאם חוסיין. לאחר פיגועי 11 בספטמבר 2001 היעדים לטילים היו בסיסים של אל-קאעידה באפגניסטן. ב-2003 בזמן מלחמת המפרץ השנייה נורו מאות טילים מסוג זה לעבר עיראק.

 

גם ממשל אובמה שיגר טילים מסוג זה. בשנת 2011, בזמן המבצע בלוב, שוגר טיל הטומהוק ה-2,000 מהמשחתת בארי שהייתה אז בים התיכון, אחת מארבע המשחתות שנערכות כעת מול חופי סוריה. שנתיים קודם לכן שוגרו טילים לעבר בסיסי טרור של אל-קאעידה בתימן. לפי החברה המייצרת, 140 ספינות וצוללות של הצי האמריקני מסוגלות לשגר את טיל השיוט המדויק וכך גם כמה ספינות בחיל הים המלכותי הבריטי. על-פי ההערכות בידי הצי האמריקני יותר מ-3,000 טילי טומהוק כיום.

 

בדצמבר אשתקד הודיעה חברת רייתאון כי הצי האמריקני רכש טילי טומהוק בשווי של 254.6 מיליון דולר. הטיל שנרכש, מדגם 4, מסוגל להגיע לטווח של 1,850 ק"מ. חצי שנה קודם לכן נחתמה עסקה בשווי 338 מיליון דולר לרכישת טילי טומהוק חדשים וחלקי חילוף. 

הכוח האמריקני שנערך מול חופי סוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכוח האמריקני שנערך מול חופי סוריה(צילום: AFP)
 

את טילי הטומהוק יישאו ארבע משחתות שנערכות כבר עתה מול חופי סוריה, ואלו הן:

 

המשחתות האמריקניות: "יחידה קרבית אפקטיבית"

בארי - USS Barry

 

בשירות מאז שנת 1991. נמל הבית נמצא במדינת וירג'יניה. אורכה של המשחתת 154 מטרים והיא נעה במהירות של 56 קמ"ש. אחת המשימות הראשונות של הספינה הייתה בהאיטי. בשנת 1994 היא הגיעה לראשונה לים התיכון והשתתפה בהמשך באכיפת האזור האסור לטיסה בבוסניה. בהמשך הוסטה למשימה במפרץ הפרסי.  

המשחתת בארי בפעולה  ()
המשחתת בארי בפעולה

בזמן מלחמת לבנון השנייה הייתה הספינה במזרח התיכון. המשחתת סייעה בפינוי אזרחים אמריקנים מלבנון. בשנת 2011, במשימה נוספת בים התיכון, שיגר צוות המשחתת טילי טומהוק לעבר לוב.

 

רמאג' - USS Ramage 

בשירות מאז שנת 1994, בסיס האם נמצא בנורפוק שבמדינת וירג'יניה. אורכה של הספינה 154 מטרים והיא נעה במהירות של 56 קמ"ש. הספינה הייתה בין היתר במשימות בים התיכון, במפרץ הפרסי, באזור אתיופיה וסומליה ועוד. על הספינה בין היתר טילי טומהוק. היא גם עגנה בעבר בנמל חיפה. בתחילת החודש היא יצאה לאזור והגיעה אליו רק ביום שישי. היא פועלת כעת במסגרת הצי השישי.

בטקס שבו נפרדו הלוחמים מבני משפחותיהם, אמר מפקד המשחתת דייב סטונר: "למרות לוח זמנים מאתגר, הצוות הקים יחידה קרבית אפקטיבית ויעילה עם העזרה רבת הערך של קהילות האימון והתחזוקה של נורפוק. אין לי ספק שאנחנו משתווים לכל אתגר שניתקל בו מעבר לאופק".

  

מהאן - USS Mahan 

בשירות מאז יוני 1996. נמל הבית נמצא במדינת וירג'יניה. אורכה של המשחתת 154 מטרים והיא נעה במהירות של 56 קמ"ש. על הספינה טילי טומהוק, הרפון ועוד. בנוסף על המשחתת יכול לנחות מסוק קטן.

מהאן בדרך להיערכות מול סוריה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהאן בדרך להיערכות מול סוריה (צילום: AFP)
 

היא יצאה ב-28 בדצמבר 2012 למשימה בים התיכון, במסגרת הצי השישי. הספינה הייתה אמורה לחזור לבסיס האם עם הגעתה של USS Ramage, אבל בשל המצב בסוריה הוחלט להשאירה בים התיכון.

 

גרייבלי - USS Gravelly 

אחת הספינות החדשות בצי האמריקני. הושקה בשנת 2009 וגם בסיס האם שלה הוא בנורפוק. אורך המשחתת הוא 155 מטרים והמהירות המרבית היא 56 קמ"ש. הספינה נקראת על שמו של סמואל גרייבלי, האפרו אמריקני הראשון שפיקד על משחתת ומאוחר יותר הוא פיקד על הצי השלישי האמריקני.

המשחתת גרייבלי  (צילום: AFP PHOTO / US Navy / D.L PAUL FARLEY) (צילום: AFP PHOTO / US Navy / D.L PAUL FARLEY)
המשחתת גרייבלי (צילום: AFP PHOTO / US Navy / D.L PAUL FARLEY)
 

המשימה האחרונה שלה הייתה במסגרת הצי השישי ועל-פי פרסום באתר הצבא האמריקני היא השתתפה לאחרונה בתרגיל ימי משותף עם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
ירי של טיל טומהוק. ארכיון
צילום: MCT
מומלצים