שתף קטע נבחר

מחסור חמור בטסיות דם: למה לא תורמים?

חולי סרטן ומושתלי מח עצם זקוקים לתרומה קבועה של טסיות דם. אך בישראל קיים בהן מחסור חמור, שצפוי להתגבר עוד יותר בתקופת החגים. התוצאה: משפחות החולים עוסקות ימים ולילות בחיפוש אחר תורמים בכל דרך אפשרית. "זה הזוי שאנחנו צריכים לעשות זאת במצב הכי קשה שלנו", אומרת אימה של רותם, החולה בלוקמיה

גם השנה, כמו כל שנה בתקופת חגים, חוששים בתי החולים ומד"א מפני מחסור בתרומות דם הקריטיות להצלת חיים. אך החשש הגדול יותר בקרב גורמי ההצלה הוא בשל המחסור החמור בתרומות טרומבוציטים (טסיות דם), המרכיב שאחראי על קרישת הגם ומונע דימומים. הסיבה: הן נדרשות להצלת חייהם של חולי סרטן ומושתלי מח עצם.

 

המחסור שולח משפחות רבות למסע חיפושים יומיומי אחר תורמים, בכל האמצעים האפשריים. אך הן גם מעבירות ביקורת על כך שבישראל לא נעשה מספיק כדי להעלות את המודעות לתרומת טסיות דם גם בזמנים שאין בהן מחסור ועל כך שהן נאלצות לעסוק בחיפוש תורמים כשהן עוברות תקופה קשה כל כך.  

 

חמ"ל תורמים משפחתי

כשאנחנו תורמים דם התרומה מחולקת למרכיביה. אחד מאותם מרכיבים אלו טסיות הדם, הניתנות לחולי סרטן ומושתלי מח עצם שגופם לא מייצר בעצמו את המרכיב החשוב. מכל תרומת דם ניתן ליצור עירוי טסיות אחד.

 

בשל המחסור החמור בתרומת נרשם גם מחסור בטסיות הדם, מה שמאלץ משפחות רבות של חולי סרטן לחפש בעצמם אחר תורמים שיאפשרו ליקיריהן להמשיך להיאבק במחלה. הן פונות למכרים, מפרסמות בפייסבוק ונסמכות על רצונם הטוב של זרים שיסכימו לעזוב הכל ולהתחבר למשך שעה וחצי עד שעתיים למכונה מיוחדת ש"לוקחת" את דם התורם, מפרידה ממנו את הטסיות ומחזירה אותו אל הגוף. מדובר בהליך לא מסוכן כלל, וגופו של התורם מייצר בתוך 48 שעות את כמות הטסיות שנתרמה.

  

אחת מאותן משפחות היא משפחת גונן מנתניה. מאז שרותם בת ה-16 חלתה בלוקמיה לפני ארבעה חודשים, הם נאלצים לא רק לדאוג לבריאותה, אלא גם לעסוק ללא הפסקה בחיפוש אחר תורמי טסיות דם. "פתחנו חמ"ל, כשקרני, אחותי, לקחה את המשימה על עצמה והיא יושבת כל היום עם היומן ומתקשרת לאנשים כדי לחפש תרומות", מספרת אמה של רותם, אפרת. "כל מי שמביע נכונות לתרום אנחנו קובעים עבורו מתי הוא יגיע לבנק הדם, ושם הוא נבדק ואומרים לנו אם הוא מתאים לתרומה עבור רותם. לצערי כבר קרו לנו במקרים דחופים שבהם ביקשתי להגיע בתוך שעה כי רותם הייתה חייבת תרומה ולא היה מאיפה לתת לה אותה".

 

תום לין. ההורים אירגנו רשימת תורמים "להקפצה" (צילום: ענבל ענבי) (צילום: ענבל ענבי)
תום לין. ההורים אירגנו רשימת תורמים "להקפצה"(צילום: ענבל ענבי)

 

אחת הדרכים בהן המשפחה נעזרת כדי למצוא תורמים היא הפייסבוק, לשם מעלים בני משפחה הודעות באופן כמעט יומיומי.  "זה הזוי", קובעת אפרת. "אנחנו במצב הכי קשה שלנו, ואני לא חושבת שזה משהו שהמשפחה אמורה לעשות. נכון, מאות אנשים הגיעו לתרום לרותם, יש התגייסות מטורפת של אנשים שעוצרים את החיים ובאים לתרום, ויש כאלה שהגיעו אפילו מקריית שמונה ומאילת, אבל לא ברור לי למה אנחנו צריכים לעסוק בזה לבדנו".

 

בשל המחסור קיבלה רותם באחת הפעמים עירוי של טסיות דם שהורכב משישה תורמים, מה שגרם לה לתגובה אלרגית שכללה פריחה חמורה. "אנחנו נעשה הכל כדי שזו תהיה הפעם האחרונה שהיא תקבל תרומה כזאת", מבהירה אמה.

 

השנה: צפוי מחסור חמור מהרגיל

כאמור, משפחת גונן היא לא המשפחה היחידה שמתמודדת עם המצב הבעייתי. בישראל ישנו מחסור קבוע בתרומות דם, אך בתקופת החגים הוא הופך לחמור במיוחד, כיוון שישראלים רבים בחופש. היום (ג') שוב הוציא מד"א אזהרה מפני מחסור חמור בתרומות דם בכל הארץ. "בתקופה זו, הכוללת בתוכה ימי חג וחול המועד רבים, מתקשים צוותי התרמות הדם לגייס את 1,200 התורמים הנדרשים בכל יום כפי שנהוג במהלך ימות השנה", אומר מנכ"ל מד"א, אלי בין. "השנה אנו צופים מחסור חמור מהרגיל מכיוון שמרבית החגים חלים באמצע השבוע".

 

"אם נסתכל על לוח השנה, נראה למשל שראש השנה יוצר חופשה של ארבעה ימים יחד עם סוף השבוע, ובזמן הזה לא ינתנו תרומות. מכיוון שחייבים להשתמש בתרומה של טסיות דם תוך חמישה ימים, אנחנו נהיה בבעיה לאחר החג", מוסיף ד"ר איליה קירזנר, מנהל בנק הדם באיכילוב.

 

ד"ר דרור לוין. תרם טסיות למטופליו
ד"ר דרור לוין. תרם טסיות למטופליו

 

גם אייל לין, אביו של תום (3.5) החולה בנוירו-בלסטומה, ארגן רשימה של תורמים פוטנציאליים. "הכימותרפיה פוגעת בתאים הסרטניים אבל גם בטסיות הדם, ותום זקוק לעירוי של טסיות בכל שלושה שבועות", הוא מסביר. "בהמשך הוא יעבור השתלת מח עצם ואחריה הוא יצטרך לקבל את העירוי בתדירות גבוהה יותר".

 

עד כה תום היה מקבל עירויים מבנק הדם שמורכבים משישה תורמים, אך לאחר שגם הוא פיתח תגובה אלרגית החליטו הוריו לעשות הכל כדי שהוא יקבל אך ורק תרומות מתורמים ישירים. "ארגנו רשימה של אנשים שיכולים להגיע ב'הקפצה' של רגע. עדיין לא השתמשנו בה, אבל אני מעריך שנתחיל בשבוע הבא להזדקק להם. גייסנו הרבה מהם בקיבוץ משמר העמק, שם אנחנו גרים, והם גם העבירו את זה הלאה בפייסבוק, מה שהוביל להרבה פניות, כולל מאנשים שלא מכירים אותנו ושמחים לתרום. זה מראה שאנשים מאוד רוצים לתרום, רק צריך להעלות את המודעות לתרומת הטסיות תמיד - לא רק כשיש מישהו ספציפי שזקוק להן".

 

בניסיון להתגבר על המחסור, התגייס אתמול ד"ר דרור לוין, מנהל מרפאת ההמטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם בבית החולים "דנה" לילדים באיכילוב ותרם בעצמו טסיות דם עבור החולים הצעירים שלו. אפרת, אמה של רותם, מבקשת מהציבור להיות מודע יותר וממערכת הבריאות לפעול יותר כדי להעלות את המודעות. "עד שרותם חלתה לא שמעתי את המונח טרומבוציטים או טסיות דם בחיי, למרות שכמובן שידעתי מה זה תרומת דם. צריך להפיץ לציבור שיש כזה דבר ושזה צריך להיות במאגרים למקרה הצורך".

 

המעוניינים לתרום דם יכולים לפנות לטל. 03-6973473

 
 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רותם גונן. המשפחה מחפשת תורמים בפייסבוק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים