שתף קטע נבחר

קופות הגמל ישיבו לחוסכים דמי ניהול

עד 2015 מנהלי קופות הגמל ישיבו למאות אלפי חוסכים דמי ניהול שנגבו מהם שלא כדין, בסכום מצטבר של כ-100 מיליון שקל

קצת יותר משנה אחרי שפרסם טיוטה בנושא, הורה היום (ג') הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, עודד שריג, לחברות מנהלות של קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות השתלמות, להשיב לחוסכים דמי ניהול שהועלו ללא הודעה מקדימה לחוסכים.

 

איך קוראים את הדו"ח מקופת הגמל? מדריך

באוצר מעוניינים להקטין את קצבת הפנסיה

גם אתם יכולים: בקרוב תנהלו את הפנסיה לבד

 

בהתאם להוראות הדין, חברה מנהלת המבקשת להעלות את דמי הניהול, נדרשת לשלוח הודעה לחוסכים חודשיים לפני העלאתם. בביקורות שערך אגף שוק ההון נמצא כי בין השנים 2006-2009, הועלו דמי ניהול במספר רב של קופות ללא מתן הודעה מוקדמת לחוסכים.

 

ההנחייה מחייבת את החברות המנהלות לערוך בדיקה לאילו חוסכים הועלו דמי הניהול בתקופה זו ללא מתן הודעה מוקדמת, ולהשיב את דמי הניהול שנגבו שלא כדין בתוספת הצמדה וריבית.

 

מדובר בכ-5 מיליון חשבונות של מאות אלפי חוסכים, ובסכום כולל של קרוב ל-100 מיליון שקל.

 

כאמור, בחודש מאי 2012 פרסם האוצר טיוטה בנושא, אולם הוראה מחייבת ניתנה רק היום. יש לציין כי על פי הטיוטה המקורית מנהלי החסכונות חוייבו להשיב את הכספים שנגבו שלא כדין, תוך חצי שנה, אולם בהוראה המחייבת שיצאה היום, נדחה היישום עד לשנת 2015.

 

באוצר טוענים כי תקופת ההשבה נדחתה בשל המורכבות ביישום הוראות ההכרעה; פתיחת תיקים עד 7 שנים אחורה, והצורך בטיפול במיליוני חשבונות.

 

יש לציין כי ההנחיה מצטרפת להוראה הקובעת כי גוף מנהל לא יוכל לשנות הטבה שניתנה בדמי ניהול, וזו תהיה בתוקף למשך שנתיים לפחות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: גיל יוחנן
עודד שריג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים