שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  גם אתם יכולים: בקרוב תנהלו את הפנסיה לבד

  4 שנים אחרי שאישר הפעלת קופות גמל בניהול עצמי בישראל, משרד האוצר ירחיב האפשרויות לניהול עצמי של כל החסכונות הפנסיוניים, עם גמישות גדולה יותר גם במסלולי ההשקעה

  צעד נוסף בדרך לניהול עצמי של החיסכון הפנסיוני שלנו. הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג, פרסם היום (ב') טיוטת תקנות המרחיבה את אפשרויות החיסכון בניהול אישי של החוסך. מדובר בקופת חיסכון לטווח ארוך, בה החוסך הוא זה שקובע היכן וכיצד להשקיע את הכסף, כאשר הניהול נעשה באופן עצמאי או באמצעות מנהל השקעות אישי.

   

   

  ההוראות, שנכנסו לראשונה לתוקף באמצע 2009, מאפשרות כיום ניהול עצמאי רק בחלק קטן של החסכונות הפנסיוניים - כספי קרנות השתלמות ושיעור מוגבל מסך הכספים שמפקידים חוסכים באופן עצמאי (כספים שאין כנגדם הפקדת מעביד בקופות הגמל). כמו כן, ההוראות מגבילות את אפשרויות ההשקעה.

   

  ואולם, לפי טיוטת התקנות החדשה, החוסכים יוכלו לנהל בעצמם גם חסכונות פנסיונים נוספים מלבד קופות גמל וכן להרחיב את אפשרויות ההשקעה. כך, למשל, יוכלו החוסכים לנהל בעצמם כספים שנצברו לפני פרישה בקופות פנסיה ובביטוחי מנהלים (כל עוד עומדים לרשותם מעבר למיליון שקל בחיסכון); לנהל כספי עמיתים שפרשו ומקבלים יותר מקצבה בסיסית; לנהל כספים נזילים שניתן למשוך בסכום חד-פעמי (הוני); וכן לנהל כספים שהפקידו קיבוצים ומושבים.

   

  האוצר: השוק מתנהל נכון

  עוד קובעות התקנות כי בנוסף לסכומים אלו, שמותנים בצבירה מינימלית, ניתן לנהל באופן עצמאי את החיסכון הפנסיוני אם ההשקעה היא במדדים (כגון תעודות סל המחקות מדד פומבי). כלומר, ניתן לנהל באופן עצמאי את החיסכון, כאשר ניהול ההשקעה אינו מערב בחירה של ניירות ערך ספציפיים - אלא רק בחירה של מסלולי השקעה, בהתאם לטעמיו של החוסך. במקביל, מאפשרת הטיוטה, בתנאים מסוימים, השקעה גם בפיקדונות מובנים, באופציות, בחוזים עתידיים ובאג"ח לא סחירות.

   

  במשרד האוצר הסבירו בעבר כי הגבלה על סוגי החסכונות ועל צורת ההשקעה, נועדה ליצור את האיזון המתאים בין הרצון לאפשר ניהול כספים באופן עצמאי לחלוטין, ומנגד למנוע ניהול מסוכן של כספים שעונים לרוב על הגדרת ה"רובד הראשוני" של כספי החיסכון פנסיוני.

   

  כעת מציינים באוצר כי נראה שהשוק מתנהל נכון, ולאור בקשות רבות - הן מגופים פיננסים והן מציבור החוסכים - יש מקום להרחיב את האפשרויות לניהול עצמאי. יצוין כי כיום מנוהלים במסלול הניהול העצמי כ-1.5 מיליארד שקל בלבד, מתוך כ-300 מיליארד שקל בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  צעד נוסף בדרך לניהול עצמי של הפנסיה
  צילום: shutterstock
  מומלצים