שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

"עשרות טומהוקים ישוגרו בסבב תקיפה אחד"

מכת פתיחה לילית, שיגור משולב של טילים מחמש המשחתות ועצירת האש לאחר "לא יותר מכמה ימים" - סוכנות הידיעות AP משרטטת מתווה לפעולה אמריקנית בסוריה. מטרות התקיפה יהיו סמלי השלטון: מתקני פיקוד וממשל, מערכות הגנה אווירית - אך לא מאגרי נשק כימי

בעוד נמשך הדיון סביב שאלת עיתוי המתקפה המתוכננת של צבא ארה"ב, מפרסמת סוכנות הידיעות AP סקירה של תוכניות הפעולה שעליהן עבד הפנטגון ואת השתלשלות האירועים הצפויה בסוריה. הממשל האמריקני הבהיר כי אין בכוונתו להפיל משלטון את בשאר אסד, אלא להוציא לפועל תקיפה מוגבלת שמטרתה העברת "מסר ענישה" שיימנע שימוש עתידי בנשק כימי. נשיא ארצות הברית ברק אובמה צפוי להתייחס לנושא בשעה 20:15 בנאום מתוכנן בגן הוורדים בבית הלבן.

לקראת תקיפה: הנשיא אובמה נועד בשישי בערב עם מזכיר המדינה ג'ו ביידן, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס (בגבה למצלמה) ועם שר המשפטים אריק הולדר  (צילום: AP) (צילום: AP)
לקראת תקיפה: הנשיא אובמה נועד בשישי בערב עם מזכיר המדינה ג'ו ביידן, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס (בגבה למצלמה) ועם שר המשפטים אריק הולדר (צילום: AP)

 

לקראת תקיפה בסוריה - ידיעות נוספות ב-ynet:

"צה"ל קידם כוחות, חיל האוויר בשמי לבנון"

פוטין: אובמה, זכור את הנובל ואל תהרוג

המורדים זוממים לנצל המתקפה ולהכות באסד

 

הערכה הכללית היא שמתקפה תצא לפועל בשעות הלילה בסוריה, או לפנות בוקר. התקיפה הראשונה תימשך מספר שעות במהלכן ישוגרו עשרות טילים מכמה משחתות, העריכו בסוכנות הידיעות. הצעד הבא אחרי המכה הראשונה יהיה אומדן של הנזק באמצעות צילומי לווין ומודיעין אמריקני. "לאחר הערכה כזו ייתכן עוד סבב אחד, או שניים, של תקיפה בטילים. גורמים אמריקנים מאמינים שהמבצע המתוכנן יכול להשיג את מטרותיו בתקיפה אחת, אך גם אם יהיו סבבים נוספים "הפעולה לא צפויה להימשך יותר מכמה ימים".

 (צילום: AFP, EPA) (צילום: AFP, EPA)
(צילום: AFP, EPA)

5 משחתות, עשרות טילי טומהוק בשעות ספורות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
5 משחתות, עשרות טילי טומהוק בשעות ספורות(צילום: EPA)
  

ההוראה על תקיפה צריכה להגיע מראש הסולם: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ייתן אור ירוק לראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי ולשר ההגנה בממשל צ'אק הייגל.

לפי הערכות, הפעולה הצבאית תתבצע תחת הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב בראשות הגנרל לויד אוסטין. ב-AP נכתב כי המפקד הישיר של התקיפה מהים יהיה האדמירל ברוס קלינגן, שעומד בראש כוחות הצי האמריקני באירופה. האמריקנים אמנם מובילים את המתקפה אך יתאמו אותה עם מדינות נוספות שאולי יצטרפו, בהן צרפת.

 

חמש משחתות אמריקניות מוכנות לקבל פקודה במימי מזרח הים התיכון לשיגור טילי טומהוק. לצידן ספינת קרב אמריקנית נוספת - סן אנטוניו - שנושאת לוחמי מרינס ומסוקים אך לא בעלת יכולות שיגור טילי שיוט לכן שיתופה בתקיפה מוטל בספק. המשחתות עמוסות עשרות טילים טומהוק, עם טווח של כ-1,600 קילומטרים ויכולת דיוק בפגיעה במטרה. הטילים טסים בגבהים נמוכים, ובשל הטווח הארוך שלהם ניתן שלגרם הרחק מחופי סוריה.

 

הצי האמריקני גם מחזיק בים הערבי שתי נושאות מטוסים עמוסות מטוסי קרב. נושאת המטוסים טרומן הגיעה לאזור במטרה להחליף את נושאת המטוסים נימיץ, שלא שבה לבסיסה כדי לתגבר את הכוח האמריקני. באופן רשמי גורמים אמריקנים הבהירו כי ההחלטה להשאיר עוד נושאת מטוסים ליד חצי האי ערב לא רומזת על אפשרות למעורבות כלי השיט בתקיפה הצפויה. 

משחתת שישית "סטאוט" ועליה טילי טומהוק  (צילום: AFP, PHAA JENNIFER ASPEY  ) (צילום: AFP, PHAA JENNIFER ASPEY  )
משחתת שישית "סטאוט" ועליה טילי טומהוק (צילום: AFP, PHAA JENNIFER ASPEY )

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
   

המטרות של ארה"ב

גורמים אמריקנים הבהירו כי כל פעולה צבאית צריכה מטרות ברורות שיהיה ניתן להנחות לפיהן את הדרג הצבאי. הגנרל דמפסי אמר לקונגרס כי יותקפו מטרות ש"מאפשרות למשטר הסורי להוציא פעולות צבאיות, להכשיר נשק מתקדם ולהגן על עצמו".

 

לכל הפחות, מעריכים בסוכנות הידיעות, כי כוחות ארה"ב צפויים לפגוע ביעדים המסמלים את משטר אסד ואת צבאו: מטות של הצבא והמשטרה הלאומית, משרד ההגנה, המטה הכללי של צבא סוריה וכוח המשמר הכולל ארבע בריגדות השומר על דמשק. עוד מטרה שאולי מופיעה ברשימה האמריקנית היא מטה מפלגת הבעת'.

 

הנחתת סן אנטוניו בדרכה לאזור ועליה כוח מארינס. ארכיון  ()
הנחתת סן אנטוניו בדרכה לאזור ועליה כוח מארינס. ארכיון

גורמים בוושינגטון אף שוקלים להפציץ בסיסי צבא מרכזיים, כוחות סורים חיוניים, מרכזי תקשורת ומחסני נשק - בהם של משגרים בליסטיים. מערכי הגנה אווירית,

מטוסים סורים ומתקני מכ"ם עשויים גם הם להפוך ליעד של טילי הטומהוק. מרבית ההגנה הסורית, כ-500 מערכי הגנה ו-400 מטוסי קרב, מוצבים לאורך גבול לבנון, ברמת הגולן הסורית, לאורך קו החוף ומסביב לבירה. כיוון שמדובר בצעד ענישה על השימוש בנשק כימי - ייתכן שהצבא האמריקני יפציץ את מטה האוגדה הרביעית בצבא סוריה, הבריגדה ה-155. משם לפי הערכות יצאה המתקפה הכימית הקטלנית נגד אזרחים בפרברי דמשק. בראש הבריגדה ניצב אחיו של אסד, מאהר אסד.

 

מה בנוגע למצבורי הנשק הכימי? גורמים אמריקנים מעריכים שמערכות לשינוע הנשק הכימי יותקפו, אך לא המאגרים עצמם. הסיבה היא חשש שהפצצת התחמושת הכימית תוביל לשחרור גז קטלני שיקטול חפים מפשע.

 

ארצות הברית הציגה אמש את "האקדח המעשן"

בדו"ח מודיעיני בן ארבעה עמודים המסתמך על מודיעין אנושי (יומינט), מודיעין אלקטרוני (סיגינט) ניתוח מידע גיאוגרפי שקלטו לוויינים מהחלל וניתוח ממצאים מהשטח - לרבות דיווחים רבים ממקורות גלויים. צילומי לוויין אישרו שטילים נורו משטח שבשליטת המשטר לפנות בוקר, בערך 90 דקות לפני שברשתות החברתיות עלה הדיווח הראשון על שימוש בנשק כימי. שלושה בתי חולים באזור דמשק קלטו כ-3,600 חולים עם תסמינים שתואמים לחשיפה המונית לגז עצבים.

 

לקראת תקיפה בסוריה - עדכוני היום:

פקחי האו"ם עזבו את שטח סוריה.

שר ההגנה של ארה"ב ומזכיר המדינה האמריקני יתדרכו בשעות הקרובות סנטורים על המצב בסוריה.

נשיא רוסיה על האשמות ארה"ב: "שטות מוחלטת".

דיווחים בדמשק: עליית מחירים ותזוזת כוחות לאזורים "בטוחים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
ירי טומהוק. ארכיון
צילום: MCT
מומלצים