שתף קטע נבחר

גלו קצת חמלה: אל תשתמשו בתרנגול לכפרות

באופן מפתיע בערב יום כיפור, המנהג שמטרתו בקשת חמלה וכפרה - מתאכזר באופן קשה לבע"ח, אלו שאינם יכולים להגן על עצמם. זמן קצר לפני כניסת החג התרנגולות מטולטלות מעל ראשם של אלו המביעים חרטה ולבסוף נשחטות. הרב ח"כ דב ליפמן קורא לגולשי ynet לעבור לחלופות הומניות - מטבעות לצדקה ואפילו פרחים

בעוד מספר ימים הציבור היהודי יחווה את יום כיפור. בזמן שכל אחד ואחת מאיתנו ינציח את היום הקדוש הזה בצורה שונה, ישנו מכנה אחד ומשותף לכולם - תפילה לבורא העולם בבקשה לחמלה.

 

חמלה עלינו, על משפחותינו וחמלה על עם וארץ ישראל. אנחנו מבקשים ממנו להגן עלינו ולשמור עלינו מצרה.

 

באופן מפתיע, בערב יום כיפור, המנהג שמטרתו בקשת חמלה וכפרה - מתאכזר באופן קשה לבעלי החיים, אלו שאינם יכולים להגן על עצמם.

 

תרנגולת מוחזקות בכלובים קטנים וצפופים ללא מזון ומים ותחת חום כבד לאורך ימים ארוכים. זמן קצר לפני כניסת יום הכיפור אותן תרנגולות נמכרות, נקשרות, מטולטלות מעל ראשם של אלו המביעים חרטה ולבסוף נשחטות.

 

 (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

במקום לשחוט תרנגולת, העניקו עזרה לאחרים

הגיע הזמן לקרוא מכאן, ארץ ישראל, להפסיק עם המנהג המגונה הזה. קריאה זו נשמעה בעבר גם מגדולי התורה. הרשב״א (רבי שלמה בן אדרת מספרד) דרש שהמנהג ה״אלילי״ הזה כפי שהוא קרא לו, ייאסר לחלוטין בעירו.

 

הרמב״ן כמו גם הרב כדורי גם פסקו כנגד המנהג הפגאני הזה. ולכן, אין זה מפתיע שגם השולחן ערוך, ספר החוקים היהודי כינה את המנהג הזה ״שטותי״.

 

קריאה זו אינה מבקשת לעצור את מנהג הכפרות - להיפך! המנהג של שימוש במטבעות ואז הפרשתם לצדקה, הוא מנהג מאוד מקובל, רחב ומתועד כבר שנים.

 

לשימוש במטבעות לעומת התאכזרות בתרנגולות יש יתרון כפול. הכסף הולך לצדקה ויעזור לאחרים להתחיל את השנה החדשה בצורה טובה יותר וזוהי מצווה גדולה.

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

  

כפרה עם פרח, בלי התעללות

היתרון השני הוא שתרנגולת אחת פחות עברה את ההתעללות הכל כך לא הכרחית. רש״י (המאה ה11, פריז) לימד אותנו שישנה אפשרות נוספת של כפרות - פרחים.

 

המסקנה המתבקשת, גם לאלו המבקשים לפעול על פי המסורת היא שאין שום בעיה להמשיך ולבצע את מנהג הכפרות בלי לפגוע ולהתאכזר בבעלי החיים.

 

חגי חודש תשרי ובמיוחד ראש השנה ויום כיפור מזכירים לנו על המשימה שלנו להיות ״אור לגויים״. מעט לפני תפילת נעילה של יום כיפור, אנחנו קוראים את ספר יונה שמלמד אותנו על האחריות שלנו כיהודים לעודד את שאר העולם להאמין בבורא עולם ולחיות את החיים בצורה הגונה וערכית.

 

לישראל, כמדינת העם היהודי יש חובה להיות המובילים בחיים בעלי ערך, חסד וחמלה. בתוך ערכי החסד והחמלה ישנה שמירה על בעלי חיים, אלו שאינם יכולים לדאוג לעצמם, ועלינו להיות המובילים בשמירה על זכויות בעלי החיים.

 

אני מבקש מכל גולשי ynet לא להשתמש בתרנגולות למנהג הכפרות. הגיע הזמן לעשות את מה שנכון. תשתמשו במטבעות לצדקה. תשתמשו בפרחים. הפסיקו להיות חלק מההתאכזרות הזו.

 

המלך דוד לימד אותנו על החמלה של הקב״ה; ״ורחמיו על כל מעשיו״. עכשיו, בזמן המיוחד הזה של עשרת ימי התשובה בואו נבקש מהקב״ה חמלה וברכה לשנה טובה. ובואו נדגים שגם אנחנו חיים על פי חוקי החמלה.

 


 

הרב דב ליפמן, ח״כ מטעם מפלגת ״יש עתיד״

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים