שתף קטע נבחר

עובדי ניקיון פוטרו: זה ט' באב, לא ראש השנה

העובדים שעד כה ניקיון העיר שדרות הוטל על כתפיהם, מעידים על "חג קשה מאוד", וסיפרו על הייאוש בעיר שמצבה קטסטרופלי להגדרתם. "אין סיכוי שמישהו מחכה לנו לקבל עבודה. מה יהיה בלי משכורת?"

"העיר במצב קטסטרופלי, בלשכת העבודה אמרו לי - אם יש לך עבודה בשבילנו אנחנו נשמח". כך מעידים עובדי הניקיון בשדרות שהתבשרו על פיטוריהם לקראת החג.

 

חברת האחזקה א.ט.ש שבמשך שנים מספקת שירותי ניקיון רחובות לשדרות הודיעה כי תפטר את 42 המנקים כבר בשבוע הבא, משום שעיריית שדרות לא מעבירה לה תשלומים עבור השירות בחצי השנה האחרונה. בחברה טוענים כי החוב המצטבר של העירייה עומד על מיליון שקלים וחצי. ג'ק פרץ, מנהל עבודה בחברה, סיפר ל-ynet: "עברנו חג קשה מאוד. כולנו עובדים די מבוגרים ואין סיכוי שמישהו מחכה לנו לקבל עבודה".

 

דודו בנישתי, עובד נוסף שפוטר, העיד על "תחושה לא נעימה לקבל מכתב לפני החג. פניתי ללשכת העבודה ושם אמרו לי, 'אם יש לך עבודה בשבילנו אנחנו נשמח'". לדבריו, גם בעזרת המשכורת שהרוויח עד כה התקשה להיענות לבקשותיהם של ילדיו. "מה יהיה עכשיו בלי משכורת? אני אובד עצות".

  

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

נהג אוטובוס הורשע בהריגת 24 איש בתאונה

הזקן והים: נלחם כדי שגופתו תושלך למעמקים

 

עובדי החברה, גברים ונשים בני 60 ומעלה, לא קיבלו משכורת בערב ראש השנה וכפי הנראה היא גם לא תועבר אליהם בימים הקרובים. בחצי שנה האחרונה החברה שילמה מכיסה משכורות לעובדים אף שהכסף מהעירייה לא הגיע לידיה. "הגענו למצב שאין לנו יותר יכולת לשלם משכורות מהכיס שלנו. זה נמשך כבר יותר מדי זמן, ולא נותר לנו אלא לפטר את העובדים ולהפסיק את שירותי הניקיון", הסביר אמיר בן-שימול, בעלי החברה. "אנחנו לא מבקשים הלוואה מאף אחד, גם לא מענק. בסך הכול דורשים מה שמגיע לנו על פי חוזה".

 

בן-שימול הסביר: "כואב לנו הלב לפטר את העובדים. מדובר באנשים שעובדים איתנו כבר שנים, עובדים קשה בעבודה לא פשוטה, משתכרים כ-3,000 שקל לחודש. עכשיו גם את זה לוקחים להם. רובם נמצאים במצב כלכלי מאוד קשה ואנחנו כחברה כל הזמן עוזרים להם, תורמים ודואגים להם. אבל כמה אפשר עוד להפסיד?"

 

הוא סיפר כי בכל פעם שהוא ואנשיו פונים לחשב המלווה של העירייה, הם לא זוכים למענה. "תמיד אותה תשובה - אין כסף לעירייה. לא נותר לנו אלא לפטר את העובדים", הוסיף בן-שימול. מחר מתכננים עובדי הניקיון להפגין מול ביתו של שר הפנים, גדעון סער.  

 

ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, שמפגין בימים אלה באוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה נוכח קיצוץ של עשרות מיליוני שקלים בתקציב העיר, אמר בתגובה כי "זה חלק מאותו סיפור. הממשלה החליטה לקצץ לעיריית שדרות, והקיצוצים שנדרשנו להם פוגעים בכל חלקה טובה ולצערי גם ביכולת שלנו לשלם לחברת הניקיון. לבי עם עובדי הניקיון. אני מנהל מאבק מול הממשלה גם עבורם".

 

הפגנותיהם של ראש העיר ושל עובדי העירייה חוזרות על עצמן בשנים האחרונות תוך השמעת טענות דומות על ידי הצדדים: בעירייה מסבירים כי הקיצוץ בתקציבים לא מאפשר לנהל את ענייני העיר כראוי, ואילו נציגי הממשלה טוענים כי אנשי העירייה לא עומדים בתוכניות ההבראה.

 

בוסקילה טוען כי "בשנים האחרונות שלחה ממשלת ישראל את ידה אל תקציבה של העיר וקיצצה עשרות מיליוני שקלים בשנה, אשר אילצו אותי לתמרן בין עדיפויות ולמצוא את האיזונים על מנת שהעיר לא תקרוס". הוא הסביר כי הוא ואנשיו במגעים עם נציגי הממשלה כדי "שלא תוסיף לפגוע ברמת השירותים הניתנים לתושבי שדרות, שמספרם עולה באופן משמעותי, ובהישגים הגדולים שהשגנו. לצערי, לבם אטום".

 

אך במשרד ראש הממשלה טוענים כי לפני כשנה אושרה לעירייה תוכנית הבראה ובמסגרתה הוקצו עשרות מיליוני שקלים לצמצום חובות העירייה וגובשה תוכנית התייעלות לעירייה. "לאחרונה התברר שהעירייה לא עמדה בתנאי תוכנית ההבראה ונקלעה למצוקה תזרימית נוספת, ולמרות זאת הוחלט על מתן סיוע נוסף כדי שתושבי העיר יוכלו לקבל שירותים. בדיקה נוספת של תוכנית ההבראה תתקיים אחרי הבחירות לרשויות המקומיות". עוד נמסר כי "שדרות נכללת במפת העדיפות הלאומית וזוכה להטבות ממשלתיות שנתיות בהן הטבות מס וארנונה. בנוסף מקבלים תושבי שדרות סיוע כלכלי מיוחד במסגרתו מושקעים מדי שנה מיליוני שקלים לשיפור השירותים בעיר, ולחיזוק ומיגון מבנים בעיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
דודו בנישתי. "אובד עצות"
צילום: בראל אפרים
מומלצים