שתף קטע נבחר

שדרות קורסת: עשרות מנקי רחובות פוטרו

העירייה לא העבירה תשלומים למעסיקי עובדי הניקיון כבר חצי שנה. עד כה שילמו משכורותיהם מכיסם, אך לא ימשיכו לעשות זאת. עובד שפוטר: "שנים שאנחנו חיים בשדרות תחת מתקפת קסאמים, לא זזים מכאן ורק סופגים למען המדינה, אבל עכשיו המדינה שכחה אותנו"

בעוד האיום על סגירת מפעל נגב טקסטיל עדיין מרחף באוויר ובעיריית שדרות נלחמים כדי להעביר משכורות לעובדים, מכה נוספת ניחתה הבוקר (יום א') על 42 עובדי ניקיון הרחובות בעיר, שקיבלו מכתבי פיטורים שייכנסו לתקוף כבר בשבוע הבא. "אני מרגיש שהפקירו אותנו", אמר רפי דנינו (46), אחד מעובדי הניקיון בחברה שעומד בפני פיטורים, גרוש ואב לילדה. "שנים שאנחנו חיים בשדרות תחת מתקפת קסאמים, לא זזים מכאן ורק סופגים למען המדינה, אבל עכשיו המדינה שכחה אותנו".

 

עוד עדכוני חדשות ב-ynet:

שוב מבוכה: שוטרים עיכבו את הנסיך אנדרו

תקיפה כימית בסוריה: הסרטונים המרשיעים

 

חברת האחזקה א.ט.ש שבמשך שנים מספקת שירותי ניקיון רחובות לשדרות הודיעה כי תפטר את 42 המנקים כבר בשבוע הבא, משום שעיריית שדרות לא מעבירה לה תשלומים עבור השירות בחצי השנה האחרונה. בחברה טוענים כי החוב המצטבר של העירייה עומד על מיליון וחצי שקלים.

אוגוסט: עובדי העירייה מוחים על אי תשלום משכורות  ()
אוגוסט: עובדי העירייה מוחים על אי תשלום משכורות
 

עובדי החברה, גברים ונשים בני 60 ומעלה, לא קיבלו משכורת בערב ראש השנה וכפי הנראה היא גם לא תועבר אליהם בימים הקרובים. בחצי שנה האחרונה החברה שילמה מכיסה משכורות לעובדים אף שהכסף מהעירייה לא הגיע לידיה. "הגענו למצב שאין לנו יותר יכולת לשלם משכורות מהכיס שלנו. זה נמשך כבר יותר מדי זמן, ולא נותר לנו אלא לפטר את העובדים ולהפסיק את שירותי הניקיון", הסביר אמיר בן-שימול, בעלי החברה. "אנחנו לא מבקשים הלוואה מאף אחד, גם לא מענק. בסך הכול דורשים מה שמגיע לנו על פי חוזה".

 

בן-שימול הסביר: "כואב לנו הלב לפטר את העובדים. מדובר באנשים שעובדים איתנו כבר שנים, עובדים קשה בעבודה לא פשוטה, משתכרים כ-3,000 שקל לחודש. עכשיו גם את זה לוקחים להם. רובם נמצאים במצב כלכלי מאוד קשה ואנחנו כחברה כל הזמן עוזרים להם, תורמים ודואגים להם. אבל כמה אפשר עוד להפסיד?"

 

הוא סיפר כי בכל פעם שהוא ואנשיו פונים לחשב המלווה של העירייה, הם לא זוכים למענה. "תמיד אותה תשובה - אין כסף לעירייה. לא נותר לנו אלא לפטר את העובדים", הוסיף בן-שימול. מחר מתכננים עובדי הניקיון להפגין מול ביתו של שר הפנים, גדעון סער.

 

ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, שמפגין בימים אלה באוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה נוכח קיצוץ של עשרות מיליוני שקלים בתקציב העיר, אמר בתגובה כי "זה חלק מאותו סיפור. הממשלה החליטה לקצץ לעיריית שדרות, והקיצוצים שנדרשנו להם פוגעים בכל חלקה טובה ולצערי גם ביכולת שלנו לשלם לחברת הניקיון. לבי עם עובדי הניקיון. אני מנהל מאבק מול הממשלה גם עבורם".

ראש עיריית שדרות (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
ראש עיריית שדרות(צילום: עטא עוויסאת)

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי לפני כשנה אושרה לעיריית שדרות תוכנית הבראה ובמסגרתה הוקצו עשרות מיליוני שקלים לצמצום חובות העירייה, וגובשה עבורה תוכנית התייעלות. "לאחרונה התברר שהעירייה לא עמדה בתנאי תוכנית ההבראה ונקלעה למצוקה תזרימית נוספת. ולמרות זאת הוחלט על מתן סיוע נוסף כדי שתושבי העיר יוכלו לקבל שירותים. בדיקה נוספת של תוכנית ההבראה תתקייים אחרי הבחירות לרשויות המקומיות". 

 

עוד נמסר כי שדרות נכללת במפת העדיפות הלאומית וזוכה להטבות ממשלתיות שנתיותולסיוע כלכלי מיוחד. "במסגרת זו מושקעים מדי שנה מיליוני שקלים לשיפור השירותים בעיר, ולחיזוק ומיגון מבנים בעיר. ממשלת ישראל תמשיך להשקיע גם בעתיד בעיר שדרות ובתושביה".

 

רפי דנינו, שעומד בפני פיטורים, הוסיף כי עדיין לא סיפר לבתו שבעוד שבוע יישאר ללא עבודה. "היה לי מאוד קשה לאורך כל החג, אבל אני רוצה להיות אופטימי. הרי מי הם המפוטרים, מי הם עובדי הניקיון? אלה אנשים קשי יום, שקמים מוקדם בבוקר, לפני כולם, עובדים בעבודה לא הכי נעימה, בחורף, בקור ובחום ולא מרוויחים הרבה כסף. אז אותם מפטרים?"

 

הוא אמר עוד: "קשה לי להאמין שהחשב מלווה של שדרות, שלא מעביר לנו את הכסף, יכול לקבל מצב שלא ינקו את הרחוב במקום שבו הוא גר". דנינו טרוד מאוד מהאפשרות שיפוטר ועסוק לדבריו "במחשבות איך לפתור את המצב שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
מפגינים למען שדרות
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים