שתף קטע נבחר

"חברת האם הזהירה - וקבעה לשוחח הבוקר"

כמה שעות לפני שתושבת ירושלים דקרה למוות את שני ילדיה הקטנים, התקשרה חברתה של האם הרוצחת ללשכת הרווחה בעיריית ירושלים, אך סירבה לתת פרטים. מנהלת הרווחה: "לא היו סימנים מוקדמים. היו בקשר איתה ודיברו איתה. בנסיבות ובתנאים עשינו את המקסימום"

החברה של האם שרצחה את שני ילדיה הזהירה - אבל לא מסרה די פרטים:  ראש אגף הרווחה בעיריית ירושלים, בוני גולדברג, סיפרה הערב (יום ב') ל-ynet כי חברתה של האם התקשרה לשירותי הרווחה בעירייה אתמול אחר-הצהריים וסיפרה שהאם "נסערת מהרגיל ולא שקטה". עובדת סוציאלית שוחחה איתה וביקשה להגיע פיזית כדי לשוחח עם האם, "אך החברה סירבה לומר איפה היא גרה ולא רצתה שנבוא. דיברנו איתה וקבענו פגישה עם האם להיום בבוקר". אבל הבוקר כבר היה מאוחר מדי, כיוון שהאם דקרה למוות את שני ילדיה הקטנים - בני 5 ו-7.

 

גולדברג הוסיפה שאיש לא צפה את הרצח, גם לא הפסיכולוג שטיפל בה. "לא היו סימנים מוקדמים. היו בקשר איתה ודיברו איתה. בנסיבות ובתנאים הללו, עשינו את המקסימום". מנהלת שירותי הרווחה הוסיפה: "כל יום אנחנו מטפלים ב-120 אלף תושבים ובכל יום יש כמה דיווחים כאלה. כל דבר נבדק, הרוב מטופל ולא מסתיים ברצח".

 

רצח בבית - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

דיווח לפני חודש: "לאם יש קשיים עם הילד"

אחות הרוצחת: "היא הייתה במצב לא טוב"

 

מכריה של האישה ושל ילדיה מתקשים להאמין שכך אירע ומספרים על אם מסורה ועל ילדים מטופחים שביחסים ביניהם לא ניכר שום רמז שיכול היה לבשר על הבאות. "האמא השקיעה ונתנה עבורם את הכול. לא היה שום סימן שלפיו צריך היה לחשוש שהיא תפגע בהם", סיפרה הגננת של הילדה שנרצחה.

 

לגננת הייתה הכרות גם עם הבן שנרצח אשר למד בגן סמוך בשנה שעברה. היא סיפרה כי האם רצתה רק בטובת הילדים. "הם היו ילדים מקסימים, מטופחים, מסודרים ויפים.  היא תמיד ביקשה שילמדו ושיהיה להם טוב, שידאגו להם בגן, ושאלה על מה שקורה איתם".

 

הגננת הגיעה למסור עדות בתחנת מוריה, שבה נחקרה גם אחותה של האם. היא סיפרה כי קיבלה את הבשורה המרה מחברה: "אני לא מאמינה שזה קרה, אין לי מושג מה הוביל אותה למעשה, כי לא היה שום רמז שדבר כזה יכול לקרות". עוד אמרה כי האם הייתה מוסיקאית לפני שעלתה לארץ, ו"בזמן הקצר שהם היו בארץ ניסיתי לקשר אותה עם אבא של ילד שהיה גם הוא מוסיקאי ונגן, חשבתי שהוא אולי יוכל למצוא לה עבודה".

נדקרו למוות בידי אמם. בת החמש ובן השבע ()
נדקרו למוות בידי אמם. בת החמש ובן השבע
 

הכניסה לבית שבו נרצחו הילדים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכניסה לבית שבו נרצחו הילדים(צילום: גיל יוחנן)

חוקרי המשטרה בזירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חוקרי המשטרה בזירה(צילום: גיל יוחנן)
 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

עוד סיפרה כי אביהם של הילדים לא היה בארץ אך בן הזוג החדש של האם היה איתם בקשר טוב. "הם כל הזמן היו רצים אליו. הילדה הייתה מתוקה וחברתית. הילדה שלי הייתה איתה בקייטנה ומאוד כואב לה על מה שקרה, זה לא נתפס".

 

אמא של אחד הילדים בגן גאולים, בו למדה הילדה, סיפרה על הבוקר המטלטל שעבר על הורי הגן: "אחרי שנודע על מה שקרה בירושלים התחילו שיחות בין ההורים. הבנו שמדובר בילדה. הערב תתקיים אסיפת הורים עם צוות ההוראה מבית הספר ומהגן". היא העידה כי לא הכירה את האם אישית, אך לדבריה "פגשתי אותה בעיקר כשהיא הביאה את הילדה מהגן ואספה אותה. היא הייתה מביאה את הילדה מסודרת, לבושה יפה".

 

כיצד יקבלו חבריהם של הילדים את הבשורה על האובדן? האם אמרה: "עדיין לא דיברתי עם הילדים שלי על מה שקרה. יש לי גם ילדים שלומדים בבית הספר, אבל לא בכיתה של הילד. אני מניחה שלא אדליק רדיו וטלוויזיה היום, אנסה לשוחח איתם על זה במהלך החג".

 

הילדים נמצאו ללא רוח חיים

הילדה בת החמש והילד בן השבע נמצאו הבוקר ללא רוח חיים בדירה ברחוב עין גדי בירושלים. האם (39) נפצעה קשה. במשטרה חושדים שהאם רצחה את ילדיה וניסתה להתאבד. השלושה, במקור מאוקראינה, עלו במהלך השנה האחרונה מרוסיה. בעלה לשעבר של האישה מתגורר עדיין ברוסיה ובן זוגה הנוכחי מתגורר בשוויץ.

 

חקירה ראשונית של המשטרה העלתה כי אחותה של האישה שישנה עמה בדירה התעוררה משנתה ואז ראתה אותה פוגעת בשני הילדים. לטענתה, היא ניסתה לעצור בעד אחותה אך לא הצליחה לעשות זאת. האחות ירדה להזעיק שכן, שהזעיק את המשטרה. כשהשוטרים עלו לדירה, הילדים היו כבר ללא רוח חיים.

 

לפני כחודש התקבל אצל גורמי רווחה בעיריית ירושלים דיווח על אודות קשיים שיש לאם עם בנה. גורמי הרווחה יצרו קשר עם האם והחלו הליך בירור והיכרות "בשיתוף פעולה מלא של האם". מהעירייה נמסר שהאם נפגשה עם גורמי הרווחה ועם פסיכולוג באופן רציף ושיתפה פעולה בהליך הטיפולי.

  

בעירייה אומרים שהגורמים המטפלים, ובהם פסיכולוג, לא אבחנו כל סימן או רמז כלשהם שיכולים להעיד על התנהגות חריגה או סכנה ממשית לאם או לילדים. המשפחה עלתה לארץ בחודש מרס ולוותה מאז באופן רציף על ידי שירותי הקליטה של העירייה. השירות הפסיכולוגי במנהל החינוך שלח היום גורמי מקצוע למוסדות החינוך שבהם למדו הילדים במטרה לתת מענה לתלמידים ולצוותי ההוראה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, נועם (דבול) דביר, שחר חי ואביאל מגנזי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגברג
גן הילדים של הילדה
צילום: אוהד צויגברג
מומלצים