שתף קטע נבחר

השאיר מפתח על מושב הנהג והורשע בפלילים

בעל רכב ששכח את מפתחות רכבו על מושב הנהג, נשפט והורשע בעבירת גרימת מוות ברשלנות - לאחר שרכבו נגנב והגנב גרם למותה של אישה

בעל רכב ששכח את מפתחות רכבו במכונית, גילה שזו נגנבה. הגנב נהג במכונית בפראות, פצע שני אנשים וגרם למותה של אישה נוספת. בעקבות כתב אישום חריג בחומרתו, הורשע בעל הרכב בעבירה של גרימת מוות ברשלנות.

 

באחד הימים של קיץ 2012 התרחשה קטטה בין שתי חמולות יריבות ביישוב בדרום הארץ. תושב המקום, שהגיע באותה עת לביתו, החנה את רכבו והשאיר את המפתחות בפנים על אחד המושבים.

 

 

אדם שזהותו לא ידועה ניצל את ההזדמנות כדי לגנוב את המכונית, ופתח בנסיעה פרועה לעבר המעורבים בקטטה. בנסיעה זו דרס שני אנשים ופצע אותם. לאחר מכן החל הגנב לנסוע במהירות אחורה, ואז דרס למוות את אחותו של בעל הרכב ונמלט מהמקום.

 

למרות שזהות הנהג לא הייתה ידועה לנאשם או למשטרה, ולמרות שלא הוא שנהג ברכב, הוגש לביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע כתב אישום חמור מאוד כנגד בעל הרכב, בו יוחסו לו מספר עבירות של חבלה ברשלנות וגרימת מוות בנהיגה רשלנית.

 

לטענת המדינה, הנאשם התרשל בכך שהשאיר את מפתחות הרכב על המושב, ובכך איפשר את ביצוע העבירות. בדיון טען נציג הפרקליטות כי מעשיו של הנאשם מהווים רשלנות ברמה גבוהה, משום שכלי רכב הוא כשלעצמו כלי פוגעני, והותרת המפתחות בתוכו כמוה כהותרת כלי נשק בציבור.

 

הנאשם הודה במיוחס לו במסגרת הסדר טיעון, שכלל מחיקה של חלק מהעבירות, וביקש להקל בעונשו. בדיון הזכיר סנגורו כי במעשה מסוג זה יכול לחטוא כל אדם מן השורה, נורמטיבי ככל שיהיה, וכי מדובר לכל היותר ברשלנות ברמה הנמוכה. הוא ביקש להתחשב בכך שהנאשם כואב את מות אחותו, שהייתה קרובה אליו - תוך שהזכיר כי מדובר בביש מזל נוראי.

 

השופט אלון אינפלד התלבט באשר לעונש הראוי במקרה זה. הוא קבע כי הותרת המפתחות ברכב, כשבחוץ אירוע אלים נמצא בשיאו, מהווה נסיבה לחומרה - המגבירה במידה מסוימת את עוצמת הרשלנות. כך גם העובדה שהנאשם נכנס לביתו ולא שמר על קשר עין עם הרכב.

 

יחד עם זאת, השופט דחה את טענת המדינה שמדובר ברשלנות ברמה גבוהה. "מוטלת חובה על בעל הרכב והמשתמש בו כדין, למנוע כל שימוש שאינו כדין. אך יחד עם זאת, הסיכון לגוף ולנפש הנובע מהפקרת כלי רכב, נמוך משמעותית מהסיכון הכרוך בהפקרת נשק, ואף העונש ראוי להיות לו חמור פחות", כך כתב בגזר הדין.

 

בסופו של יום גזר על הנאשם שלושה חודשי עבודות שירות, ארבעה חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון נהיגה לחצי שנה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלמוני גנב ודרס, בעל הרכב הורשע בגרימת מוות ברשלנות (אילוסטרציה)
מומלצים