שתף קטע נבחר

הפגנה בדרום ת"א: "שופטי בג"ץ מכרו אותנו"

כמאה תושבים חסמו את התנועה במחאה נגד פסילת התיקון לחוק המסתננים. לטענתם, הייאוש הוציא אותם לרחוב: "אנחנו פליטים בשכונה שלנו". בעלה של האריתריאית ששוחררה מסהרונים בעקבות הבג"ץ: "זה יום מרגש"

מחאה נגד פסיקת בג"ץ: כמאה תושבים משכונות דרום תל אביב הפגינו הערב (ג') בצומת הרחובות אצ"ל וההגנה נגד ההחלטה של השופטים לבטל את התיקון לחוק המסתננים, שאמור היה לאפשר למדינה לכלוא אזרחים זרים למשך שלוש שנים ללא משפט. המפגינים חסמו את הצומת, ישבו על הכביש והפריעו לתנועה. במקום היו כוחות משטרה ולא נעצרו מפגינים.

 

הערב בשכונת התקווה. "אנחנו עצורים ללא משפט" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הערב בשכונת התקווה. "אנחנו עצורים ללא משפט"(צילום: מוטי קמחי)

סערת חוק ההסתננות - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

המפגינים נשאו שלטים שעליהם כתוב "אנחנו פליטים בשכונות שלנו" ו"שופטי בג"ץ, אנחנו עצורים ללא משפט". מובילי ההפגנה קראו במגפון "שופטי בג"ץ מכרו את התושבים". ההפגנה אורגנה מטעם סיעת "תל אביב בטוחה", אבל למקום הגיעו גם פעילי מפלגות מקומיות אחרות וכן פעילי ימין, בהם מיכאל בן ארי. לא כולם אהבו את נוכחותו, וכמה מהמפגינים האשימו אותו שהוא הגיע להתסיס את השטח.

 

עמנואל, אחד המפגינים, אמר ל-ynet: "אני מסתובב עם גז מדמיע כל היום כי כבר הותקפתי בעבר בידי אריתראים. אני פוחד ללכת בלילה. יכול להיות שבג"ץ צודק מבחינה חוקית, אבל השופטים צריכים לרדת לעם ולראות כמה קשה כאן".

 

יו"ר ועד הפעולה של שכונות דרום תל אביב, שלמה מסלאווי, אמר שהרוחות סוערות בגלל רמת הייאוש שאליה הגיעו התושבים: "לא נשארה לנו ברירה אלא לצאת לרחובות. הממשלה מאשימה את בג"ץ במצב אבל לנו לא אכפת. אנו רוצים פתרון ולא רואים אותו באופק. ההחלטה של בג"ץ מראה שכולם מנותקים. לא נפסיק להפגין".

 

מפגין נוסף אמר: "בוא נראה שופט שבקומה מעליו גר סודני. אני קורא לשופטים שיבואו לראות איך אנחנו חיים ואז יחליטו. באתי להפגין מראשון לציון כי בעיית המסתננים היא לא רק תל אביבית".

 

במהלך הערב התקיימה הפגנה נוספת: צעדה ספונטנית של פעילים מדרום תל אביב (סיעת דרום העיר) התקיימה באזור יד אליהו וגשר לה גרדיה. כמה עשרות פעילים צעדו עם שלטים שעליהם נכתב "הנוער פוחד לצאת מהבית", "אנחנו פוחדים" ו"עכשיו אנחנו פליטים".

 

האריתריאית הראשונה שוחררה. בעלה: "זה מרגש"

פסיקת בג"ץ באה כבר היום לידי ביטוי בשטח: בהוראת בית הדין למשמורת שוחררה הערב לראשונה אזרחית אריתריאה, שמשרד הפנים ביקש להאריך את מעצרה במתקן סהרונים. הדיין הדגיש שהחלטתו מתבססת על קביעת בג"ץ. בעלה (28), שנכנס לישראל לפני ארבע שנים, לא ראה אותה מאז.

כשהיא ניסתה להיכנס לארץ לפני כשנה וחצי - היא נעצרה בגבול. בשיחה עם ynet הוא סיפר: "זה יום מרגש ומאושר מאוד. היא התקשרה אליי ולא האמנתי. אני עדיין לא מאמין שאראה אותה בקרוב ואחבק אותה".

 

הוא מתגורר בדרום תל אביב מאז שנכנס ללישראל, ולדבריו עזב את אריתריאה מפני שעמד בפני גיוס לצבא למשך עשרות שנים.

 

על החלטת בג"ץ הוא אומר: "בית המשפט עשה צדק. היא לא עשתה שום פשע חוץ מלהיכנס דרך הגבול. היא מבקשת מקלט והמקום שלה הוא לא בכלא. במשך יותר משנה נלחמתי בניסיון לשחרר אותה ועכשיו סוף סוף בית המשפט שמע את הצעקה שלנו. כמוה יש עוד הרבה אנשים שעדיין נמצאים בכלא".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הערב בשכונת התקווה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים