שתף קטע נבחר

האפיפיור: הכנסייה אובססיבית לגבי הומואים

ביקורת חסרת תקדים של האפיפיור הנכנס פרנסיסקוס על המוסד רב העוצמה שבראשו הוא עומד. לדבריו, הכנסייה הקתולית "אובססיבית" בנוגע להומואים, הפלות ומניעת הריון: "צריך איזון, אחרת המוסריות שלנו תקרוס כבניין קלפים"

"מי אני שאשפוט הומואים?", אמר לפני כמה חודשים האפיפיור פרנסיסקוס - וכעת הוא מתייחס שוב לנושא ויוצא בביקורת חסרת תקדים על הכנסייה שבראשה הוא עומד, ולמעשה גם על קודמו בתפקיד. לדברי פרנסיסקוס, הכנסייה הקתולית "אובססיבית" לעניין ההומואים וההפלות.

 

האפיפיור פרנסיסקוס הזהיר כי המוסריות של הכנסייה הקתולית עלולה "לקרוס כמו בניין קלפים", אם היא לא תאזן בין חוקיה מעוררי המחלוקת בנוגע להפלות, הומואים ומניעת הריון, לבין הצורך הגדול יותר להיות כנסייה רחומה, שמברכת את כל הבאים בשעריה.

 

רוח קודש חדשה. האפיפיור פרנסיסקוס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רוח קודש חדשה. האפיפיור פרנסיסקוס(צילום: EPA)

 

שישה חודשים אחרי תחילת כהונתו, הציג האפיפיור את החזון שלו לכנסייה וניסח את סדר העדיפויות שלו בראיון למגזין הישועי האיטלקי "לה סיביטה קתוליקה". בראיון נרחב בן 12 אלף מילים סיפר פרנסיסקוס על המלחין, האמן, הסופר והסרט האהובים עליו (מוצארט, קאראוג'ו, דוסטויבסקי ו"לה סטראדה" של פליני) וחשף כי הוא מתפלל אפילו כשהוא נמצא בטיפול אצל רופא השיניים שלו.

 

אבל חשיבותו של הראיון היא ללא ספק בדבריו יוצאי הדופן לגבי הקהילה הגאה, שבהם טמונה גם ביקורת לא מעטה לגבי קודמו בתפקיד, בנדיקטוס ה-16. "בכירי הכנסייה לא יכולים להיות אובססיביים לגבי מצבור מקוטע של דוקטרינות. עלינו למצוא איזון חדש, אחרת המבנה המוסרי של הכנסייה עלול לקרוס כמו בניין קלפים ולאבד את רעננות הבשורה". 

 

האפיפיור הארגנטינאי בן ה-76 אמר כי במקום זאת הכנסייה הקתולית צריכה להיות כ"בית חולים שדה אחרי קרב" - מרפאת את פצעי המאמינים ומחפשת את אלו שנפגעו או הודרו. "זה חסר תועלת לשאול אדם שנפצע קשה מה רמת הכולסטרול שלו או מהי רמת הסוכר בדם! אתה חייב לרפא את פצעיו. רק אחר כך אפשר לדבר על דברים אחרים".

 

לדברי פרנסיסקוס, "הכנסייה לפעמים ננעלה על דברים קטנים, על חוקים צרי אופקים. הדבר החשוב ביותר הוא ההכרזה הראשונה - ישו הציל אותך. ובכירי הכנסייה צריכים להיות להעניק חסד ורחמים לכולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פרנסיסקוס. מתפלל גם אצל רופא השיניים
צילום: EPA
מומלצים