שתף קטע נבחר

האפיפיור הדהים: "מי אני שאשפוט הומואים?"

בהתבטאות שהיא אולי המפויסת ביותר אי פעם של הכס הקדוש, אמר האפיפיור פרנסיסקוס כי אין להפלות הומואים או לדחוק אותם לשוליים. עם זאת, הוא הבהיר כי הכנסייה עדיין רואה במימוש תשוקות הומוסקסואליות חטא. האפיפיור גם הצהיר שהוא שוקל לערוך את ביקורו הבינלאומי הבא בירושלים

האפיפיור פרנסיסקוס הראשון סיפק בצהריים (יום ב') את אחת ההצהרות הכי מפויסות שהשמיע אפיפיור כלשהו אי פעם בנוגע להומוסקסואלים ולסביות. הוא אמר כי אין לשפוט אותם או לדחוק אותם לשוליים, וכי יש לשלב אותם בחברה. עם זאת הוא שב והדגיש כי הכנסייה מחנכת את חסידיה לאמונה שמעשים הומוסקסואליים הם חטא.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בשיחה שארכה 80 דקות עם עיתונאים על המטוס בחזרה לאיטליה מברזיל, שם נעל אתמול את ביקורו בחגיגת המונים בחוף הים, אמר האפיפיור גם כי האיסור של הכנסייה הקתולית על מינוי נשים לתפקידי כמורה הוא מוחלט, אף שהוא היה רוצה לראות אותן מקבלות עמדות הנהגה רבות יותר בתפקידי ממשל ודת.

 

האפיפיור בביקורו בברזיל השבוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האפיפיור בביקורו בברזיל השבוע(צילום: רויטרס)
 

בשיחה שהייתה למעשה מסיבת העיתונאים הראשונה של האפיפיור מאז שנבחר לתפקיד במרס האחרון, אחרי פרישת קודמו בנדיקטוס ה-16,

הגן האפיפיור פרנסיסקוס הראשון על הומואים מפני אפליה, אך גם הדגיש שלפי כללי הכנסייה הקתולית אף שנטייה הומוסקסואלית אינה בגדר חטא, מעשים הומוסקסואליים הם חטא לכל דבר.

 

"אם אדם מסוים הוא הומו שמאמין באלוהים ושיש לו רצון טוב - מי אני שאשפוט אותו?", אמר האפיפיור. הוא אמר כי חוקי הכנסייה מסבירים זאת היטב, וכי לפיהם אין להפלות אנשים בשל נטייתם אלא יש לשלבם בחברה. "הבעיה אינה אנשים שיש להם את הנטייה הזו", אמר האפיפיור, ששמו האמיתי הוא חורחה ברגוליו, "עלינו להיות אחים".

 

לא ראה תעודת זהות שמצהירה על הומואיות. האפיפיור בברזיל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
לא ראה תעודת זהות שמצהירה על הומואיות. האפיפיור בברזיל(צילום: MCT)

 

אף שהאפיפיור עדיין מגדיר את קיומם של יחסים הומוסקסואליים "חטא", אין להקל ראש במשמעות האמירה שלו היום ובעובדה שדיבר

בהרחבה יחסית על הנושא. עדיין מדובר בריכוך משמעותי של התבטאויות הכנסייה בנושא לעומת דברים שהשמיעה בעבר, וכשהם באים מפי ראש הכנסייה - עשויה להיות לכך השפעה עצומה.

 

האפיפיור השיב על שאלה בעקבות הדיווחים על כך שישנו "לובי גאה" בתוך הוותיקן, דיווחים שהסעירו בחודשים האחרונים את עיתוני איטליה

ואת העולם. "אתם קוראים הרבה על לובי גאה. אני לא ראיתי עדיין אף אחד בוותיקן עם תעודת זהות שאומרת שהוא הומו", התלוצץ האפיפיור. עם זאת הוא אמר שעצם קיומם של לובים רבים כל כך - בין שאלה לובים על סמך נטייה מינית ובין שאלה לובים פוליטיים - הוא בעיה משמעותית.

 

פרנציסקוס הראשון גם אמר שהוא שוקל לבקר בישראל. "הפטריארך ברתולומיאו הראשון רוצה לערוך אירוע לכבוד פאולוס השישי בירושלים. ממשלת ישראל הזמינה אותנו ואני חושב שגם הרשות הפלסטינית. אנחנו שוקלים את זה", אמר האפיפיור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האפיפיור פרנסיסקוס. "עלינו להיות אחים"
צילום: EPA
מומלצים