שתף קטע נבחר

דיווח: איראן שבה לתמוך בחמאס

תהליך בידוד ארגון הטרור הפלסטיני בעזה נבלם, על פי עיתון לבנוני, בסדרת פגישות עם בכירים מאיראן וחיזבאללה

לאחר חודשי "הקפאה" ארוכים, חזרה איראן לתמוך בתנועת חמאס ובממשלתה בעזה, כך דיווח הבוקר (יום ב') העיתון הלבנוני "א-ספיר".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

תעקוף את תאצ'ר בסיבוב. הבליץ של אנג'י

אחמדינג'אד אאוט: רוחאני ואסד בלב העצרת

 

על פי הדיווח, גורמים בכירים במשטר האיראני, בחיזבאללה ובחמאס נפגשו כמה פעמים בשבועות האחרונים בביירות ובטהרן ודנו בהתפתחויות האזוריות האחרונות. בין היתר, עסקו הפגישות בנפילת תנועת "האחים המוסלמים" במצרים, בסגירת מעבר הגבול עם עזה ובמשבר המתמשך בסוריה.

 

בפגישות, הוסיף העיתון שנהוג לזהותו עם חיזבאללה, הסכימו המשתתפים על גיבוש תוכנית פעולה משותפת כדי לחזק את "ציר ההתנגדות" ולהפיק לקח מטעויות עבר של מרכיביו. גורמים איסלאמיים שצוטטו בעיתון הדגישו כי תנועת חמאס נושאת תפקיד מרכזי בקשר שבין הזרמים האיסלאמיים השונים בציר והסבירו כי פעילותה נועדה להעלות שוב לסדר היום את המאבק נגד ישראל.

 

הדיווח עולה בקנה אחד עם דברי בלאל פרחאת, חבר הלשכה המדינית של חיזבאללה, שאמר אתמול כי ארגונו שומר על קשר עם חמאס למרות חילוקי הדעות בנוגע לסוריה. בראיון לביטאון חמאס "א-ריסאלה", הביע הבכיר הלבנוני הבנה לעמדת התנועה בנושא ואמר כי שיחות שוטפות בין הארגונים נמשכות למרות המחלוקות.

 

בשנה האחרונה הידרדרה חמאס לשפל חסר תקדים מבחינתה בזירה האזורית. תמיכת מנהיגי הארגון במורדים הסורים שפועלים נגד משטר אסד הובילה את הנהגת התנועה לעזוב את דמשק. כתוצאה מכך, דעכו יחסיה עם איראן וחיזבאללה - הציר שתומך בנשיא סוריה - ומשלוחי הנשק והכספים לתנועה פחתו בצורה חדה.

 

במקביל, הובילו נפילת "האחים המוסלמים" - הפטרון של חמאס - מכס השלטון במצרים, והמבצע הצבאי הממושך בסיני נגד הארגונים הסלפים - לסגירת חלק ניכר ממנהרות ההברחה ברפיח ולירידה בכמות האנשים שעוברים במעבר. זמן קצר לאחר מכן, גברו הקולות המתנגדים לתנועה במצרים, והקיפאון בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיניות מול פתח הדגיש את בידוד התנועה וחולשתה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנשי חמאס במעבר רפיח
צילום: AP
מומלצים