שתף קטע נבחר

השבתת הממשל: הסיוע לישראל עלול להיפגע

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית אמרה כי תיתכן פגיעה בסיוע הצבאי לישראל. "היכולת של מחלקת המדינה לספק סיוע צבאי לישראל ולבנות ברית אחרות במועד הצפוי עלולה להתעכב, תלוי באורך השביתה", אמרה מרי הארפ. אובמה זימן את מנהיגי הקונגרס לפגישה

השבתת הממשל הפרדלי בארצות הברית בהיעדר תקציב שנתי, עלולה לפגוע גם בסיוע האמריקני לישראל : כך אמרה היום (יום ד') דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מרי הארפ בתדריך לעיתונאים. לפי הארפ, אם השביתה הפדרלית תארך זמן ממושך, ייפגע סיוע החוץ האמריקני, הכולל בו גם את הסיוע הביטחוני לישראל.  

 

עוד חדשות בעולם:

סין: 41 הרוגים ואלפי פצועים מעקיצות צרעות

20 גולגולות התגלו מתחת לרחוב בלונדון

 

בתדרוך היומי לעיתונאים, נשאלה הארפ על פגיעה אפשרית בסיוע החוץ בעקבות השביתה במשק, הנמשכת זה היום השני ברציפות. "אתן דוגמה. בסיוע הצבאי לשנת התקציב 2014 המימון לישראל יעוכב עד שתהיה החלטת המשך או עד שהתקציב השנתי יאושר. היכולת של מחלקת המדינה לספק סיוע צבאי לישראל ולבנות ברית אחרות במועד הצפוי עלולה להתעכב. זה תלוי באורך השביתה".

בתוך כך, זימן הערב נשיא ארצות הברית ברק אובמה את מנהיגי הקונגרס האמריקני לפגישה בבית הלבן, בניסיון לצאת מהמבוי הסתום ולהביא להפסקת השביתה בשירותים הפדרליים. עד היום לא נעשה כל ניסיון רציני של הצדדים להידבר, מעבר להפרחת האשמות בין הדמוקרטים והרפובליקנים לגבי אחריות השביתה.

 

לפגישה זומנו יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני ומנהיגת הדמוקרטים בבית ננסי פלוסי וכן מנהיג הרוב הדמוקרטי הסנאט הארי ריד ומנהיג המיעוט הרפובליקני מיץ' מקונאל. הסנאט הנשלט על ידי רוב דמוקרטי מבקש להצביע על תקציב לשנת 2014 אולם בית הנבחרים שבו רוב הרפובליקני מתנה את אישור התקציב בהקפאת התחלת הרפורמה בשירותי הבריאות, אובמה-קר, בשנה.

 

הנשיא אובמה מסרב בכל תוקף לכרוך את נושא הרפורמה, שיצאה אתמול לדרך, באישור התקציב.

למרות שאובמה הכריז שהוא אינו מתכוון להיכנס למו"מ, הוא זימן את הנהגת הקונגרס לבית הלבן. סנאטור מקונאל אמר שהוא אינו מבין את פשר הזימון אם הנשיא אינו מתכוון לנהל מו"מ.

 

פרשנים פוליטים מעריכים כי השביתה הזו עלולה להימשך כמה שבועות, אם הצדדים לא יתחילו לדבר ביניהם. יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ג'ון ביינר הרפובליקני, הביע בעבר נכונות לפשרה אך הוא אינו שולט בקבוצה של כמה עשרות צירי קונגרס,  אנשי תנועת מסיבת התה, שבוחריהם אינם מאמינים בשלטון המרכזי ובצורך לשלם מסים והם תומכים בשביתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ממשל משותק. סיוע החוץ גם
צילום: רויטרס
מומלצים