שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משנות ה-70: זינוק בשיעור המתים מסרטן בישראל

  מחלת הסרטן היא הקטלנית ביותר ואחראית ליותר מרבע ממקרי המוות, זינוק של 10% מהמצב בשנות ה-70. תוחלת החיים, לעומת זאת, רק עולה. על פי דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - רק בעשור האחרון עלתה תוחלת החיים של גברים ב-2.6 שנים ושל נשים ב-2.4 שנים

  עלייה משמעותית בתוחלת החיים בישראל תוך עשור, כך קובע דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה . בשנת 2011 חיו הגברים הישראלים 2.6 שנים יותר לעומת 2001, ואילו הנשים חיו 2.4 שנים יותר.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  על פי הדו"ח עולה כי גברים חיים בממוצע 79.9 שנה ונשים 83.6. בסך הכל תוחלת החיים בישראל עלתה ב-8.6 שנה בקרב גברים ו-8.9 שנה בקרב נשים מאז שנת 1975, אז רק שליש מהגברים ו-43% מהנשים הגיעו לגיל שמונים, בעוד שכיום 59% מהגברים ו-72% מהנשים מגיעים לגבורות.

   

  חיים יותר - חולים יותר

  דו"ח: מהן סיבות המוות המובילות בישראל?

  מה לאכול וממה להיזהר כדי למנוע סרטן?

  מחקר: בעיות שינה מכפילות הסיכוי להתקף לב

   

  סרטן היא המחלה הקטלנית ביותר בישראל והיא אחראית לכרבע מכלל מקרי המוות, 26.3% כיום לעומת 16.9% בשנות השבעים. 16.3% נפטרו ממחלות לב, ירידה משנות השבעים אז נפטרו ממנה 29.9% .

   

  סוכרת ושבץ מוחי אחראים כל אחד ל-5.8%  ממקרי המוות. בעוד בסוכרת חלה עלייה משמעותית ממקרי המוות משנות השבעים, אז המחלה הייתה אחראית על אחוז אחד בלבד מהפטירות, בשבץ מוחי חלה ירידה

  גדולה מ-12.4% בשנות השבעים.

   

  מאז שנות השבעים חלה ירידה תלולה בשיעור תמותת התינוקות בישראל. מ-22.9 מקרי מוות לאלף לידות בשנת 1975, צנחו המספרים וכיום הם עומדים על 3.5 לאלף לידות. עם זאת, בקרב הערבים השכיחות גבוהה משמעותית מזו של היהודים,6.1 לעומת 2.6.

   

  דו"ח הלמ"ס מציין לטובה גם ירידה בשיעור הלידות של נערות. בשנת 2000 היו בישראל 17.1 לידות לאלף נערות, ואילו כיום המספר עומד על 13 לאלף. זוהי ירידה של 24% כשבקרב יהודיות השיעור ירד בעשרים אחוז ובקרב ערביות ב-39%.

   

  "הירידה בתמותה ממחלות לב היא ממצא כלל עולמי ונובעת משילוב מוצלח משיפורים בניתוחי הלב ובטיפול הקרדיולוגיה וכן התעוזה של הרופאים לטפל בחולים קשים יותר שבעבר הייתה נטייה לוותר עליהם, ואילו היום זה די שגרתי לנתח אנשים קשישים", פרופ' יעקב (ג'יי) לביא, סגן מנהל המחלקה לניתוחי לב במרכז הרפואי שיבא.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עלייה משמעותית בתוחלת החיים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים