שתף קטע נבחר

אובמה על השביתה: "מסתכנים במיתון כבד"

ההתנגדות של הרפובליקנים להצביע על התקציב ממשיכה לשתק את הממשל הפדרלי בארה"ב. במסיבת עיתונאים אמר הנשיא שלא ישלם דמי סחיטה לבית הנבחרים: "השעון מתקתק, מדובר בשמנו הטוב. העולם צופה בנו ומאבד אמון"

"השעון מתקתק, אני חושש והציבור חושש. עד שזה לא ייפתר - תרחף עננה על הכלכלה האמריקנית". כך אמר הערב (ג') הנשיא ברק אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן בהתייחסו להשבתת הממשל בארה"ב כתוצאה מהקרב על התקציב בבית הנבחרים. אובמה קרא לקונגרס להצביע על תקציב המדינה ועל העלאת תקרת החוב הלאומית, כדי שאמריקה תוכל לשלם את התחייבויותיה. הוא התעקש שלא ישלם "דמי סחיטה" לרפובליקנים, המתנים הצבעה בדחיית הרפורמה בבריאות.

 

השביתה בארה"ב - כתבות נוספות ב-ynet:

 

הממשל בארה"ב סגר את דלתותיו בשבוע שעבר לראשונה אחרי 17 שנה. כמיליון עובדים יצאו לחופשה ללא תשלום ורוב שירותי הממשל הפדרלי הושבתו. בעוד הפוליטיקאים בגבעת הקפיטול מתקוטטים, מי שמשלם את המחיר הם האזרחים שלא יכולים לקבל שירותים רבים - מהלוואות לרכישת בית ועד סיוע במזון לילדים ולנשים הרות נזקקים.

 

במסיבת העיתונאים הערב אמר אובמה שהוא מוכן לנהל עם הרפובליקנים מו"מ נרחב, גם על סדרי העדיפות הכלכליים, אבל רק לאחר שיוסרו האיומים ויאושר תקציב המדינה. "אני אשמח לדבר עם יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר ועם הרפובליקנים על כל דבר, אבל אסור שמו"מ כזה יהיה תחת איום של השבתה, כאוס וסחיטה", אמר.

 

הנשיא האשים שהרפובליקנים בבית הנבחרים דחו 17 פניות שלו ושל הדמוקרטים לנהל מו"מ. הוא קרא לבית הנבחרים להעמיד את התקציב להצבעה מיידית: "יש את האצבעות הדרושות כדי לסיים את הדרמה. ביינר אומר שאין אצבעות, אבל אני אומר, בואו נצביע ונפסיק עם השביתה.

אם הקונגרס יסרב להעלות את תקרת החוב, ארה"ב לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בפעם הראשונה בהיסטוריה. זאת למעשה לא הגדלת החוב, אלא תשלום של מה שהקונגרס כבר אישר לתשלום".

 

אובמה הזכיר שבפעם האחרונה שתנועת מסיבת התה ניסתה למנוע העלאת תקרת החוב, הבורסה נפלה ודירוג האשראי של ארה"ב ירד בפעם הראשונה. "האיום הוא אמיתי ומדובר בשם הטוב שלנו",

הוסיף. "העולם כולו צופה בנו ומאבד אמון. אנחנו מסתכנים בנפילה למיתון כבד".

 

אובמה מקווה שאל 200 הדמוקרטים בבית הנבחרים יצטרפו 17 רפובליקנים ממדינות מתונות כמו ניו יורק, ויעבירו בצורה נקייה את התקציב. לפי התקשורת האמריקנית ישנם לפחות 14 רפובליקנים שהודיעו על תמיכתם בהצבעה על תקציב שיביא להפסקת השביתה. מנגד, ג'ון ביינר חושש להביא את הנושא להצבעה שבה יישארו הרפובליקנים במיעוט, דבר שיביא להדחתו מתפקידו.

 

ביינר אמר על דרישת אובמה לסיים את השבתת הממשל בארה"ב כי "הוא מאוכזב מדברי הנשיא, שמסרב לנהל מגעים בנושא ההשבתה ותקרת החוב הלאומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובמה, הערב בבית הלבן
צילום: רויטרס
מומלצים