שתף קטע נבחר

ממשל משותק: "נגעלים מהפוליטיקאים"

מתכננים ביקור בפסל החירות בניו יורק? תשכחו מזה. הקרב על התקציב השבית את עבודות הממשל האמריקני ומי שמשלם את המחיר הם אזרחים שלא מקבלים שירותים, עובדים פדרליים שהוצאו לחופשה ללא שכר ותיירים. "הפוליטיקאים לא עושים את עבודתם, אך עדיין מקבלים תלוש משכורת"

מאי החירות בניו יורק ועד לפארק הלאומי דנאלי באלסקה: הממשל בארצות הברית סגר את דלתותיו אחרי שהקרב המר על התקציב בין הרפובליקנים לבין הדמוקרטים הסתיים הלילה (יום ג') בהשבתתו - לראשונה זה 17 שנה. כמיליון עובדים ייצאו לחופשה ללא תשלום, רוב שירותי הממשל הפדרלי יושבתו, בהם גם הגנים הלאומיים של ארה"ב, כולל פסל החירות.

 

עוד חדשות בעולם :

שר החוץ של איראן: בנימין נתניהו שקרן

האתר שמרעיד את צרפת: "אני מכירה אנס"

'בדיקת DNA חדשה במשפט אמנדה נוקס'

 

בעוד הפוליטיקאים בגבעת הקפיטול מתקוטטים, מי שמשלם את המחיר הם האזרחים האמריקנים שלא יזכו לקבל שירותים רבים מהממשל, מהלוואות לרכישת בית ועד לסיוע במזון לילדים ולנשים הרות נזקקים.

 

הכותרת הבוקר ב"ניו יורק טיימס" ()
הכותרת הבוקר ב"ניו יורק טיימס"

"וושינגטון פוסט" ()
"וושינגטון פוסט"

 

עבור רבים מעובדי הממשל הפדרלי, השבתת המשק האמריקני משמעותה שלא יקבלו עוד משכורות ויישארו בבית. אלה שכן יעבדו יסבלו מעיכוב במשכורות שלהם.

 

משק מושבת - זה מה שהולך לקרות:

שכרם של כמיליון וחצי אנשי צבא יעוכב  

הלוואות פדרליות לרכישת בית יעוכבו

ילדים ונשים נזקקות לא יקבלו סיוע מזון

הגנים הלאומיים בארה"ב, כולל פסל החירות, יושבתו 

דו"ח התעסוקה לא יפורסם  

ההשבתה תעלה למשק האמריקני כ-300 מיליון דולר ביום בשל אובדן ייצור

 

דארקז סמית, פקח ביער ובקרוב מאוד אב טרי, אמר שהוא כבר חי ממשכורת למשכורת ומנסה להשאיר את הראש מעל המים בעודו לומד במכללה ומתכונן להרחבת משפחתו. "כרגע יש לי הרבה דברים על הצלחת - שכר לימוד, הבת שלי, חשבונות", סיפר סמית בן ה-23 שעובד כפקח בפארק הלאומי דייטון לתולדות מורשת התעופה במדינת אוהיו. "אני פשוט מבולבל ומחכה כמו כל אחד אחר".

 

ההשפעה של ההשבתה מעורבת - לחלק מהאמריקנים היא מיידית ומרחיקת לכת, אבל עבור אחרים היא אמנם גם מעצבנת אבל מאוד מינימלית.

 

אלא לראותו בלבד. פסל החירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלא לראותו בלבד. פסל החירות(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בקולורדו, מדינה שבה השיטפונות הכבדים גבו החודש את מותם של שמונה בני אדם, תקציבי החירום הפדרליים ממשיכים לזרום. אולם, הוצאת העובדים הפדרליים לחופשה תאט את זרימת המזומנים לכוחות ההצלה והחירום במדינה.

 

לפחות החיילים יקבלו את משכורותיהם

חיילים במשמר הלאומי שעמלים על שיקום כבישים רעועים ככל הנראה יקבלו את משכורותיהם בזמן - כמו יתר החיילים האמריקנים שנמצאים בשירות פעיל - בזכות חוק שעבר בקונגרס שעות ספורות לפני השבתת המשק. תשלומי ביטוח לאומי והטבות בריאות כמו גם שירותים ליוצאי צבא ושירותי דואר גם לא אמורים להיפגע.

 

אלא שסוכנויות אחרות ספגו מכה קשה. כ-3,000 פקחי בטיחות במינהל התעופה הפדרלי הוצאו לחופשה ללא תשלום ביחד עם עובדים במועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה, בהם חוקרי תאונות שמגיעים לאזורי התרסקות של מטוסים, תאונות רכבות, פיצוצים בצנרות ותאונות אחרות.

 

אובמה חותם על חוק שמבטיח את תשלום המשכורות לחיילים האמריקנים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אובמה חותם על חוק שמבטיח את תשלום המשכורות לחיילים האמריקנים(צילום: EPA)

 

גם סוכנות החלל האמריקנית נאס"א מפסיקה כמעט את כל פעילותה בעקבות ההשבתה, למעט מרכז השליטה והבקרה ביוסטון, ומי שעוד סוגרים את דלתותיהם הם פארקים לאומיים, מוסד סמית'סוניאן (אוסף של 19 מוזיאונים ו-7 מכוני מחקר) וגן החיות הלאומי בוושינגטון. גם המצלמה שהוצבה בכלוב הפופולרי של הפנדות הוחשכה, לראשונה מאז שנולד במקום גור ב-23 באוגוסט.

 

הפארקים סגורים, התיירים מתוסכלים

בעוד הממשל הפדרלי משותק, תיירים שהגיעו לבקר בפארקים שנסגרו הביעו את תסכולם הרב. "שום דבר טוב לא הולך לצאת מזה", אמר כריס פאהל, תייר מרואנוק שבאינדיאנה שביקר בפארק הלאומי במקום לידתו של אברהם לינקולן בקנטקי. "הנטל על משלמי המסים הולך להיות עוד יותר כבד", אמר פאהל.

 

אמילי אנפינגר, שביקרה בפסל החירות בניו יורק, אמרה שהפוליטיקאים צריכים למצוא דרך לעבוד ביחד. "הם חייבים לגלות נכונות להתפשר, שני הצדדים, וזה לא ממש מעודד אותי שנראה שהם לא יכולים לעשות את זה", היא אמרה. "ככל שזה נוגע לי, הם לא עושים את העבודה שלהם".


ממשל בעלטה. גבעת הקפיטול בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ממשל בעלטה. גבעת הקפיטול בוושינגטון(צילום: רויטרס)

 

ג'ו וונץ, גמלאי בממשל הפדרלי שגר בעיר לבנון בווירג'יניה, ביקר בסן פרנסיסקו ביחד עם רעייתו והשניים קנו כרטיסים כדי לבקר ביום חמישי באלקטרז, מקום שהיה בית סוהר לעבריינים מסוכנים ביותר וזכה לכינוי "הכלא השמור בעולם" שנסגר בשנת 1963.

 

באוסטרליה זה לא היה קורה

וונץ סיפר שהוא מתוסכל מכך שכמה פוליטיקאים מנצלים את התקציב כדי לבצע שינויים בחוק הבריאות של הנשיא ברק אובמה, חוק שמוכר בשם "אובמה-קר". "כבר זמן רב שאנחנו נגעלים מכך שהם לא עובדים יחדיו", התייחס וונץ לקרבות בקונגרס בין הרפובליקנים ששולטים בבית הנבחרים לבין הדמוקרטים ששולטים בסנאט.

 

מרלנה נייט מאוסטרליה הגיעה לטיול בארה"ב בדיוק בזמן שבו הממשל הפדרלי מושבת. היא מתקשה להבין מדוע פרץ משבר כל כך חריף בגלל מערכת בריאות לאומית - שירות חיוני ביותר במדינה שלה. "קשה לנו לדמיין את עצמנו ללא מערכת בריאות לאומית", אמרה נייט. "אני פשוט לא מאמינה שהמדינה הזו יכולה להשבית את עצמה בגלל משהו כמו מערכת הבריאות הלאומית. כאזרחית אוסטרלית, זה ביזרי לחלוטין בעיניי, אבל מרתק".  


גם הוא סגור. הפארק הלאומי דנאלי באלסקה (צילום: AP) (צילום: AP)
גם הוא סגור. הפארק הלאומי דנאלי באלסקה(צילום: AP)

  

אף שהשבתת הממשל הפדרלי נכנסה היום לתוקף, לגוף עצום ממדים כמוהו לוקח קצת זמן לעצור כליל את עבודתו. עובדים פדרליים רבים קיבלו אישור להגיע היום למשרד כדי לשנות את ההודעות במשיבונים ולמלא את טופסי הנוכחות שלהם. אך לאחר שיעשו כן, הם קיבלו הוראה מפורשת שלא לעבוד ואפילו לא לבדוק את המיילים שלהם.

 

בשעה שלא ידוע מתי יסתיים המשבר החמור בארה"ב, אפילו תוכניות ממשלתיות שלא ייפגעו מיידית מההשבתה יישארו בקרוב ללא מזומנים. ברברה האקסטון, מנהלת ארגון Start Association באוהיו, סיפרה שתוכניות לימודים לגיל הרך יעמדו בסכנה אם ההשבתה תימשך יותר משבועיים. הקיצוצים האוטומטיים בתקציב יגרמו לכך שבסביבות 3,000 ילדים יאבדו גישה לשירותים. התוצאות יהיו חמורות הרבה יותר אם המבוי הסתום בקונגרס יימשך והתקציב לא יאושר.

 

"זה לא שמדובר בשירות חד-פעמי. מדובר בילדים העניים שבעניים", אמרה האקסטון. "ואיש הקונגרס שלנו עדיין מקבל את המשכורת שלו. העברת המשכורת שלו לא נעצרת והביטוח הרפואי שלו לא נעצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מושבתים. הקונגרס האמריקני
צילום: רויטרס
מומלצים