שתף קטע נבחר

התפטרתם? אולי בכל זאת תקבלו פיצויים

החוק בישראל מאפשר לעובד שהתפטר לקבל פיצויי פיטורים מלאים בחלק מהמקרים. עו"ד מירב שמחיוף מסבירה מתי זה אפשרי, ומתי לא

כולם כמעט יודעים שאם תעבדו שנה רצופה אצל מעסיק אחד ותפוטרו, תהיו זכאים לפיצויי פיטורים. אבל כמה מכם יודע שהחוק מאפשר במקרים מסוימים לקבל את הפיצויים גם אם התפטרתם על דעת עצמכם? במדריך זה נסקור חלק מהמקרים.

 

בריאותי נפגעה, מגיע לי פיצויי פיטורים?

עובד שמתפטר מכיוון שמצב בריאותו או בריאות בן משפחה קרוב לא מאפשר לו להמשיך לעבוד, זכאי לפיצויי פיטורים. לצורך כך עליכם להוכיח שההתפטרות נובעת מסיבה בריאותית.

 

 

קחו לדוגמה מקרה של אדם שעבד 10 שנים כמנהל עבודה והתפטר. הוא הגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב, ותבע פיצויי פיטורים בטענה למחלה. התביעה נדחתה במלואה, והתובע חויב בהוצאות של 4,000 שקל - מכיוון שבמשפט התגלה שההתפטרות בכלל נבעה מכך שמצא מקום עבודה אחר.

 

פוטרתם? בדקו, אולי אתם זכאים לפיצויי פיטורים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
פוטרתם? בדקו, אולי אתם זכאים לפיצויי פיטורים(צילום: shutterstock)

 

חשוב לשים לב כי אתם נדרשים לתת למעסיק אפשרות לבחון דרך העסקה חלופית, שתתאים למצבכם הבריאותי. אתם אמנם לא חייבים להסכים לכל עבודה חלופית, כך שלמשל אינכם חייבים לעבוד במשרה שלא תואמת את מעמדכם או כישוריכם. כמובן שהמשרה החלופית גם צריכה לעמוד בהנחיות של רופא תעסוקתי.

 

ואם לא חידשו לי את חוזה העסקה קצוב?

חוזה עבודה לתקופה קצובה הוא כזה שבמסגרתו מוגדרת תקופת העסקה ספציפית (למשל: הוסכם כי העובד יועסק בחברה למשך שנתיים בלבד). חוזה זה מגיע לסיומו בתום התקופה המצוינת בו ופוקע מעצמו, ולכן אין כל צורך בפיטורים.

 

במקרה כזה, אם הועסקתם לפחות שנה אצל אותו מעסיק, ולא קיבלתם הצעה לחידוש החוזה שלושה חודשים לפני תום התקופה - החוק מתייחס אליכם כמפוטרים, ותהיו זכאים למלוא הפיצויים. גם במקרה בו אתם מסרבים להצעת חידוש חוזה הכוללת שכר מופחת משמעותית שקיבלתם במקור, תהיו זכאים למלוא הפיצויים.

 

מה לגבי טיפול בתינוק?

עובדת רשאית להתפטר בדין מפוטרת, אם עשתה זאת תוך תשעה חודשים מהיום שילדה - ואם היא עושה זאת כדי לטפל בילד (כלל זה חל גם על אם מאמצת).

 

קיימת חזקה הקובעת כי אם עובדת מתפטרת מספר חודשים לאחר הלידה, ותוך מספר שבועות אחרי שחזרה לעבודה, הסיבה להתפטרותה היא בהכרח הטיפול בילדה. המעסיק כמובן רשאי לסתור זאת ולהוכיח אחרת.

 

קחי בחשבון שלא די בעצם ההתפטרות בסמוך ללידה כדי שזו תחשב כפיטורים. את צריכה להוכיח שהתפטרת כדי לטפול בילד.

 

ועוד נקודה חשובה. אם זמן קצר אחרי שהתפטרת (שלושה-ארבעה חודשים) התחלת לעבוד במקום אחר, את עדיין זכאית לפיצויי פיטורים. זאת בתנאי שהעבודה במקום החדש מאפשרת לך שהות ארוכה יותר עם התינוק - הפחתה משמעותית של שעות העבודה או מקום קרוב יותר לבית.

 

ומה עם אבא?

גבר שהתפטר לצורך הטיפול בילדו, זכאי לפיצויי פיטורים בתנאים הבאים: בת זוגו עבדה במשך שישה חודשים רצופים לפחות, או שהייתה עובדת עצמאית במשך שנה רצופה בסמוך להתפטרות האב, ולא הפסיקה את עיסוקה לצורך הטיפול בילד; הילד נמצא בחזקת האב הבלעדית או שבת הזוג נכה או חולה ולכן הוא אמון על הטיפול הבלעדי בילד.

 

עברתי דירה. אקבל פיצויים?

התפטרות עקב העתקת מקום מגורים, תזכה בפיצויי פיטורים אם נעשתה לרגל נישואין, לשם מעבר ליישוב חקלאי או לאזור פיתוח, או מחמת כל סיבה אחרת המוגדרת בתקנות ומצדיקה העתקת מקום מגורים.

 

חשוב לציין כי במקרה של מעבר לרגל נישואין, יש להוכיח ארבעה תנאים: מקום המגורים החדש הוא בישראל, זהו המקום שבו התגורר בן הזוג בטרם הנישואים, המרחק בין מקומות המגורים הוא 40 ק"מ ומעלה, המרחק ממקום המגורים החדש למקום העבודה גדל. הנטל להוכיח את סיבת ההתפטרות מוטל עליכם. כמו כן, עליכם להוכיח שמדובר במעבר קבוע ולא ארעי.

 

הרעה מוחשית בתנאי העבודה

אם אתם סבורים שתנאי העבודה שלכם הורעו משמעותית, אתם יכולים להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים. לצורך כך אתם חייבים ליידע את המעסיק על כוונתכם בגלל הרעת תנאים, ולאפשר לו לתקן את המצב. במקרה כזה תידרשו גם להוכיח שההרעה משמעותית, ולא השאירה לכם ברירה אלא לעזוב.

 

בית הדין לעבודה פסק כי פיגור מתמשך בתשלום השכר, מצדיק התפטרות בדין פיטורים. גם הפעלת מצלמות אבטחה בחדרי העובדים ללא ידיעתם, מהווה פגיעה לא מידתית ולא סבירה בפרטיות ועילה להתפטר על רקע של הרעת תנאים.

 

מנגד, בית הדין לעבודה דחה תביעת עובדת שטענה שפרטיותה נפגעה כשהותקנו במקום עבודתה מצלמות. זאת לאחר שקבע כי המצלמות הוצבו בידיעתה באזורים ציבוריים, מסיבות לגיטימיות, ומשמשות כלי למניעת גניבות בחנות כאמצעי הרתעה, אכיפה וניהול.

 

ואם סביבת העבודה לא ראויה?

סיבה נוספת שבגינה ביה"ד יפסוק לכם פיצויי פיטורים, היא אם תוכיחו שהתפטרתם מכיוון שתנאי ההעסקה היו לא נאותים.

 

למשל מקרה בו עובדת התפטרה מכיוון שהמעסיק שלה עישן במשרדים. כאן נקבע כי הוא הפר את חובתו לדאוג לסביבת עבודה הולמת, והתנהלותו מהווה חוסר תום לב בקיום חובותיו כלפי העובדת - במיוחד מכיוון שפנתה אליו וביקשה שיפסיק ללא הועיל.

 

התובעת במקרה זה אמנם לא השלימה שנת עבודה מלאה, ובית הדין קבע שהיא לא זכאית לפיצויי פיטורים, אך פסק לה פיצוי של 10,000 שקל בגין חוסר תום הלב של המעסיק.

 

ומתי אסור לפטר אותי?

יש מקרים בהם חוקי העבודה אוסרים על המעסיק לפטר אתכם כלל. אם יעשה זאת בכל זאת, בית הדין האזורי לעבודה רשאי לפסוק פיצויים, צו מניעה או צו עשה (שיחזיר אתכם לעבודה). זאת אם השתכנע שהענקת פיצויים בלבד לא תהיה מספיקה.

 

  • עובדת בהיריון - ישנו איסור גורף על פיטורים עקב ההיריון. במידה ומדובר בעובדת שהשלימה שישה חודשי עבודה אצל המעסיק, טרם פיטוריה עליו לקבל היתר מהממונה על עבודת נשים במשרד התמ"ת.

 

  • עובד/ת שעובר/ת טיפולי פוריות - חל איסור לפטר בזמן טיפולי פוריות, או במשך תקופה של 150 ימים לאחר תום ימי ההיעדרות - אלא אם התיר זאת הממונה במשרד התמ"ת. חשוב להודיע למעסיק על הטיפולים לא יאוחר משלושה ימי עבודה ממועד מתן ההודעה המוקדמת לפיטורים, או ממועד הפיטורים. אישור רופא יש למסור בתוך 14 ימים מאותו המועד.

 

  • עובדת בחופשת לידה - אסור לפטר עד 60 יום מתום חופשת הלידה, אלא באישור הממונה.

 

  • מילואים - פיטורים בגלל שירות מילואים אסורים במהלך המילואים עצמם, ועד 30 יום לאחר תום תקופת המילואים - אלא אם ניתן לכך אישור מוועדת התעסוקה של משרד הביטחון. במקרה שהמעסיק בכל זאת מפטר, ועדת התעסוקה רשאית לפסוק פיצויים בסכום השווה לחמש פעמים השכר הממוצע, ליתן צו מניעה או צו עשה לחזרה לעבודה.

 

  • אפליה - כל פיטורים שנובעים מאפליה על רקע גזע, לאום, דת, מין, מעמד אישי, נטייה מינית, דעות פוליטיות, השקפת עולם - אסורים.

  

ומה אם מעכבים את תשלום פיצויי הפיטורים?

המעסיק חייב לשלם את פיצויי הפיטורים ביום הפסקת יחסי העבודה, או במועד אחר שנקבע בהסכם קיבוצי או בצו ההרחבה שחל עליכם. אם הפיצויים לא שולמו תוך 15 ימים ממועד זה, הם נחשבים כפיצויים מולנים - כלומר כאלה שעוכבו שלא כדין.

 

במקרה של הלנת פיצויי פיטורים, זכותך לתבוע פיצוי על עצם ההלנה. שיעור הפיצוי במקרה זה נקבע לפי משך העיכוב בתשלום.

 

הזכות לפיצויי הלנה מתיישנת אם התביעה לביה"ד האזורי לעבודה לא הוגשה בתוך שנה מיום תחילת ההלנה. חשוב להדגיש כי המועד שממנו מתחילים למנות את תקופת ההתיישנות בקשר לתשלום פיצויי פיטורים, הוא ממועד סיום יחסי עובד-מעביד בפועל, ולא ממועד מסירת ההודעה על סיומם.

 

לסיכום

כדאי לזכור שבמקרים של מתפטר בדין מפוטר, ועל מנת לזכות במלוא פיצויי הפיטורים, נטל ההוכחה מוטל עליכם. לכן ודאו שקיבלתם ייעוץ משפטי נכון, וקחו בחשבון כי גם אם במקרה מסוים נפסקו פיצויים, זה לא בהכרח אומר שגם אתם תצליחו בתביעה אם לא תתכוננו כנדרש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים