שתף קטע נבחר

הנייה קרא לאינתיפאדה: "מברך המפגעים"

בנאום לרגל שנתיים לעסקת שליט, שאותה כינה "ניצחון", שיבח ראש ממשלת חמאס את מבצעי הפיגועים האחרונים וקרא לאינתפיאדה "עממית" בגדה. על רקע השפל שאליו הגיעה תנועתו פנה הנייה למצרים: הפסיקו את ההסתה

ראש ממשלת חמאס חוגג שנתיים "לניצחון" ומנסה להשכיח את השפל הנוכחי: בנאום לרגל שנתיים לעסקת שליט נשא ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, נאום שהוגדר כ"אסטרטגי". הנייה פתח כצפוי בהתייחסות לעסקה וכינה אותה "ניצחון היסטורי". הוא אמר כי חמאס הצליחה למחוק את כל הקווים האדומים שהציבה ישראל, כשהוא רומז לשחרור יותר מאלף אסירים בעסקה, בהם רבים עם דם על הידיים.

 

הנייה ניסה לחזק את דבריו בציטוט מדברי בכירים ישראלים באותה תקופה, שדיברו על המחיר הכואב ששילמה ישראל למען השלמת העסקה. הוא הבהיר כי חמאס תמשיך לפעול "בכל האמצעים" עד שכל האסירים ישוחררו. בנוגע להתנגדות המזוינת ברצועה טען הנייה כי היא חזקה, למרות הסגר על רצועת עזה. "אנשי ההתנגדות מתכוננים בדממה לקרבות הבאים בפלסטין. אלפים מהם נמצאים מעל האדמה ואלפים מהם נמצאים מתחתיה והם מתכוננים לשחרור אדמתנו", אמר כשהוא רומז לחשיפת מנהרת הטרור על ידי צה"ל.

 

"אנחנו קוראים לחידוש האינתיפאדה העממית בגדה ולהתחלת התנגדות פעילה בה", אמר הנייה ושיבח את מבצעי גל הפיגועים האחרון. "אנחנו שולחים ברכה לכל הגיבורים שביצעו את הפיגועים האחרונים בגדה וקוראים לאנשי ההתנגדות של בני עמנו שיקומו ויעשו מעשה בכל רגע, בצל הסכנות העומדות בפני מסגד אל-אקצה וירושלים".

הנייה, היום בעזה. חמאס בשפל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנייה, היום בעזה. חמאס בשפל(צילום: רויטרס)

בנאומו הדגיש הנייה כי תנועת חמאס עודנה חזקה וכוחה מבוסס על איחוד השורות בה ועל התלכדות העם הפלסטיני סביבה. הוא ציין כי ההתנגדות עודנה האופציה האסטרטגית של התנועה. בנאומו תקף הנייה המשא ומתן בין ישראל לרשות וטען כי השיחות נעשות תחת לחץ, סחטנות ואילוץ אמריקני שנוטים לטובתה של ישראל. הוא טען כי ישראל מנהלת את המשא ומתן רק כדי לשפר את תדמיתה בעולם, ובד בבד פועלת לייהוד ירושלים ולהמשך הבנייה בהתנחלויות.

 

"לא לוקחים צד"

חלקו השני של הנאום היה המרכזי ובו הנייה התייחס למצב חמאס בזירה האזורית - היחסים הקשים עם מצרים והמשבר בין חמאס למשטרו של בשאר אסד ולפיכך גם לבני בריתו חיזבאללה ואיראן. הוא הביע אמפתיה לרצונם ולזכותם המוסרית של העמים הערביים לחופש, אך עם זאת הדגיש, בדומה לדברי חאלד משעל בנאום בביירות לפני שבועיים, כי חמאס מתנגדת לשפיכות הדמים שמלווה לכך. הוא טען כי חמאס לא לוקחת צד ומתערבת באירועים הפנימיים המתרחשים במדינות הערביות כסוריה, מצרים ולבנון.

 

הניה טען כי הדיווחים על המשבר שפוקד את התנועה בשל השינויים האזוריים והאביב הערבי הם שקרים. לדבריו, התנועה מאוחדת בעמדותיה ובמדיניותה: "חמאס מעולם לא הייתה מאוחדת כמו שהיא מאוחדת כיום". חלק ניכר מנאומו יוחד למשבר בין חמאס לבין מצרים. הניה הקפיד להרעיף שבחים על קהיר בנאומו, אך הדגיש כי חמאס אינה מתערבת בנעשה במדינה - לא בסיני ולא באף מקום אחר. זאת, אחרי שהמצרים חזרו והאשימו את חמאס בקשירת קשר עם האחים המוסלמים כדי לנסות ולהשיב את מוחמד מורסי לשלטון. לטענת הנייה, אלו שקרים.

 

ראש ממשלת חמאס ציין כי למרות שהרצועה נמצאת תחת מצור, מעבר רפיח נסגר לעיתים תכופות וצבא מצרים הורס מנהרות, חמאס אינו צד באירועי הדמים בסיני ונשקו מכוון אך ורק נגד ישראל: "מצרים תישאר העומק האסטרטגי של פלסטין". הוא קרא לבכירי מצרים לפעול כדי להפסיק את ההסתה המתנהלת נגד חמאס ונגד רצועת עזה ואמר כי זכותה של מצרים לשמור על ביטחונה, אך אסור שזה יבוא על חשבונה של הרצועה.

 

הניה סיים את נאומו בדברי שבח ועידוד לתושבי הרצועה על עמידתם האיתנה בפני הקשיים העומדים מולם. דברים אלה נועדו כנראה להשקיט את הרוחות ברצועה מפני אלה שמאשימים את חמאס במצבם העגום של התושבים ברצועה, בעיקר על רקע המשבר הפיננסי של התנועה וסגירת חלק ניכר ממנהרות ההברחה, דבר שהוביל לעליית מחירים של כמעט כל המוצרים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איסמעיל הנייה, היום
צילום: רויטרס
מומלצים