שתף קטע נבחר

מתקרבים לאסד: פניית הפרסה של חמאס

חאלד משעל כבר לא תומך פומבית במורדים, איראן מחדשת את הסיוע ואבו מרזוק מעניק ראיון נפיץ לערוץ המקורב לבשאר אסד ומודה: משעל טעה. שנתיים אחרי ניתוק היחסים, בחמאס מבינים שהימרו על הסוס הלא נכון

ביוני האחרון נערכה בלבנון פגישה בעלת חשיבות דרמטית ביחסים המעורערים של חמאס עם חלק מהעולם הערבי והמוסלמי. בכיר הארגון מוסא אבו מרזוק נועד שם עם גורמים מאיראן ומחיזבאללה במטרה ללבן את המחלוקות שמלוות את שני הצדדים בשנתיים האחרונות על רקע מלחמת האזרחים בסוריה, ובעקבותיה ככל הנראה חודש הסיוע הכספי מטהרן לחמאס. משמעות הפגישה הייתה תחילתו של סיבוב פרסה שביצע חמאס ביחסו לאביב הערבי בכלל ולמלחמה בסוריה בפרט.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מוסא אבו מרזוק. פגישה דרמטית בלבנון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוסא אבו מרזוק. פגישה דרמטית בלבנון(צילום: EPA)

מאז פרצה מלחמת האזרחים בסוריה לפני למעלה משנתיים בחרה הנהגת חמאס לעמוד לצד המורדים ונגד משטרו של בשאר אסד. בתחילה היה מדובר בהתנהלות מרומזת, אבל אחרי כמה חודשים של לחימה יצאו מנהיגי התנועה בפומבי נגד

הטבח שמבצע השלטון באזרחיו.

 

במקביל עזבו מנהיגי חמאס וחברי הלשכה המדינית שלה את דמשק והתפזרו במדינות ערביות שונות, בהן קטאר ומצרים. לא פעם אף דווח שהארגון הפלסטיני לוקח חלק פעיל בלחימה לצד המורדים. להפניית העורף של חמאס כלפי סוריה – וכפועל יוצא כלפי איראן וחיזבאללה - היו השלכות לא פשוטות. בטהרן וברובע הדאחיה ניתקו קשר עם הארגון והפסיקו כמעט לחלוטין את התמיכה הכספית בתנועה ואת חימוש הזרוע הצבאית שלה.

 

אלא שמאז הבינה הנהגת חמאס שככל הנראה הימרה על הסוס הלא נכון. הציפיות לנפילתו של משטר אסד לא התממשו וכעת נראה שהוא מצליח לעמוד בקרבות ההתשה מול המורדים. גם האפשרות לתקיפה של מדינות המערב נגדו ירדה מהפרק. במקביל, האחים המוסלמים הורדו בכוח מכס השלטון במצרים והמבצע בסיני של הצבא המצרי סתם משמעותית את צינור האספקה לעזה דרך המנהרות. חמאס מצאה את עצמה חלשה ומבודדת בזירה האזורית, והאות הראשון לשינוי כיוון נמצא בפגישה של אבו מרזוק בלבנון.

תמונות מהעבר. משעל מתקרב לאיראן וחיזבאללה (צילום: AP) (צילום: AP)
תמונות מהעבר. משעל מתקרב לאיראן וחיזבאללה(צילום: AP)

בשבוע שעבר נערכה בביירות ועידה בנושא ירושלים. ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, עלה לנאום ואמר כי לעמים הערביים ישנה זכות למאבק לאומי למען עצמאותם, אך זהו מאבק שצריך להיות רחוק משפיכות דמים וסכסוכים שבטיים. משעל התכוון באופן ברור למלחמת האזרחים בסוריה אולם הוא נמנע מלהזכיר את שמה.

הטרמינולוגיה המעורפלת הובילה למתקפה של המורדים נגדו: הם טענו שהוא סוחר בדם הפלסטיני בניסיון לרצות את איראן ולחדש את התמיכה הכספית.

 

במקביל, בשבוע שעבר דאג מי שדאג להדליף שמשלחת מטעם חמאס - בראשותו משעל עצמו - עתידה לבקר בטהרן בזמן הקרוב. הפעם האחרונה שמשעל ביקר באיראן הייתה לפני שנתיים.

 

לשיא הגיע השינוי של חמאס אתמול (ב'). אבו מרזוק התראיין לערוץ אל-מיאדין, המזוהה עם בנות בריתו של אסד, והטיל פצצה מול המצלמות: הוא אמר שחאלד משעל טעה כשהרים את דגל האופוזיציה הסורית וכי לחמאס אין קשרים רשמיים עם אף אחד מהארגונים המורדים. הוא לא פסל על הסף את האפשרות שהקשרים בין דמשק לבין התנועה יחודשו והדגיש שחמאס לא התערבה בעבר ואינה מתערבת גם כעת בעניינים פנימיים של מדינות אחרות. חלקו הראשון של המשפט הזה אינו נכון עובדתית, החלק השני שלו הוא אולי האסטרטגיה החדשה בעקבות כישלונה של הישנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים