שתף קטע נבחר

מ-4 ייצא 1: מי יהיה נגיד בנק ישראל?

היום - לאחר 111 ימים ללא נגיד לבנק ישראל - צפויים נתניהו ולפיד להיפגש שוב ולנסות להכריע מי יהיה הנגיד - פרופ' מריו בלכר, פרופ' צבי אקשטיין, ויקטור מדינה וד"ר קרנית פלוג - ששמה חזר לרשימת המועמדים, אף שנתניהו לא רצה אותה בתפקיד

111 ימים ללא נגיד לבנק ישראל צפויים לבוא היום (יום א') לסיומם: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד צפויים להיפגש לאחר ישיבת הממשלה השבועית ולדון פעם נוספת במינוי נגיד בנק ישראל, יותר משלושה חודשים וחצי לאחר שהנגיד הקודם סטנלי פישר סיים את תפקידו. ההערכה היא שבתום הפגישה יכריזו השניים מי יהיה נגיד או נגידת בנק ישראל.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

קרובי הישראלי ש'נהרג' בסוריה: הוא התקשר

בהלת החונק מתל אביב. השבוע לפני

 

ביום רביעי דנו לפיד ונתניהו בנושא בחירות הנגיד במשך שעתיים בלשכת נתניהו בכנסת, והתלבטו מי המתאים ביותר מבין המועמדים. השניים לא הגיעו להכרעה.

 

שר האוצר לשעבר, ח"כ מאיר שטרית, הזהיר מאי מינויו של נגיד לבנק. "זה לא הגיוני להשאיר את המדינה כל כך הרבה זמן ללא נגיד, יש לזה השלכות על המצב הכלכלי", הוא אמר בשבוע שעבר. "לנגיד יש חלק מכריע ביכולת לקבוע את שערי הריבית ולהשפיע על שער החליפין, וזה שאין נגיד זה מצב לא טוב".

 

מי הם ארבעת המועמדים?

ד"ר קרנית פלוג (58) מכהנת כמשנה לנגיד בנק ישראל ולמעשה היא הנגידה בפועל מאז פרישתו של הנגיד הקודם, סטנלי פישר. בשנת 1988 היא החלה לעבוד במחלקת המחקר של בנק ישראל. ב-1994 היא עברה לבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח ככלכלנית מחקר בכירה וכעבור כשלוש שנים שבה לבנק ישראל לתפקיד סגנית מנהל מחלקת המחקר. ב-2001 היא מונתה למנהלת מחלקת המחקר. היא מכהנת כמשנה לנגיד בנק ישראל החל מיולי 2011. לאחר מינויו של פרופ' ליאו ליידרמן לנגיד היא הודיעה על פרישתה מבנק ישראל. נתניהו התנגד למינויה של פלוג בעבר, אבל בסוף השבוע דווח כי שמה חזר לרשימת המועמדים.

 

פרופ' מריו בלכר (65) הוא יהודי יליד ארגנטינה ששימש בעבר כנגיד הבנק המרכזי שלה לתקופה קצרה של כמה חודשים עד שפרש בעקבות עימותים מקצועיים עם שר האוצר של המדינה. הוא עלה לישראל וכיום מתגורר בארגנטינה. הוא כיהן בשורה של תפקידים בכירים בקרן המטבע הבינלאומית ומחזיק בקשרים רבים בהנהגה הכלכלית העולמית.

 

פרופ' צבי אקשטיין (64) כיהן עד לפני כשנתיים כמשנה לנגיד בנק ישראל, ולכן מבין המועמדים הוא המועמד שלו ההיכרות הרבה והקרובה ביותר לבנק ישראל. כיום הוא משמש כמרצה לכלכלה, אך הוא חבר בוועדה המייעצת לשר האוצר והוא מעודכן היטב בכל הנוגע להתפתחויות האחרונות במשק הישראלי. מבין השלושה, אקשטיין נחשב למועמד המועדף ביותר על שר האוצר לפיד.

 

ויקטור מדינה (74) היה בעבר מנכ"ל בנק מזרחי וכן מנכ"ל משרד האוצר ובכיר בבנק ישראל. הוא כיהן כמשנה לנגיד בנק ישראל, באמצע שנות ה-80. הוא עבד בבנק המרכזי למשך כ-20 שנה, כיהן כראש מחלקת המחקר וייסד את המחלקה המוניטרית. ב-2005 היה מועמד למשרת הנגיד, אך לא זכה בה לאחר שנתניהו, שר האוצר דאז, העדיף את סטנלי פישר. כיום הוא המועמד המועדף על ראש הממשלה.

 

הפארסה

בקיץ סיים סטנלי פישר את תפקידו כנגיד בנק ישראל, ומי שהיה אמור להחליפו היה פרופ' יעקב פרנקל, שכיהן בתפקיד בשנים 2000-1991. אבל טענות על כך שלא שילם על פריט בהונג קונג לפני כמה שנים הובילו אותו להודיע שהוא מוותר על התפקיד. פרנקל הסביר אז: "הפרשה מאוד מבישה. סליחה, מאוד מביכה, שלא הייתה צריכה לקרות, אבל לאחר בירור מאוד מהיר עם הרשויות הסתבר שהייתה פה אי-הבנה בסיסית, ולאחר שעות ספורות כבר יצאתי לדרך".

 

כמה ימים לאחר מכן הודיעו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד על נגיד חדש - פרופ' ליאו ליידרמן. אבל החגיגות היו מוקדמות מדי. לא עברו שלושה ימים וליידרמן, מרצה לכלכלה באוניברסיטת תל אביב שכיהן בעבר כראש חטיבת המחקר בבנק ישראל, נאלץ גם הוא להודיע שהוא מוותר על התפקיד. הוא הסביר לנתניהו ולפיד כי לאחר שקיים שיחות אינטנסיביות עם בני משפחתו, הוא סבור כי הוא מעדיף להמשיך כאיש פרטי בעבודתו באוניברסיטת תל אביב ובבנק הפועלים.

 

הודעתו באה כהפתעה גמורה. לאחר פרישתו פורסם כי ייתכן שהסיבה להתפטרותו

 של ליידרמן בעבר מתפקידו בדויטשה בנק, שם היה מנהל ויו"ר מחלקת השווקים המתעוררים, היא דבר מה שהוא מעוניין להסתיר. לפי הפרסומים מדובר בטענה על הטרדה מינית, לכאורה. בנוסף פורסם כי הגיע לפחות מכתב אחד לוועדת טירקל, שהייתה אמורה לאשר את המינוי.

 

עברו עוד כמה ימים וב-8 באוגוסט פורסם כי בלשכת ראש הממשלה ובאוצר מתכוונים להגיש לאישור ועדת טירקל ארבעה מועמדים לתפקיד הכלכלי הבכיר: פרופ' מריו בלכר, פרופ' צבי אקשטיין, ויקטור מדינה ומיכל עבאדי בויאנג'ו – שבינתיים פרשה מההתמודדות. שלושת המועמדים אושרו על-ידי ועדת טירקל.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 19/10/2013 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, עופר עמרם
נתניהו ולפיד. אמורים להכריע
צילום: רויטרס, עופר עמרם
צילום: גיל יוחנן
ד"ר קרנית פלוג
צילום: גיל יוחנן
צילום: AFP
פרופ' מריו בלכר
צילום: AFP
צילום: עמית שאבי
ויקטור מדינה
צילום: עמית שאבי
מומלצים