שתף קטע נבחר

2 נשים נבחרו: 'טובות בעשייה, לא בפוליטיקה'

מרים פיירברג ניצחה בנתניה בהפרש גדול, ליזי דלריצ'ה הפכה לראש מועצת גני תקווה - אבל מלבדן אף אישה לא נבחרה: חנין זועבי הובסה בנצרת, פלורה שושן הפסידה במצפה רמון. ראש מועצת בני שמעון: "מאכזב, אך השינוי יקרה"

הבחירות המקומיות התקיימו ב-191 רשויות, אבל רק בשתיים מאותן רשויות נבחרו נשים. מרים פיירברג נבחרה ברוב גדול של 72% לכהונה נוספת, ליזי דלריצ'ה מונתה לראש מועצת גני תקווה - אבל מלבדן אף אישה לא נבחרה. ח"כ חנין זועבי תמשיך בכנסת לאחר שהובסה בבחירות לראשות נצרת וקיבלה 3,812 קולות בלבד וראש המועצה במצפה רמון פלורה שושן הפסידה. יעלה מקליס, שדווקא הייתה קרובה להדיח את ראש העיר המכהן ביהוד, יוסי בן דוד, תיאלץ להתמודד מולו בסיבוב שני.

 

הבחירות המקומיות - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בדרום הארץ נותרו שתי נשים בלבד העומדות בראש רשות מקומית, בערד ובמועצה האזורית בני שמעון. "האכזבה קיימת", אמרה ראש העיר ערד טלי פלוסקוב, בהתייחסה להפסד של ראש מועצת מצפה רמון שושן והמיעוט של הכוח הנשי בפוליטיקה המקומית. פלוסקוב, שבעירה ערד יתקיימו בחירות רק בינואר, ניסתה בכל זאת לגייס אופטימיות: "הסתובבתי בכל המדינה אתמול. ראיתי הרבה נשים שהתמודדו וזה כבר הישג בעיניי. זה לא היה בעבר".

 


 


 
 (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון) (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)
(צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)

זועבי מצביעה בנצרת, אתמול (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
זועבי מצביעה בנצרת, אתמול(צילום: חסן שעלאן)

פלוסקוב הזכירה כי לפני שנבחרה שימשה 10 שנים כחברת מועצה: "אי אפשר להתעורר בבוקר ולהחליט אני הולכת להיות ראש העיר. אבל עצם העובדה שנשים התמודדו נותנת להן לגיטימציה להתמודד שוב בבחירות הבאות בגלל העשייה שלהן. זה כבר צעד קדימה. אני ממליצה לכל הנשים שרוצות לראות את עצמן בפוליטיקה לא להתאכזב. אם עכשיו לא הצליחו אז שיילכו ויתרמו ויעבדו, שיכירו את הציבור והעבודה. אני ממליצה לנשים לא לוותר ולנסות שוב בפעם הבאה. עכשיו גם מכירים אותן".

 

פלוסקוב הוסיפה כי אחת הבעיות של הנשים היא העובדה שהן נמצאות בתפקידים ביצועיים ולא בפוליטיקה. "אנחנו צריכות להתרגל לדבר על עצמנו לא כנשים אלא כפוליטיקאיות לכל דבר. לא צריך לבקש שיצביעו עבורנו כי אנחנו נשים. אנחנו צריכות לדבר בשפה של עשייה, כמו כל פוליטיקאי אחר. צריך כוחות רבים להתמודד עוד לפני יום הבחירות. הרבה פעמים נשים אולי לא בנויות לזה, נשים בנויות לעשייה. נגידת בנק ישראל היא אישה. איפה רוצים נשים? במקום שבו רוצים שהעבודה תתבצע".

 

ראש המועצה האזורית בני שמעון, סיגל מורן, אמרה כי "אין ספק שזו אכזבה. הייתה ציפייה שבבחירות האלה ייבחרו יותר נשים. היו גם הרבה מתמודדות. קטונתי להסביר את זה, התהליך הזה כל כך איטי. כל פעם שנדמה שיש התעוררות מסוימת, מקבלים סטירת לחי שמחזירה למקום. דווקא בגלל הציפייה בבחירות האלה האכזבה כל כך גבוהה. היו מתמודדות רבות לראשות ולמועצה. הייתה ציפייה שתהיה עלייה בכוח וזה לא קרה".

 

"צריך שכמה שיותר נשים יעזו", אמרה מורן, שבמועצה שלה - כמו ביתר המועצות האזוריות - לא התקיימו אמש בחירות. "אני לא בעד לבחור אישה בגלל שהיא אישה. אני מאמינה שהן מועמדות ראויות ואני רק רוצה לקוות שלמרות התוצאות עוד ועוד נשים ימשיכו להעז כי בסופו של דבר השינוי יקרה. התהליך קורה לאט לאט והוא קורה מלמעלה למטה ולא להפך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיירברג מצביעה בנתניה, אתמול
צילום: חסן שעלאן
זועבי. הובסה
צילום: חסן שעלאן
מומלצים