שתף קטע נבחר

מאוכזבי בית שמש: 'ניצחון חרדי, עיר בהקצנה'

אלי כהן היה מועמד החילונים והדתיים-לאומיים לראשות העיר, אבל הפסיד למועמד ש"ס: "הוא כפה מלחמת דת". אמה של נעמה מרגוליס מפרשת היריקה: "אני מאוכזבת כי רצינו שינוי. כנראה לא אחזור לעיר"

הציבור הדתי-לאומי והחילונים בבית שמש התאחדו והציבו מועמד מוסכם בבחירות המקומיות, אבל התאכזבו כשהתבררו התוצאות. מועמד ש"ס משה אבוטבול נבחר לראשות העיר, אחרי שגבר על אלי כהן 46.5%-51.9%. "לצערי מי שניצחה זאת מלחמת הדת שכפה אבוטבול", אמר הבוקר (ד') כהן ל-ynet. "זה קרה במקום לדון בנושאים המוניציפליים שעליהם התקיים הקמפיין האמיתי".

 

הבחירות המקומיות - כתבות נוספות ב-ynet:

 

כהן עדיין לא אמר נואש: המשטרה עדיין חוקרת אם נעשה שימוש במאות תעודות זהות מזויפות שנמצאו בדירות בעיר, ובמקביל בוועדת הבחירות עדיין ממתינים לקולות החיילים. אבל קשה לומר שכהן אופטימי: "הפער הוא קטן והתוצאות יכולות להיות אחרות, אבל מה שחשוב הוא שבית שמש מקצינה. אני מקווה שראש העיר ישנה את דרכו ויבנה כאן חברה שמכבדת את כל אזרחיה ותושביה, כולל החילונים, המסורתיים, הדתיים-לאומיים, העולים החדשים והוותיקים".


 


 

הבחירות בבית שמש, אתמול (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
הבחירות בבית שמש, אתמול(צילום: יובל חן)

על פי ההערכות, כ-45% מתושבי העיר הם חרדים - בהם גם מחוגי הקנאים האנטי-ציוניים, והפיכתם לרוב היא רק עניין של זמן. כהן ככל הנראה יחזור ביום ראשון הקרוב לתפקידו כסמנכ"ל חברת המים הלאומית "מקורות", שממנה יצא לחופשה ללא תשלום למשך מערכת הבחירות, והוא מתעתד להמשיך לכהן כחבר מועצה בעיריית בית שמש.

 

מה גרם לתוצאות האלה? החילונים והדתיים-לאומיים לא יצאו לקלפיות?

"עדיין קשה לנתח את התוצאות כי אין לי עדיין את נתוני הקלפיות, אבל ברור שהציפייה לנתון הצבעה גבוה יותר בקרב הלא חרדים לא התממשה. את הניתוחים אעשה בימים הקרובים".

 

על האווירה במהלך מערכת הבחירות אמר כהן: "הקמפיין היה רווי אלימות מילולית, כולל שימושים במונחים כמו 'נאצי', 'יימח שמך' ו'גוי' כלפיי אישית מצד מחנה אבוטבול. זאת תולדה של ליבוי היצרים בקרב הקהילה החרדית על ידי שקרים והשמצות חסרי שחר".

הדסה ונעמה מרגוליס. "לא נחזור לעיר" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הדסה ונעמה מרגוליס. "לא נחזור לעיר"(צילום: אוהד צויגנברג)

המנצח אבוטבול ביקר הבוקר בכותל המערבי "כדי להודות לה'", ועלה לקברו של הרב עובדיה יוסף. בתגובה לדברים של כהן הוא אמר: "אני מתכוון להמשיך להנהיג את העיר בדרך של אחדות, ידידות ושולחן עגול. כולם מוזמנים להצטרף לקואליציה. אנחנו במדינה דמוקרטית, אז צריך ליישר קו או להמשיך לקטר. העיר פשוט עוברת שינוי דמוגרפי".

 

כשש"ס לא בממשלה, יהיה לך יותר קשה לתפקד כראש עיר?

"אני לא חושב, אני לא מבקש מהממשלה את מה שלא מגיע לנו. מה שאני מקבל זה רק לפי קריטריונים שהשרים מחויבים אליהם. אם רוצים שהעיר תתפתח אז צריכים לעזור ללא הבדלי השקפה".

 

הדסה מרגוליס: לא נחזור לעיר

הוריה של נעמה מרגוליס, שלפני כשנתיים עמדה במרכז פרשת היריקה בבית שמש, אמנם עזבו את העיר בקיץ האחרון, אבל בתעודת הזהות הם רשומים כתושבים בה ולכן חזרו לשם אתמול כדי להצביע לאלי כהן. "אני מאוכזבת מהתוצאה", אמרה הבוקר האם הדסה.

"הייתה תחושה באוויר שהוא ייבחר ושדברים ישתנו".

 

מרגוליס מדגישה שסיבת המעבר לא קשורה לאירוע שבו ירקו קיצונים על בתה הקטנה בגלל לבוש לא צנוע או לשלטונו של אבוטבול. "עזבנו מסיבות אישיות", היא אומרת. "אחרת הייתי נשארת להמשיך במאבקים בעיר. היה לנו מאוד חשוב להצביע".

 

חששה של הדסה מהמשך כהונתו של אבוטבול הוא ש"הוא ידאג רק לאנשים שהצביעו עבורו. זה מה שראינו עד עכשיו. אני מקווה שאני טועה. כל מי שאני מכירה יצא להצביע, אבל כנראה לא מספיק. החרדים כולם יצאו להצביע".

 

התוצאות יבריחו חילונים ודתיים-לאומיים מהעיר?

"מוקדם לדעת. אנחנו חשבנו שאולי נחזור אם אלי כהן היה נבחר, אבל בהחלט לא נחזור אחרי שאבוטבול נבחר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
המפסיד אלי כהן. בגלל אחוזי ההצבעה?
צילום: יובל חן
צילום: ישראל יוסף
סיבוב ניצחון. משה אבוטבול בבית שמש
צילום: ישראל יוסף
מומלצים