שתף קטע נבחר

"מצבם של ראשי העיר המואשמים - אבסורד"

מומחים למשפט חושבים שלא הגיוני שמועצות העיר יצטרכו לדון בעתידם של שלומי לחיאני, יצחק רוכברגר ושמעון גפסו שנבחרו למרות כתבי האישום נגדם. לדעתם, הפתרון הוא חקיקה: "לקבוע שאדם שמואשם לא יוכל להתמודד". היום יקיים שר הפנים סער דיון חירום בנושא יחד עם בכירי משרד המשפטים

יודחו או יישארו בתפקידם? שלומי לחיאני, שמעון גפסו ויצחק רוכברגר, ראשי הערים המודחים של בת ים, נצרת עילית ורמת השרון, ניצחו בבחירות המקומיות שנערכו אתמול, למרות כתבי האישום שהוגשו נגדם. היום (ה') יקיים שר הפנים גדעון סער דיון חירום יחד עם בכירי משרד המשפטים בנוגע להצעת החוק הנוגעת להשעיית ראשי ערים שהוגשו נגדם כתבי אישום. לפי ההצעה, ראש עיר שלא יורשע יוכל לחזור לכהן לאחר שהשעה את עצמו.

 

בחירות מקומיות - כתבות נוספות ב-ynet:

דרעי מאשים: הליכוד ביתנו כשל בירושלים

קריית ים: המועמד היחיד גבר על הפתק הירוק

זועבי הובסה ותשוב לכנסת: לא חשבתי לנצח

 

 (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון) (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)
(צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)

בימים הקרובים ייכנסו ראשי הערים לתפקידם ובתוך כחודש יתכנסו מועצות הערים הנבחרות ויחליטו אם להדיח את ראש העיר או לא בגלל כתב האישום. בבוקר לאחר הניצחון כבר הוגשה עתירה בבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון שדורשת להדיח את שלושת ראשי הערים מתפקידם.

 

מומחים למשפט חוקתי ולממשל לא מופתעים מהעובדה שהתושבים בחרו את לחיאני, רוכברגר וגפסו על אף כתבי האישום. "התרבות בחברה הישראלית לא מקדמת ממשל נקי", כך חושב פרופ' דוד נחמיאס, מומחה לממשל, משילות ומדיניות ציבורית במרכז הבינתחומי בהרצליה. "אחוז ההצבעה הנמוך מסמן את ההתרופפות וחוסר העניין מנורמות שלטוניות. זה בעיקר עניין של חינוך".

 

"כשלאף אחד לא 'מזיז' שאדם כמו אריה דרעי, שישב בבית הסוהר, קיבל עונש קלון וחזר לפוליטיקה זה אומר דרשני. בכל מקום אחר בעולם לא היה יכול לקרות דבר כזה", אומר פרופ' נחמיאס.

 

"יהיה בסדר". שלומי לחיאני (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"יהיה בסדר". שלומי לחיאני(צילום: אוהד צויגנברג )

ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר ()
ראש העיר רמת השרון יצחק רוכברגר

פרופ' אריאל בנדור, מומחה למשפט חוקתי ולחופש הביטוי באוניברסיטת בר-אילן, חושב שפסיקת בג"ץ להדיח את ראשי הערים מאוד בעייתית. "ההחלטה להדיח אותם, לתת להם להתמודד מחדש ואז להשאיר את ההחלטה בידי חברי המועצה יכולה להתפרס במשך שנים", מעריך בנדור. "כל החלטה שתתקבל במועצה תגיע, כמעט בוודאות, לבית המשפט: "אם יישארו - אז ארגונים יעתרו לבג"ץ. אם יודחו - המועמדים עצמם יעתרו נגד ההחלטה לבית המשפט".

 

הוא הדגיש כי ככלל אין לפסול לכהונה נאשמים כל עוד הם לא הורשעו. לכן, אם נדרשת חקיקה היא צריכה להבהיר זאת. "צריך לקבוע מראש שנבחר ציבור שמואשם בעבירות חמורות ייצא להשעיה לתקופה מוגבלת", הוא אומר. "ההדחה צריכה להתקבל רק אחרי שאותו אדם הורשע".

 

פרופ' בנדור חושב שהמצב שבו המועצות יצטרכו להחליט לגבי המועמד יעלה עמו שאלות רבות. "מה יקרה אם יחליטו להדיח? עורכים בחירות מחדש ותוך כמה זמן? האם המועמדים יוכלו להתמודד שוב?"

 

בנדור ונחמיאס מאמינים שהפתרון למצב הבעייתי יכול להיות רק בדמות חקיקה. "צריך שהמחוקק יקבע שאדם שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להתמודד לראשות מועצה", אמר בנדור. "נכון להיום, כל עוד אין חוק כזה, לנבחרים יש את הזכות לדרוש להיות בתפקיד שאליו הם נבחרו. לאדם שלא הורשע יש את זכות החפות".

 

פרופ' נחמיאס סיכם ואמר כי אי אפשר לצפות משלושת ראשי העיר הנבחרים לפרוש. "רק חקיקה תבטיח שלא נגיע למצב האבסורדי הזה שוב ושוב".

 

ראשי הערים: "הכול יהיה בסדר"

בבחירות לראשות בת ים זכה ראש העיר המכהן לחיאני ב-57.75% מקולות הבוחרים. מדובר בניצחון דחוק בהרבה מזה שרשם ב-2008, אז זכה ביותר מ-86% מהקולות. לחיאני נבחר למרות כתב האישום שהוגש נגדו בין היתר בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס, ושלושה ימים לאחר שבג"ץ הדיח אותו עד הבחירות, בהתאם ל"הלכת גפסו ורוכברגר", שנקבעה לפני חודש.

 

רוכברגר, שמואשם בהפרת אמונים, במרמה וברישום כוזב במסמכי תאגיד בעת ששימש כיו"ר קרן השתלמות של עובדי רשויות מקומיות, זכה ל-57.32% מהקולות בבחירות ברמת השרון. גפסו שקיבל תמיכה של 52.4% מהבוחרים, נאשם בלקיחת שוחד, ובהחלטה בנוגע לו ולרוכברגר - שהודחו מתפקידם בחודש שעבר - נאמר כי ניתן להדיחם אם ייבחרו שוב, מה שאכן אירע.

 

אתמול הביע לחיאני ביטחון מלא לגבי העתיד: "אני גר בעיר הכי טובה בעולם. אני מאמין שאמשיך לכהן והכול יהיה בסדר. ראשי הרשויות הם האנשים הכי טובים בארץ".

 

גפסו אמר כי הוא "חוגג את הניצחון הזה בחגיגה מיוחדת, הצלחתי להביס את ליברמן, שהמועמדת שלו (ליה שמטוב. מ"ב) קיבלה שליש מהקולות שלי, וגם מהסיבה שהציבור בחר בי למרות שניגשתי להתמודדות עם כתב אישום. זה משהו שלא היה בעבר ולכן אני מניח שגם בג"ץ לא ידיח אותי".

 

גם גפסו חושב שאין לו מה לדאוג. "בית המשפט אפשר לי להתמודד, התמודדתי וניצחתי בהפרש משמעותי. יש חוק בישראל ולפיו אדם חף מפשע כל עוד הוא לא הורשע בפסק דין, אז אני עדיין בחזקת חף מפשע עד שלא יוכח אחרת. באתי לציבור ואמרתי לו שאני בא עם כתב אישום. אני מניח שגם בג"ץ לא ידיח אותי. אין לי צל של ספק שבסופו של דבר אזוכה לחלוטין".


פורסם לראשונה 23/10/2013 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שלומי לחיאני
צילום: מוטי קמחי
מומלצים