שתף קטע נבחר

מתנכלים לצוענים? חשד: עוד "מריה" ביוון

משטרת יוון עצרה עוד זוג צועני בחשד שתינוקת בת חודשיים שנמצאה ברשותו אינה בתו הביולוגית, בדומה לפרשת הילדה מריה שמסעירה את העולם. אלא שהסיקור הבינלאומי גורם גם ליד קלה מדי על ההדק: באירלנד החזירה המשטרה שני ילדים להוריהם - בדיקות DNA הוכיחו שהופרדו מהם ללא סיבה

משטרת יוון עצרה זוג נוסף של צוענים בחשד שחטף ילדה, שבוע אחד בלבד אחרי המעצר המתוקשר של זוג צועני אחר בגין חטיפתה של הילדה מריה, "המלאך הבלונדיני" כפי שמכנים אותה במדינה. משטרת יוון הודיעה אמש (יום ד') כי עצרה גבר ואישה, שניהם בשנות ה-20 לחייהם, במסגרת הפרשה החדשה, והם צפויים להיחקר מאוחר יותר השבוע. הפעם מדובר בתינוקת בת חודשיים שנמצאה ברשותם באי לסבוס שבו הם גרים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"הראיות הראשוניות מצביעות בסבירות גבוהה על כך שהם אינם הורי התינוקת", מסרה המשטרה. לדבריה, אדם נוסף נעצר במסגרת אותה הפרשה. גורם משטרתי רשמי אמר כי בני הזוג ניסו להשיג תעודת לידה לתינוקת רק באמצעות הצהרה חתומה, כפי שמתיר החוק ביוון, במקום להנפיק מסמכי בית חולים, דבר שגרם לעובדי הרשויות לחשוד בהם.

 

מריה ו"ההורים" החשודים בחטיפתה ביוון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מריה ו"ההורים" החשודים בחטיפתה ביוון(צילום: EPA)
 

בית המשפט העליון ביוון הורה בימים האחרונים לתובעים ברחבי המדינה להיות ערניים לכל סוג של אי התאמה בתעודות הלידה שהונפקו בשש השנים האחרונות, בעקבות מציאתה של הילדה הבלונדינית ותכולת העיניים מריה במהלך פשיטה על מחנה של צוענים במרכז המדינה בשבוע שעבר.

 

מציאתה של מריה, שלא הייתה דומה כלל להוריה, העלתה שאלות בנוגע לאפשרות שביוון ובמדינות נוספות בסביבה פועלת רשת של חוטפי ילדים, וחשפה גם את המערכת הבירוקרטית הכושלת והפרוצה שאפשרה כנראה להבריח את הילדה ממדינה מזרח-אירופית כלשהי מבלי שאיש יחשוד בכך. לדברי משטרת יוון יש ראיות לכך ש"הוריה" של מריה השתמשו בתעודות זהות מזויפות כדי לרשום אותה כבתם, בטענה שהיא נולדה בבית.

 

שיחות מכל העולם מאנשים המתעניינים במריה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שיחות מכל העולם מאנשים המתעניינים במריה(צילום: רויטרס)

 

בדיקות DNA הוכיחו כי בני הזוג שהציגו את עצמם כהוריה של מריה, אישה בת 40 וגבר בן 39, אינם אביה ואמה הביולוגיים. בהמשך טענו כי הילדה נמסרה להם על ידי אמה האמתית, שלא יכלה לטפל בה, אבל הם הורשעו בחטיפת קטין ונמצאים במעצר לקראת משפטם.

 

פרשת מריה הובילה לאלפי שיחות למשטרה מאנשים ברחבי העולם שניסו לזהות אותה או שמחפשים את ילדיהם הנעדרים. לבקשת הרשויות ביוון, האינטרפול פרסם הודעה עם תמונת הילדה וקרא ל-190 המדינות החברות בו לבדוק את פרופיל ה-DNA שלה במאגר הלאומי שלהן. לפי שעה, לא נמצאה כל התאמה שתאפשר את זיהויה. מוסד יווני מטפל במריה מאז שנמצאה. אתמול נמסר משם כי מצבה השתפר מאוד: "יום אחרי יום היא מסתגלת לסביבה החדשה שלה".

 

מחנה הצוענים שבו נמצאה הילדה מריה ()
מחנה הצוענים שבו נמצאה הילדה מריה

 

אלא שכעת מסתמן כי פרשת מריה עוררה גם רגישות יתר למקרים דומים. באירלנד הוציאה השבוע המשטרה ילדה בלונדינית בת 7 וילד בן

שנתיים מרשות הוריהם הצוענים בשני מקרים נפרדים בשל החשד כי אלה אינם הוריהם הביולוגיים. אלא שלפחות במקרה של הילדה היא הוחזרה להוריה אחרי שבדיקות DNA הוכיחו כי היא בתם, וגם הילד הקטן הוחזר למשפחתו - והסיבה לכך לא נמסרה.

 

הוריה של הילדה שהוצאה ממשפחתה באירלנד פרסמו הודעה שבה מחו בתוקף ואמרו כי מעולם לא היה בסיס ראייתי מספק כדי להוציא את הבת מידיהם, וקבלו על כך שהרשויות לא קיבלו את טענתם וטענת ילדיהם האחרים. פעילי זכויות אדם באירלנד כבר דורשים חקירה, ומביעים חשש מהתנכלויות לצוענים על לא עוול בכפם בשל המקרה ביוון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הילדה מריה, שהחלה את גל החשדות
צילום: רויטרס
מומלצים