שתף קטע נבחר

בניגוד לחוק: הרווחה הוציאה בת מחזקת אביה

כשנה לאחר שהעבירה תינוקת למשמורת אביה, החליטה לשכת הרווחה להוציאה מחזקתו, ללא כל צו שיפוטי ובניגוד מוחלט לחוק. "על מצב דברים זה לא ניתן לעבור לסדר היום", מחה השופט אסף זגורי בהחלטה נוקבת, אשר הורתה על השבת הקטינה לידי האב

על רקע שימוש האם בסמים ומספר ניסיונות התאבדות, לשכת הרווחה הורתה על העברת בתה הקטינה, בת השנה וחצי, למשמורת אביה. אלא שלפתע, החליטה אותה הלשכה להוציא את הקטינה מחזקתו - ללא צו שיפוטי. התינוקת הרכה הועברה למשמורת סבתה, אמה של האם.

 

בבקשה דחופה שהגיש לביהמ"ש לענייני משפחה בנצרת, האב טען כי בתו הוצאה ממשמורתו שלא כחוק. השופט אסף זגורי, שנדהם לגלות שהאב צודק, ביקש מענה הולם מלשכת הרווחה.

 

 

הלשכה הסבירה כי החלטתה נסמכה על טענות האם, לפיהן האב פוגע בבתו מינית, מתהלך עירום בנוכחותה ולא משכיב אותה לישון בזמן. האב הכחיש את ההאשמות כלפיו, וציין כי האם אכן איימה שתפיץ עליו שמועות במטרה להוציא את הבת מביתו. השופט שאל את האם לפשר הדברים, וזו הודתה כי מדובר בעלילת שווא.

 

החלטה לא חוקית בעליל

"על מצב דברים זה לא ניתן לעבור לסדר היום", כתב השופט בהחלטה נוקבת, במסגרתה הביע תדהמה על אוזלת ידה של לשכת הרווחה, אשר פעלה ללא סמכות ובניגוד מוחלט לחוק.

 

השופט הדגיש את זכותם ה"כמעט מקודשת" של ההורים הביולוגיים למשמורת על ילדיהם, ואת הזהירות המירבית שיש לנקוט טרם הוצאת קטין מידיהם. עוד הזכיר כי פעולה כשזו יכולה להיעשות בידי ביהמ"ש או - במקרים דחופים ביותר - בצו חירום שהוציאה עובדת סוציאלית לחוק נוער, ולא לשכת הרווחה בעצמה.

 

גם אילו ההחלטה הייתה חוקית, השופט קבע כי היא תמוהה למדי. זאת, נוכח העובדה שכשנה קודם לכן, הוחלט להעביר את הקטינה למשמורת האב בהיותו אב ראוי. אם כך שאל השופט, כיצד אותו אב הפך לפתע, במחי יד, לבלתי ראוי?

 

באשר להתייחסות הלשכה לטענות האם כנגד האב, שהתבררו כלא נכונות, העיר האב כי לא היה מקום להסתמך אך ורק על טענותיה, תוך שהיא מעלילה עלילות כה חמורות וזדוניות על האב.

 

השופט ציין כי הוא מודע לכך שהורות האב אינה מושלמת, אולם כאשר מדובר באב שמשתתף בהדרכה הורית קבועה, הרי שלא הייתה כל הצדקה להוציא את בתו מחזקתו במחי יד, ובאופן בו הדבר נעשה.

 

משכך, ונוכח ההחלטה הבלתי חוקית של לשכת הרווחה, השופט הורה על החזרת הקטינה לידי האב, על הגשת תסקיר בעניינה ומינה לה עורך דין שייצג אותה בהליכים בעניינה. השופט קבע כי העובדת הסוציאלית רשאית להגיש בקשה מתאימה בעניין הקטינה, אולם עליה לעשות זאת לאחר ששקלה את מלוא הנתונים היטב ובכובד ראש.

 


פורסם לראשונה 28/10/2013 19:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רשויות הרווחה פעלו בניגוד לחוק
צילום: shutterstock
מומלצים