שתף קטע נבחר

כמה זמן נדרש כדי לפנות סוסים בסכנת חיים?

פעילים של "תנו לחיות לחיות" שתיעדו קבוצת סוסים במצב בריאותי ירוד בחוות סוסים במושב גאליה ליד רחובות, טוענים כי גם לאחר שאחת מהסוסות מתה, השרותים הווטרינרים במשרד החקלאות נקטו בסחבת ממושכת עד לפינוי של שניים מהסוסים שהיו "בסכנת חיים". משרד החקלאות: "לבעלים הוגשה תוכנית שיקום ובביקורת נוספת נמצא כי מצב הסוסים עדיין לא טוב"

משרד החקלאות פינה ביום שני בצהריים שני סוסים שהיו בסכנת חיים מחוות סוסים במושב גאליה, ליד רחובות. בחווה נותרו חמישה סוסים אותם החליטו הגורמים המקצועיים שלא לפנות ולהשאירם כדי שניתן יהיה לשקמם על ידי הבעלים. מועד פינוי בעלי החיים גרר תרעומת בקרב פעילי עמותת "תנו לחיות לחיות" ויו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות.

 

 (צילום: תנו לחיות לחיות) (צילום: תנו לחיות לחיות)
(צילום: תנו לחיות לחיות)

 

"סוסה מתה, זה לא דחוף מספיק לרשויות?"

החודש הגיעו פעילים של העמותה לחוה במושב, לאחר שהבחינו בחווה הסמוכה לכביש ראשי בסוסים המוחזקים בחווה וחלקם נראים רזים ופצועים בגופם.

 

"הגענו לחווה והיו שם שבעה סוסים, שניים מהם סייחים. הדבר שאי אפשר היה לפספס הוא סוסה שמתה באורווה, כשהסייח למעשה נותר בלי האם שלו. הפגר שלה נותר על האדמה, נפוח כולו וגם שאר הסוסים לא היו במצב מזהיר וחלקם נראו בסכנת חיים עם עצמות בולטות", מספרת ל-ynet מירית (השם האמיתי שמור במערכת), אחת הפעילות שהגיעו למקום.

 

"לסוסים היה אוכל ומקום מקורה מפני רוחות, ראינו שהיו שם אנשים שאף נתנו להם מזון, אבל הם נראו מוזנחים ורזים. גם אחרי שסוסה מתה, זה לא דחוף מספיק מבחינת הרשויות שהגיע הזמן לפנות את הסוסים משם לטיפול?"

 

לטענתה, גורם מקצועי שבחן את התמונות טען כי יש לפנות את הסוסים בהקדם נוכח מצבם הפיזי.

 

 (צילום: תנו לחיות לחיות)
(צילום: תנו לחיות לחיות)

 

ביום חמישי שעבר נודע ל-ynet כי אנשי השרותים הווטרינרים הגיעו במטרה לפנות את הסוסים, והמשטרה שנרתמה לסייע לאבטחת הכניסה לחווה, אך המבצע לא יצא לפועל בסופו של דבר. הפעילים טוענים כי משיחות עם השוטרים במקום,  מבצע החילוץ לא אושר מטעמים תקציביים.

 

ד"ר משה רפלוביץ', יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, אומר כי "ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מזועזע מהטיפול של משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים במקרה הנוכחי של הסוסים", הוא מציין.

 

"אנו עדים חדשות לבקרים לעוד ועוד מקרים דומים, מהם מתברר שמשרד החקלאות אינו ממלא את חובתו להגן על בעלי החיים. מן הראוי כי מדינת ישראל תבצע בדק בית רציני בנוגע למתרחש במשרד החקלאות ובשירותים הווטרינריים, מכיוון שהתנהלותם של גופים אלו מאפיינת מדינות עולם שלישי. בתור עובדי ציבור שכפופים מבחינה מקצועית למשרד החקלאות, אנו מתביישים שכך נוהג המשרד הממשלתי שאמור לגבות את עבודתנו ולהפקיד בידינו כלים על מנת להגן על בעלי החיים".

 

 (צילום: תנו לחיות לחיות)
(צילום: תנו לחיות לחיות)

 

בעמותת "תנו לחיות לחיות" פנו בתחילת השבוע אל ד"ר נדב גלאון, מנהל השרותים הווטרינרים ואל שר החקלאות יאיר שמיר, דיווחו על מצבם של הסוסים במושב והביעו חשש לגורלם.

 

בעמותה ביקשו לדעת מדוע חל עיכוב בפינוי הסוסים והבהירו כי אם "הפינוי לא יתבצע באופן מיידי על ידי משרד החקלאות, אנחנו נפנה לבית המשפט ונבקש לפנות בעצמנו את הסוסים מהמקום. נראה לי עצוב מאוד שאנחנו צריכים לעשות את התפקיד של משרד החקלאות, שבגלל סיבות כביכול תקציביות נמנע מלבצע את תפקידו ולסייע לבעלי חיים במצוקה", כתבה אתי אלטמן, דוברת העמותה אל השר ומנהל השרותים הווטרינרים.

 

משרד החקלאות: "מעדיפים חינוך והסברה לטיפול ראוי בחיות"

במשרד החקלאות מסרו בתגובה לפניית ynet כי "השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ביצעו במקום ביקורת לפני כעשרה ימים, כדי לבחון את מצב בעלי החיים שבמקום בעקבות תלונה שהתקבלה. לבעלים הוגשה תוכנית לשיקום ולשיפור תנאי החזקת הסוסים במקום, שנועדה להסביר למחזיק כיצד לטפל בבעלי חיים שברשותו, כיוון שברבים מהמקרים הליקויים נובעים מחוסר ידע או ניסיון, והעדפה היא למנוע טלטול מיותר של בעלי החיים, ולהעדיף חינוך והסברה לטיפול ראוי בבעלי החיים. בביקורת נוספת שהתקיימה במקום עלה כי מצב הסוסים עדיין לא טוב. המשרד בוחן את המשך הטיפול במקרה, או באמצעות פינוי או באמצעות טיפול במקום".

 

ד"ר נדב גלאון, מנהל השרותים הווטרינרים כתב בתגובה לעמותת "תנו לחיות לחיות" כי "הפינוי נשקל כנדרש, ולא הוכשל. באחריות משרד החקלאות והשרותים הווטרינריים להשתמש בתקציב המוגבל באופן מושכל".

 

ביום שני פינו במשרד החקלאות שני סוסים שהוגדרו לדבריהם כסוסים "בסכנת חיים" ואילו שאר הסוסים יישארו בחווה במסגרת "תוכנית שיקום". במשרד החקלאות ציינו כי מדי שנה מחולצים מאות סוסים וחמורים שסובלים מהזנחה והתעללות למתקנים מוגנים ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים