שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדיאטה? הזוגיות שלכם עלולה להתפרק

  אם קיוויתם שאחרי שתרזו בן הזוג שלכם יתלהב מהמראה החיצוני החדש והסקס ימריא, אתם עלולים להתאכזב: מחקר אמריקני מגלה שדיאטה עלולה לחבל במערכת היחסים ולהוסיף לה לא מעט מתח. למה זה קורה?

  חשבתם שדיאטה תשפר את המצב בחדר המיטות שלכם? אתם יכולים להירגע ולהחזיר את הפחמימות לתפריט, כיוון שמחקר חדש מגלה שהמציאות עשויה להיות שונה לחלוטין. באופן מפתיע, כך מתברר, מערכות יחסים עלולות לסבול פגיעה אנושה דווקא כאשר אחד מבני הזוג מצליח לרזות משמעותית ומתחיל ללחוץ על הפרטנר שלו לעבור תהליך דומה.

  החוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה ואוניברסיטת טקסס מגלים שלהרזיה יכול להיות "צד אפל", אם שני בני הזוג אינם מחויבים באופן דומה לשינוי אורח החיים שלהם. 

    

  עוד על זוגיות:

   

  חלק מהאנשים יעליבו את בן הזוג שרזה בהערות ביקורתיות, יגלו פחות עניין בסקס או ינסו לחבל בדיאטה שלו באמצעות מזון לא בריא - הכל כדי למנוע את השינוי שמתחולל בו ובמערכת היחסים. 

   

  "אנשים צריכים להיות מודעים לכך שהדיאטה יכולה לשנות את מערכת היחסים לטוב ולרע, ושלתקשורת בין-אישית יש תפקיד משמעותי בתהליך", אומרת ד"ר לינזי רומו, מעורכי המחקר.

   

  במחקר נבדקו 21 זוגות מרחבי ארצות הברית, שבהם אחד מבני הזוג רזה לפחות 13 קילו בפחות משנתיים. בממוצע, רזו המשתתפים במחקר כ-27 קילו. 

   

  כל אחד מבני הזוג מילא שאלוני מחקר באשר להשפעת הדיאטה על מערכת היחסים.

   

  מהנתונים עולה כי בהיבט התקשורת הזוגית חל בדרך כלל שיפור לאחר תהליך ההרזיה: בן הזוג שרזה נטה לשוחח יותר על הרגלי בריאות כדי לערוך שינויים באורח החיים של השני. אם בן הזוג שלא רזה היה פתוח בעצמו לשינויי הבריאות הללו, דיווחו הזוגות על שיפור כולל במערכת היחסים - גם מינית ורגשית.

   

  עם זאת, במקרים מסוימים הזיק כאמור תהליך ההרזיה למערכת היחסים. חלק מבני הזוג שרזו דחפו את בני זוגם ללכת בעקבותיהם, מה שהוסיף מתח ליחסים. בני הזוג שלא רזו דיווחו כי הם חשים מאוימים וחוסר ביטחון בשל הדיאטה של בן הזוג. בתגובה, הם העירו להם בצורה ביקורתית ופוגענית, גילו פחות עניין בסקס וניסו לפגוע בתהליך ההרזיה שלהם.

   

  "תוצאות המחקר לא צריכות למנוע מאף אחד לרזות", אומרת ד"ר מורו, "אבל עלינו להיות מודעים להשפעה השלילית האפשרית של השינוי הגופני על מערכת היחסים. חשוב מאוד לתמוך בתהליך הדיאטה של אהוביהם מבלי לחוש מאוימים בגלל שינויי הבריאות - למען הזוגיות".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  דיאטה יכולה לשנות את מערכת היחסים לטוב ולרע
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים