שתף קטע נבחר

טוויטר הונפקה: גייסה הלילה 1.82 מיליארד ד'

הרשת החברתית טוויטר הונפקה לפי שווי של 14 מילארד דולר. מחיר המניה נקבע על 26 דולר והיקף המניות המונפק עומד על 13% מהחברה. העניין האמיתי יחל עם תחילת המסחר במניה, היום בוול סטריט

הנפקת הרשת החברתית טוויטר  יצאה לדרך: החברה האמריקנית גייסה הלילה 1.82 מיליארד דולר לפי מחיר מנייה של 26 דולר - מעבר לטווח המוצע בתשקיף שעמד על 23 - 25 דולר למניה - ולפי שווי של 14 מיליארד דולר.

 

 

בניין בורסת וול סטריט בניו-יורק. חוגגים את ההנפקה (צילום: AP) (צילום: AP)
בניין בורסת וול סטריט בניו-יורק. חוגגים את ההנפקה(צילום: AP)

 

טוויטר הציעה 70 מיליון מניות למכירה, 13% ממניות החברה בסך הכול. שווי של 14 מיליארד דולר מציב את החברה מעל גרופון, מעט מתחת לרשת החברתית-עסקית לינקדאין ששווייה עומד על 26.8 מיליארד דולר, וכמובן מתחת לפייסבוק עם שווי של כ-120 מיליארד דולר.

 

שאלת המפתח עתה היא התנהלות המניה במסחר שיחל היום בניו-יורק. במקרה של פייסבוק, המסחר ביום הראשון הפך לאכזבה, כשהמניה ירדה מתחת למחיר ההנפקה שעמד על 38 דולר. מניית פייסבוק החלה להתאושש רק ביולי האחרון, לאחר דו"חות הרבעון השני שלימדו על גידול בפרסום בשוק הסלולר. מאז ממשיכה המנייה לשבור שיאים והיא עומדת עתה על 49 דולר.

 

בית ההשקעות RBC Capital נתן למניית טוויטר דירוג של "תשואת יתר" והמלצת "קנייה" עם מחיר יעד של 33 דולר ב-12 החודשים הקרובים. אנליסט RBC מארק מאהאני השווה את טוויטר לגוגל, אמזון ופייסבוק, והסביר שכמותן, גם טוויטר הפכה לשירות אינטרנט חיוני לצרכנים, בתי עסק, חברות מדיה ומפרסמים.

 

"ההנפקה - אירוע רגשי"

“הנפקה של חברת טכנולוגיה בלי רווח, כמו טוויטר, היא אירוע רגשי. או שמאמינים בזה או שלא", אמר הכלכלן הראשי של ZT Wealth, מקס וולף, בשיחה עם בלומברג. "אבל מעל 26 דולר, אני חושב שהעניינים מתחילים להיראות קצת מפוקפקים".

 

הנפקת טוויטר (צילום: AP) (צילום: AP)
הנפקת טוויטר(צילום: AP)

 

גם המשקיעים מביעים ספקות. לפי סקר של AP ו-CNBC, שנערך בקרב משקיעים פעילים בארה"ב, רק 36% מהנשאלים סבורים שרכישת מניות של טוויטר הנה השקעה טובה, בשעה ש-47% חלקו על כך. מדובר במצב שצריך להדליק נורה אדום בהנהלת טוויטר, במיוחד בהתחשב בכך שסקר דומה שנערך ערב הנפקת פייסבוק מצא ש-51% מהנשאלים סברו כי מדובר בהשקעה טובה, לעומת 31% שחלקו על כך.

 

אף טוויטר עצמה מנסה לשדר אופטימיות לקראת הבאות. ברוד שואו למשקיעים הבטיחה שהכנסות החברה יגדלו ב-360% ב־2015 ל-1.24 מיליארד דולר, וכי באותה שנה גם תהפוך החברה לרווחית ותגרוף לכיסה 200 מיליון דולר.

 

הדרמה האמיתית תחל עם המסחר במניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הדרמה האמיתית תחל עם המסחר במניה(צילום: רויטרס)

 

עם זאת, מחיר המניה והשווי הגבוה שהוא משקף לחברה, ההכנסות הנמוכות יחסית לשווי זה, והקושי לפצח את המשתמשים מחוץ לארה"ב בכל הקשור ליצירת הכנסות, הם סימני אזהרה ברורים שצריכים לאותת למשקיעים - במיוחד למשקיעים הקטנים - שאולי לא כדאי להסתער על המניה מיד עם הנפקתה, שכן זו בהחלט עלולה להתרסק בחודשי המסחר הראשונים. בדומה לאופן שבו התרסקה המניה של פייסבוק.

 

טוויטר דיווחה על הפסד של 79.4 מיליון דולר ב-2012, בהשוואה להפסד של 128.3 מיליון דולר שנה קודם לכן. בתשעת החודשים הראשונים של 2013 רשמה החברה הפסד של 133.9 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של 70.7 מיליון דולר בתקופה המקבילה. עם זאת, ההכנסות כמעט שולשו ב-2012 ל-318.9 מיליון דולר, ובתשעת החודשים הראשונים של 2013 הסתכמו ב-422.2 מיליון דולר, מול 204.7 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים