שתף קטע נבחר

מצרים מגרשת את השגריר הטורקי

הממשל הזמני במצרים קץ בביקורת החריפה של ראש הממשלה הטורקי ארדואן והחליט לצמצם את היחסים בין המדינות. דובר משרד החוץ המצרי: מעריכים את העם הטורקי, הממשלה הטורקית נושאת באחריות

היחסים בין קהיר לאנקרה בשפל חדש: דובר משרד החוץ המצרי, בדר עבד אל-עאטי, הכריז הבוקר (שבת) כי הממשל המצרי החליט לצמצם את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, על רקע הביקורת החריפה שהשמיעה אנקרה נגד הממשל המצרי החדש, בעקבות הדחתו של נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי

 

ההפיכה במצרים - דיווחים אחרונים ב-ynet:

קרי מפתיע: האחים המוסלמים גנבו המהפכה

10 חיילים מצרים נרצחו בפיגוע תופת בסיני

שוב תאונת רכבת במצרים: לפחות 24 נהרגו

חייך למצלמה: כך נראה האסיר מוחמד מורסי

 

משמעותו ההודעה היא החזרתו הסופית של שגריר מצרים מאנקרה, ובמקביל דרישה מהשגריר הטורקי בקהיר לעזוב את מצרים בזריזות והכרזה עליו כעל "אישיות בלתי רצויה". דובר משרד החוץ המצרי גינה את מה שהגדיר כניסיונות של טורקיה להתערב בענייניה של מצרים מאז הדחתו של מורסי. לדבריו, למצרים יש את מלוא ההערכה לעם הטורקי, אולם ממשלת טורקיה נושאת באחריות להידרדרות ביחסים בין המדינות.  

 

לפני כמה ימים קרא ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לממשלת מצרים לשחרר מהכלא את הנשיא שהודח מורסי, שרק בתחילת החודש החל משפטו. 

 

העורך של העיתון הממסדי אל-אהראם, אוסמה עבד אל-עזיז, אמר לרשת אל-ערביה כי ההחלטות הללו היו צפויות בצל "ההתנגדות הציבורית להתנהגותה של טורקיה כלפי מצרים". הוא הזכיר כי כבר בעבר בכירים מצרים גינו הצהרות חריפות מצד הממשל הטורקי נגד הממשל המצרי הזמני.

 

באוגוסט האחרון אמר ראש הממשלה הטורקי כי ישראל היא שעמדה מאחורי ההפיכה במצרים

שהובילה להדחת מורסי, וטען כי לאנקרה יש עדויות המעידות על מעורבותה של ישראל בהדחה. "עכשיו המערב אומר כי הדמוקרטיה היא לא קלפי, או לא רק קלפי, אבל אנחנו יודעים שהקלפי הוא רצון העם", אמר ראש הממשלה הטורקי במפגש עם חברים במפלגת הצדק והפיתוח. "זה מה שקרה במצרים. מי עומד מאחורי זה? ישראל. יש לנו עדויות", טען - והביא כראיה מפגש בין שר המשפטים בצרפת לאינטלקטואל יהודי לפני בחירות 2011.

 

הוא לא ציין את שמו של המלומד וציין רק שמדובר ביהודי. "האחים המוסלמים לא יהיו בשלטון אפילו אם הם ינצחו בבחירות, בגלל שדמוקרטיה היא לא קלפי. זה מה שהם אמרו אז", טען ארדואן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ארדואן. מבקר את הממשל הזמני
צילום: AFP
מומלצים