שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החיים בגובה מטר
  בגובה מטר אני מזדעזעת בכל פעם מחדש מעוולות שמפילים על ראשיהם של בעלי מוגבלות. עכשיו מבקשים להפחית בקצבאות. בואו להיאבק איתנו
  לחיות בגובה מטר, מטר ושלושים ליתר דיוק, זה אומר שבדרך כלל הפנים שלך תקועות בישבנים של האנשים העומדים לפניך בתור, התיקים שנשים נושאות תלויים מכתפיהן חובטים בפרצופך, וכל דלפק שירות הוא חומת ברלין לפני שהופלה. וזה בדיוק מה שקורה לאנשים שמתניידים בכסא גלגלים, יום יום ושעה שעה.

   

  לחיות בגובה מטר גם אומר שאתם חיים בהתכתשות מתמדת עם ממסד ובני אדם השולטים בחייך לטוב - אבל בעיקר לרע. הזכות להחליט מה טוב עבורך נשללת ממך וכל בעל תפקיד יודע מה טוב עבורך יותר ממך. יאמרו לך איך לחיות את חייך, מה ללמוד והיכן, איפה וכמה לעבוד, איך להקים משפחה, על איזה כסא גלגלים לשבת ובאיזו מיטה להניח את גופך הדווי. והם מסרבים להבין כי גופך בגד בך - לא בינתך.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet:

  ברחוב הנשמות הגזעניות / הני זובידה

  אם תרצו, ניפגש עם אבו מאזן / יובל גוטביר

   

  למכריי שפגשו אותי לראשונה על כיסא הגלגלים והביעו צער, אמרתי בפשטות ששום דבר לא השתנה. עכשיו רק יותר קשה לעייף אותי - משום שאני יושבת על עקרונותיי, תרתי משמע. המלחמות שניהלתי מיום שעמדתי על דעתי ב"שבירת חרמות" על החדשים בכיתה, המכות שהחטפתי ל"בריונים" בבית הספר שהתעללו בחלשים מהם (תמיד הייתי גבוהה וג'בארית), העליות שעליתי על בריקדות - כל זה לא השתנה בגובה מטר.

   

  אבל בגובה מטר, שבו אני יושבת כיום, אני רק מזדעזעת בכל פעם מחדש מעוולות שמפילים על ראשיהם של בעלי מוגבלות, כאילו זו מגדירה אותם כתת מין אנושי. וכשאני מביטה במראה המונמכת במקלחת המותאמת, אני נשבעת בכל בוקר מחדש להילחם את מלחמתם של האנשים השקופים. זה המקום שממנו קיבלתי על עצמי להוביל את מטה מאבק הנכים ולהוליך ליצירת שינוי מחשבתי מהותי בדרך שבה רואים אותנו, ולגרום לממשל להבין כי אנחנו שונים - אך שווים. כדי לשנות את הראייה הממסדית צריך קודם כל להחדיר לקודקודם הקשה של הבירוקרטים כי השונות שלנו דורשת התאמה של החקיקה הקיימת למצבי קיצון שקיימים בחברה האנושית.

   

  רוצים דוגמאות מהזמן האחרון? באמת שלא חסר. בדיוק כפי שלפני חודש מצאו השלטונות לנכון להתאים לרוח הזמן את חוק הפונדקאות והאימוץ לזוגות חד-מיניים אבל לא עשו את אותו דבר עבור אנשים עם מוגבלות שאינם יכולים להרות וללדת. מדוע למנוע את הזכות האנושית הכי בסיסית להורות מאדם עם מוגבלות? מודע להומוסקסואלים מגיע להקים משפחה לא ביולוגית ואילו לאנשים בגובה מטר - ממש לא?

   

  עוד דוגמה? בבקשה. ההתעללות חסרת התכלית ברינה טובול ז"ל שהוחלט ש"היא לא מספיק נכה" לקבל תו נכה בעת שגססה מלוקמיה. אחרי הסערה הציבורית היא הפכה ל"מספיק נכה", ותוך הגשמת האמרה שאתה צריך למות כדי שיאמינו לך שאתה נכה - היא אכן החזירה את נשמתה המעונה לבורא ממש ביום שבמשרד הרישוי הבינו שפישלו בענק.

   

  ועכשיו מבקשים אותם בירוקרטים, שדנו את הנכים לחיים של עוני בקצבאות משפילות, לג'נגל באחוזי הנכות כדי להפחית אותם, על מנת שמי שהיה נכה ועני קודם - יישאר כזה גם עכשיו, רק קצת יותר עני.

   

  כנראה שמגובה מטר הדברים נראים הרבה יותר חדים וברורים. ואולי הם רק נראים אחרת בחברה קצת יותר מתוקנת משלנו. לפעמים זה עצוב נורא ומקומם בלי גבול - ולפעמים זה נורא מצחיק, כי הישבנים בתור לפניי, בגובה העיניים שלי, נורא מגוונים, שונים מצחיקים. הצטרפו אליי למסע בעולמם של אנשים בכסא גלגלים. אני מבטיחה שניסע לאט, והכניסה להולכי על שתיים מותרת תמיד.

   

  נעמי מורביה היא יו"ר מטה מאבק הנכים. ביום שלישי הקרוב תקדיש הכנסת את ישיבות ועדותיה לזכויות אנשים עם מוגבלות, במסגרת יום זכויות האדם. מטה המאבק של הנכים יהיה שם. ליצירת קשר: maavak@netvision.net.il

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים