שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר, רויטרס, shutterstock

מחכים לשלג: ישראל נכנסת למצב סערה

המערכת החורפית הקיצונית הראשונה מגיעה לאזור ומביאה איתה קור עז, רוחות במהירות 100 קמ"ש, עשרות מילימטרים של גשם, סופות רעמים ושיטפונות. באום אל-פחם יושבתו כל בתי הספר בעקבות מזג האוויר. איך להתכונן ואיך להתגונן? כך תיראה הסערה - שלב אחרי שלב

תם שלב ההכנות למזג האוויר הקיצוני ואתמול אחר הצהריים (ג') החלה "הסערה הרוסית " לתת את אותותיה. הטמפרטורות, שהיו נמוכות כבר מאתמול בבוקר, החלו לרדת. הגשם, שנחלש ביומיים האחרונים, חזר ברוב חלקי הארץ. הרוחות שהיו מתונות אתמול התחזקו באופן משמעותי אמש והלילה, שלאחריו יתעורר האזור ליום סוער במיוחד: שלג בהרים, שיטפונות במקומות הנמוכים, משבי רוח שיגיעו עד 100 קמ"ש, ובעיקר גשם בכל רחבי הארץ. בשל מזג האוויר לא יתקיימו לימודים באום אל-פחם ובטירה.

 

  • איך נערכים אצלכם לסערה? שלחו תמונות וסרטוני חורף למייל האדום של ynet או סמסו ל-5335

 

נכון ל-5:00 נמדדו ברמת הגולן 6 מעלות, בצפת 6, בחיפה 12, בירושלים 12, בתל אביב 12, בבאר שבע 14 ובאילת 12 מעלות. עיריית אום אל-פחם החליטה להשבית את כל בתי הספר בעיר בעקבות מזג האוויר הסוער.

 

ב-9:00 בבוקר יעביר אולפן ynet שידור ממוקדים שונים ברחבי הארץ. הסערה צפויה להימשך לפחות עד שבת, וכך היא תיראה שלב אחרי שלב:

 

הלילה (בין שלישי לרביעי) - תופסים תאוצה

הרוחות תפסו תאוצה והגיעו בנקודות מסוימות ל-50-30 קמ"ש. הגשם כבר נעשה כבד ובצפון הארץ ובמרכזה ירדו 40-20 מ"מ בתוך שעות ספורות. טמפרטורות המינימום: קריית שמונה 8 מעלות, צפת 5, חיפה 10, ירושלים 6, כפר סבא 11, תל אביב 12, אילת 12.

 

יום רביעי - משבים של 100 קמ"ש

הסערה תמשיך להתחזק. ינשבו רוחות במהירות שבין 60-30 קמ"ש כולל משבים של עד 100 קמ"ש. בחרמון כבר ירד שלג ובצפון ובמרכז ירדו אתמול 50-30 מילימטרים של גשם. הטמפרטורות החזויות להיום בצהריים: צפת 8, חיפה 12, ירושלים 8, כפר סבא 13, גוש דן 13, באר שבע 13, אילת 19.

 (צילום: מוטי קמחי, רויטרס, shutterstock) (צילום: מוטי קמחי, רויטרס, shutterstock)
(צילום: מוטי קמחי, רויטרס, shutterstock)
 

הלילה שבין רביעי לחמישי - קפוא

באזורי ההרים תורגש הצניחה המשמעותית בטמפרטורות ושלג צפוי לרדת בפסגות הרי הצפון. בצפת צפויה מעלה אחת וכך גם בירושלים. בקריית שמונה 5 מעלות, בחיפה 9, כפר סבא 9, תל אביב 10, באר שבע 5 ובאילת 11 מעלות. הרוחות ייחלשו במהלך הלילה למשבים של 30-20 קמ"ש, עם משבים של 55 קמ"ש.

 

יום חמישי - שלג בירושלים?

הגשם, יש לזכור, צפוי להימשך לאורך רוב שלבי הסערה ברוב אזורי הצפון והמרכז. גם ביום חמישי צפויים 40-20 מילימטרים של גשם באזור המרכז. מהבוקר צפוי לרדת שלג בפסגות ברמת הגולן והגליל, והוא יימשך לאורך כל היום. ייתכן שירד שלג גם בהרי ירושלים ויש סיכוי שגם בהר הנגב. הרוחות ימשיכו להיות חזקות, 40-20 קמ"ש עם משבים של עד 60 קמ"ש. טמפרטורות השיא בצהריים: צפת 4-3 מעלות, חיפה 10, ירושלים 4, תל אביב 12-11, באר שבע 10, אילת 17 מעלות.

 

הלילה שבין חמישי לשישי - צפת: 1- מעלות

גשם ימשיך לרדת גם לקראת יומה השלישי של הסערה וקיים סיכוי לשלג בפסגות ההרים בגולן, בגליל, בירושלים ובנגב. טמפרטורות המינימום יהיו: צפת 1-, ירושלים 0, חיפה 7, כפר סבא 7, תל אביב 8, באר שבע 5, אילת 10. ינשבו רוחות המהירות 50-30 קמ"ש ומשבים של עד 65 קמ"ש.

בוקר לבן בחרמון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
בוקר לבן בחרמון(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

יום שישי - שלג כל היום

שלג צפוי להימשך כל היום בפסגות הרי הגליל והגולן, וקיים סיכוי שימשיך בירושלים. יהיה גשום מאוד בשאר חלקי הארץ, והערכות למשקעים הן 50-30 מילימטרים במהלך היום. הרוחות יתחזקו למהירות 55-35 קמ"ש עם משבים של עד 75 קמ"ש. טמפרטורות השיא בצהריים: צפת 2, חיפה 10, כפר סבא 10, תל אביב 11, באר שבע 10, אילת 16.

 

הלילה שבין שישי לשבת - עדיין גשום

הסערה תיחלש אבל יוסיפו לרדת גשמים וקיים סיכוי מסוים לשלג בגולן ובגליל. הרוח תיחלש ל-40-20 קמ"ש עם משבים של עד 55 קמ"ש. טמפרטורות המינימום: צפת 0 מעלות, חיפה 8, ירושלים 1, כפר סבא 7, תל אביב 8, באר שבע 4, אילת 11.

 

שבת - רואים את הסוף?

עדיין ירדו גשמים, אבל הסערה מתקרבת לסופה. קיים סיכוי קטן לשלג ברמת הגולן והגליל.

 

 (צילום: דוד סבן ) (צילום: דוד סבן )
(צילום: דוד סבן )

המשטרה: כך תעברו את הסערה בשלום

יחידות המשטרה בכלל ואגף התנועה בפרט נערכים גם הם לסופה. ההיערכות כוללת כוחות מתוגברים בכבישים וכוננות מיוחדת של שוטרי היחידה לפינוי צירים. לקראת הימים הקרובים פרסמה המשטרה דף הוראות בטיחות וזהירות למזג אוויר סוער ותנאי כביש חלק: לוודא שהמכונית תקינה (בלמים, צמיגים, אורות, מגבים והיגוי), לנסוע 20 קמ"ש פחות מהמהירות המותרת, לשמור מרחק, להימנע מעקיפות, לבלום במתינות ולהקפיד על הדלקת אורות.

 

מד"א: טיפול בהיפותרמיה וכוויות קור

במגן דוד אדום פרסמו המלצות להיערכות לקראת מזג האוויר הקר והסוער, והראשונה בהן היא לשמור על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם. יש להלביש אותם בשכבות של בגדים קלים שיאפשרו תנועה, לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום של 22 מעלות.

 

יש להיזהר מתנורי הסקה העלולים לגרום להרעלה קטלנית של חד-תחמוצת הפחמן, ולכן יש לאוורר את הבית בזמן הפעלת ההסקה. סימני הרעלת חד-תחמוצת הפחמן כוללים סחרחורת, בחילה, הקאות, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה, לעתים אובדן הכרה.

 

בשל הקור גוברת הסכנה להיפותרמיה, וקבוצות הסיכון הן קשישים, תינוקות, אלכוהוליסטים, דרי רחוב, אנשי ביטחון וספורטאים. היפותרמיה מתבטאת בירידה בהכרה, פגיעה בשיקול הדעת, רעד מתגבר, ירידה בדופק, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל. כדי לטפל בהיפותרמיה יש להוריד את בגדי החולה הרטוב, לייבש אותו, להלביש ולכסות אותו בבגדים או בשמיכה יבשה.

 

במקביל גוברת הסכנה לכוויות קור, הגורמות לתחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול. טיפול בכוויות קור: הפשירו איברים על ידי מים פושרים וקבעו את האיבר. אין לעסות את האיבר הקפוא.

 

חברת חשמל: כך תחסכו

על פי חברת חשמל, גם במהלך הסערה יש דרכים לצרוך חשמל בצורה חסכונית. "האמצעי היעיל ביותר לחימום הבית הוא מזגן. הוא מחמם ביעילות, באופן בטיחותי ובאופן מהיר. אנו ממליצים לכוון את המזגן לטמפרטורה של בין 18 ל-20 מעלות", הסביר סמנכ"ל רגולציה וקשרי ממשל ותקשורת בחברת החשמל, אורן הלמן. "כל מעלה נוספת מייקרת את העלות בחמישה אחוזים".

 

בחדר המחומם כדאי לסגור היטב את החלונות והדלתות כדי להגביר את יעילות המכשירים, מאחר שקור שחודר פנימה מייצר פעולה לא אפקטיבית של המזגן.

 (צילום: צביקה רוגר, עיריית חיפה ) (צילום: צביקה רוגר, עיריית חיפה )
(צילום: צביקה רוגר, עיריית חיפה )

גם בהפעלת דוד החשמל יש דרכים לחסוך: "כדאי להפעילו רק בסמוך למועד השימוש במים. אם מפעילים אותו לזמן ממושך יותר, המים מתחממים שלא לצורך והרבה אנרגיה מתבזבזת".

 

מכבי האש: "תנורים - סכנת נפשות"

במכבי האש מודעים לכך שההפעלה המרובה של אמצעי החימום המגוונים עלולה לגרום לשריפות במקרים של חוסר זהירות. סדינים חשמליים שנשכחו וגרמו לקצר,

מפזרי חום שהופעלו קרוב מדי לחומרים דליקים ותנורים שהתהפכו הם הגורמים השכיחים ביותר לשריפות במזג אוויר קר.

 

במכבי האש מזכירים להציב את מפזרי החום במקום מבודד והרחק מווילונות, שמיכות, מגבות, בגדים וחומרים דליקים. את התנורים מגדירים במכבי אש "סכנת נפשות".

 

גם העומס על מפצלי שקעי החשמל עלול לגרום לקצר ולדליקה. במכבי האש מסבירים שבבתים רבים כמות השקעים לא מתאימה לכמות המכשירים בחלל החדר, ואם מדובר במוצרים זוללי חשמל כמו אביזרי חימום – הם עלולים לגרום לשריפה. על אף הקור שחודר לבית, חשוב מאוד להשאיר חלון אחד פתוח. אם חלילה פורצת דליקה, איש לא יראה אותה בשלביה הראשונים. אבל אם החלון יהיה פתוח - העשן יחשוף אותה.


פורסם לראשונה 10/12/2013 23:10

 

השתתף בהכנת הידיעה חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר דנינו
קשת מעל הכנרת
צילום: מאיר דנינו
מומלצים