שתף קטע נבחר

מכונית תופת התפוצצה ליד מעוז חיזבאללה

דיווח על הרוגים ופצועים בפיצוץ סמוך לבעלבק שבמזרח לבנון. אנשי הארגון שמעורב במלחמה בסוריה מיהרו לזירה

מכונית תופת התפוצצה בשעה 4:00 לפנות בוקר (יום ג') ליד מעוז של חיזבאללה בעיירה א-לבווה, שמצפון לעיר בעלבק שבבקעת הלבנון. לפי סוכנות הידיעות הצרפתית ופרסומים נוספים במקום יש הרוגים, אולם דיווחים אחרים ציינו 20 נפגעים, בהם פצועים קשה, בלי למנות הרוגים. ברשת אל-מנאר של חיזבאללה טענו שלא היו קורבנות או נזקים.

 

בצד השני של לבנון:

לא ממוגן, חשוף, בודד: מות החייל בגבול

 

סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי המכונית חסמה את אחד מהמחסומים של אנשי חיזבאללה שעקבו אחריה, והם פתחו לעברה באש - מה שגרם לפיצוץ. על פי אל-ערבייה נפתח מרדף ובסופו היה זה הנהג שפוצץ את הרכב. 

 (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
(צילום: Google Maps)
 

 

מלבד אמבולנסים, גם פעילי חיזבאללה, שמרכזם נמצא כשני ק"מ ממקום הפיצוץ, מיהרו להגיע לזירה. בכביש המדובר נתפסו בעבר מכוניות חשודות כמכוניות תופת, וחיזבאללה נוהג לפרוס פטרולים ביטחוניים באזור.

 

אל-ערבייה דיווחה כי הפיצוץ אירע קרוב למעוז של חיזבאללה בא-לבווה, לא הרחק מהעיר ערסאל שבגבול שבין סוריה ללבנון. זהו נתיב ששימש לפי הפרסומים בחודשים האחרונים לכניסת מכוניות תופת במטרה לבצע פיגועים בלבנון על רקע מעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה. 

 

זירת הפיצוץ של מכונית התופת, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיצוץ של מכונית התופת, הבוקר(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

לפני שבועיים הודיע הארגון שאחד ממפקדיו הבכירים ביותר חוסל בביירות בעת ששב הביתה מעבודתו. "חסן א-לקיס, אחד ממנהיגי 'ההתנגדות האיסלאמית', חוסל ליד ביתו מזרחית לביירות", נמסר, והאשמה הוטלה על ישראל. לטענת חיזבאללה, ישראל ניסתה בעבר כמה פעמים להתנקש בלקיס, אולם נכשלה בכך. שני ארגונים סוניים קיבלו על עצמם אחריות על חיסולו, "גדוד תומכי האומה האיסלאמית" ו"חטיבת בני החורין הסונים של בעלבק". 

 

מקורות לבנוניים אמרו שלקיס היה ראש יחידת הטכנולוגיה והתקשורת של חיזבאללה.

 אולם, מפרסומים בתקשורת העולמית עולה שתפקידו היה בכיר ביותר, ושבתחילת שנות האלפיים הוא היה אחראי על מערך הרקטות בארגון.

 

לפני כחודש נהרגו 23 בני אדם במתקפת טרור ליד שגרירות איראן בביירות, ואילו בקיץ אירעו שני פיצוצים גדולים בדאחייה, מעוז חיזבאללה שבדרום ביירות. האירועים באו על רקע מעורבותו הגדולה של הארגון במלחמת האזרחים בסוריה ותמיכתו בנשיא בשאר אסד הנאבק על שלטונו.

 

לא רק חזבאללה נמצא על הכוונת של גורמי הג'יהאד הקיצוני בלבנון ובסוריה, אלא גם צבא לבנון. בזמן התקרית החמורה בגבול ישראל-לבנון שלשום נאלץ הצבא הלבנוני להתמודד עם שתי התקפות משולבות נגד מחסומים שלו בעיר צידון בדרום לבנון. כתוצאה מאותן תקיפות, של פעילים המזוהים עם השייח הסלפי הקיצוני אחמד אל-אסיר, נהרג חייל לבנוני וכמה חיילים נפצעו. שלושת החמושים שתקפו את המחסומים נהרגו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים