שתף קטע נבחר

חוקי המשחק משתנים: פועלים ביחד למען כולם

סוף השבוע האחרון בו מזג האוויר שלט במדינה וחשף את האזרחים להתנהלות שבעיניהם נראתה קלוקלת הוא סימן לשינוי שצריך לקרות כאן, שינוי שמתחיל בעם ובכללים שונים מהמוכר. ד"ר חגי פוקלמן מציע סדר חברתי חדש שמגיע מכל השכבות למען עתיד טוב יותר

לאחרונה נפרדנו מאריק איינשטיין ולרגע אחד, נעצרנו כולנו במרוץ חיי היום-יום ונזכרנו בדברים החשובים באמת. אריק, באישיותו ובשיריו, סימל לנו את הארץ שבה היינו רוצים לחיות, אך נראה שחלום אוטופי זה רק מתרחק מאתנו.

 

התלונות והקנטרנות על ההתנהלות הכושלת, על אלימות גואה, על חינוך כושל, ועל פערים בין עשירים לעניים לא מקדמת דבר. נראה שהרכבת מתדרדרת במדרון תלול ואין מי שייקח את ההגה לידיים ויחזיר אותנו לשפיות. מדברים על אחדות, ביחד, אך כל אחד בענייניו. כשמתבוננים לכל עבר למצוא את האדם הנכון, מחפשים את המבוגר האחראי ומתפללים שמישהו יושיע אותנו, עלינו להתבונן במראה.

 

אני ואתה נשנה את העולם שר איינשטיין ולמילים אלו יש כל כך הרבה משמעות. אני ורק אחרי זה אתה, ואחרי שאני ואתה נתחיל יבואו כבר כולם. נכון, אמרו את זה קודם, האמת שזה ממש לא משנה.

 

העם מחליט בלחיצת כפתור

מה שכן השתנה בשנים האחרונות זה מה שקורה ברשת, מה שכותבים בעיתונים ומדברים בטלוויזיה. העם מחליט מי יהפוך ביום לידוען ובאוושת סכין מוריד זמר שסרח. אין טעם לדבר על סכנה לדמוקרטיה, היחלשות הפרקליטות ובתי המשפט זו המציאות שמשתנה ויש להתאים את עצמנו למציאות החדשה.

 

המציאות החדשה היא שהעם הוא הריבון, שהפירמידה התהפכה ושזה רק התפתחות לדמוקרטיה חזקה יותר שטרם היכרנו. אך עם הכוח באה גם האחריות, אחריות לקחת את ההגה ולהוביל את הספינה לחוף מבטחים. כן, זה אתה על ההגה והגיע הזמן שתפסיק להתלונן. אין מה לחכות שמישהו יעשה, הנה אנחנו כבר התחלנו.

 

אין לנו פתרון לכל הבעיות, אך אנחנו בטוחים שאין טעם לצאת לרחובות ולדרוש צדק חברתי או כל דבר אחר, פשוט צריך ליצור זאת ביחד. לנו זה ברור שזה "אני ואתה" ולא אף אחד אחר.

 

אך, בעיני, כללי המשחק צריכים להשתנות ולהתבסס על מחקרים שמסתמכים על חכמת ההמונים ואינטליגנציה קולקטיבית. אצלנו אין מנהלים ואין אדם שמחלק משימות.

 

הכללים פשוטים:

  1. היה אקטיבי - קום מהספה בבית, הפסק להתלונן והיה חלק מהשינוי.
  2. התחל, אנחנו נצטרף - כול רעיון מתחיל במחויבות היזם. היה יזם ורתום אנשים ליוזמה שלך. אין משפטים כמו "צריך לעשות ...", "שמישהו יעשה ...".
  3. תתמקד בצעד הבא - גם שאין תוכנית ולא רואים איך מגשימים את הפרויקט, אפשר להתקדם. ההתקדמות בחשיבה על הצעד הבא.

 

פרויקט "הגשמה ציבורית" במסגרת פעילות העמותה "הסדנא לידע ציבורי", המתקיים במשרדי גוגל, נועד ליצור פלטפורמה של שיתוף פעולה בין אזרחים שרוצים ליזום וליצור לבין גורמי מימון, מנהלי ציבורי ומקורות ידע. כל המשאבים קיימים, אנחנו רק מחברים ביניהם.

 

זו פעילות התנדבותית שבה לוקחים חלק אזרחים מכל הגילאים, לכל אחד יש מקום ואנו זקוקים לכל אחד מכם. את הכללים מיישמים דרך משחק שנקרא Co-Play, המבוסס על חוכמת ההמונים, זהו כלי שמאפשר לעשות סיעור מוחות ולקבל החלטות באופן קולקטיבי.

 

המשחק מורכב משטיח שבו יש עמדות וכדור. על השטיח יש סימונים של תפקידים שונים כגון: חזון, הגדר יעד, גבש רעיון, קבלת החלטה, עמדה של צא לפעולה ועוד. המשחק מאפשר לנו יחד עם חברי הקבוצה לגבש תכניות באמצעות סיעור מוחות והכוונת מטרות של כל אחד מאיתנו.

 

  • לכל מי שרוצה לחולל שינוי אני מציע לקחת את הצעד הראשון ולהגיע בכל יום שני בשעה 18:30 למגדל אלקטרה בתל אביב רחוב יגאל אלון 98 משרדי גוגל קומה 26 וכך אני ואתם נשנה את העולם

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אמרו את זה קודם והגיע הזמן - לשינוי
צילום: שאול גולן
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים