שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "חוזה 'היפה והחנון' משפיל - אבל חוקי"
  בדיקה של החוזה של הילה מפנו, המתמודדת שתובעת את ערוץ 10 והפקת "היפה והחנון", מעלה תמונה עגומה: המשתתפים עשויים לפרסם מוצרים ללא תגמול וחותמים מראש על הסכמה לפגיעה אפשרית - פיזית או נפשית. ההפקה לעומת זאת לא מתחייבת לדבר. "מצב של חלש וחזק, טריקים מכוערים - ובכל זאת חוקיים", אומרים משפטנים, וגם חלק מהמתמודדים כועסים

  שימוש בתמונות, פרסום בחינם והסכמה מראש לחשיפה שעשויה לגרום נזק: מתמודדים בתוכניות ריאליטי חתומים על חוזים שמאפשרים לחברות ההפקה לעשות בהם כרצונן - והכל חוקי לחלוטין, כך עולה מבדיקת חוזה של מתמודדת בעונה הרביעית של תוכנית הריאליטי "היפה והחנון".

   

  לאחרונה נכתב כאן על התביעה שהגישה הילה מפנו נגד הפקת התוכנית ונגד ערוץ 10, בטענה שהיא הוטעתה ונוצלה, כיוון שנאמר לה שפורמט התוכנית השתנה ושהיא תציג "נשים יפות שהן גם חכמות ואסרטיביות". לכתב התביעה צורף גם החוזה שעליו הוחתמה מפנו, שחושף את צורת העבודה בעולם הריאליטי. משפטנים שבחנו את החוזה קבעו כי חלק מהסעיפים בעייתיים, אך חוקיים.

   

  לפי סעיף 4, למשל, מתמודד שירצה לפרוש מהתוכנית, יחויב לשלם פיצוי של 100 אלף דולר. בסעיף 17 נדרשים המתמודדים לחתום על כך שהם בוחרים במודע להצטרף לתוכנית שעשויה לגרום להם משברים, ומסכימים להסתכן בכך: "השתתפות בתוכנית זו כוללת אווירה תחרותית וחשיפה תקשורתית אשר עלולים להיות גורמי דחק משמעותיים. ככאלה, הם עלולים להוות רקע להתפתחות משברים נפשיים משמעותיים ולעתים אף פיזיים".

   

  משתתפי "היפה והחנון 4". החוזה מאפשר להציג אותם בכל דרך אפשרית (צילום: דנה קרן ) (צילום: דנה קרן )
  משתתפי "היפה והחנון 4". החוזה מאפשר להציג אותם בכל דרך אפשרית(צילום: דנה קרן )
   

  "שני הסעיפים מביאים מצב של חזק וחלש", אומרת עורכת הדין גבי לסקי ,"וברגע שהחזק משתמש לרעה בכוחו, אז החוזה הופך להיות לא הגון. אנחנו צריכים לזכור שלפחות על פי החוזה, המשתתפים פרט לזוכים לא מקבלים שום תמורה".

   

  שני סעיפים נוספים עוסקים בשימוש בדמותם של המתמודדים. בסעיף 14 נכתב כי המתמודד מסכים לכל שימוש בתמונותיו ובקטעים שצולמו - "ללא הגבלת זמן או מדיה", ובסעיף 19 הוא נדרש להסכים לאופן הצגתו בתוכנית: "הגורמים המעורבים בהפקה יוכלו לערוך את הקטעים כראות עיניהם לשם התאמתם לצרכי העניין שבשידור, להציג בכל אופן שייראה להם, לרבות פרשנות על אופי ההתנהלות במסגרת התוכנית".

   

  על כך אומר עורך הדין חגי שטרוויס: "מדובר פה בכתב הסכמה, כשההפקה לא מתחייבת לכלום בעצם. החוזה מאוד מכוער, יש בו כדי להשפיל בן אדם, אבל הוא חוקי. מותר להפקה לעשות הכל".

   

  על פי פרשנותו של שטרוויס, החתומים על החוזה למעשה יכולים לפרסם כל מותג שההפקה תחליט וזאת מבלי לקבל עליו שכר: "זה טריק מסריח, כלומר אם יש חסות של מוצר איקס לתוכנית, המתמודד חייב לפרסם את המוצר בלי תשלום. זה מנוסח בצורה טריקית וזה כבר מלוכלך".

   

  הילה מפנו. תובעת את התוכנית (צילום: דנה קרן ) (צילום: דנה קרן )
  הילה מפנו. תובעת את התוכנית(צילום: דנה קרן )

  עורך הדין אופיר וייסבין מבהיר גם הוא שהחוזה חוקי, ולטענתו ההוראות אינן חריגות לענף הריאליטי. "כשבן אדם בוחר לחתום על חוזה כזה במודע, כדי להיכנס לתוכנית לטלוויזיה, והוא מוזהר ממה שעלול להיות - יש לו בעיה", מסכם שטרוויס.

   

  "נדרוש את מה שמגיע לנו"

  אותו חוזה הביא לכעס לא רק בקרב מפנו – מתמודדים נוספים בעונה הרביעית הביעו זעם על היחס כלפיהם, וטענו כי לא קיבלו את החוזים שחתמו עליהם וכן החזרים על

  נסיעות. "ננצל את ההזדמנות הנדירה שניתנה לנו על ידי הילה (התובעת, ר.ב) כדי לדרוש את מה שמגיע לנו, ואם נצטרך, נוכל או נרצה - אז גם לדפוק את ההפקה", כתב אחד המתמודדים בתכתובת פרטית ביניהם, "כדי שיכינו לנו מראש כמה החזרי נסיעות שחייבים לנו, שלא יגידו שאין להם כסף ושיכינו את החוזים שנוכל לקחת אותם". אותו מתמודד גם הוסיף כי אם לא יקבל את החוזה, שום דבר לא ימנע ממנו "פליטת פה" בטלוויזיה: "מה, אסור לי להגיד? אופסי, שכחתי כי מעולם לא קיבלתי את החוזה ואני לא זוכר את פרטיו. זה לא חוקי, לא?".

   

  לדבריהם של כמה מהמתמודדים, חלקם כבר קיבלו את החוזה, אך אחרים לא עשו זאת בשל חשש מתגובת אנשי ההפקה. בתכתובת ביניהם המליץ אחד מהם לדרוש את החוזה "כי תצטרכו אותו בשנה הקרובה", והוסיף כי ההפקה "לא עושה בעיות כמו שעשתה בעבר". הוא אף הציע לחבריו לקרוא היטב את החוזה, ולא לבטוח בהפקה.

   

  מערוץ 10 ומחברת ההפקה אבוט המאירי נמסר בתגובה: "העונה החדשה של ׳היפה והחנון׳ מתחילה הערב אחרי החדשות, הציבור מוזמן לבוא לצפות ולהתרשם בעצמו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""חוזה 'היפה והחנון' משפיל - אבל חוקי""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים