שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  משתתפת נגד היפה והחנון: "הונו וניצלו אותי"

  סטודנטית בטכניון טוענת כי הפקת "היפה והחנון" לחצה עליה להצטרף לתוכנית והבטיחה שבעונה הזו יוצגו "נשים יפות שהן גם אסרטיביות וחכמות". רק אחרי שהשתכנעה והגיעה לסט, הבינה כי מתכוונים להציג אותה כ"יפה וטיפשה". "בזמן שהבנות צחקקו בחוץ, ישבתי בחדר ובכיתי", היא מספרת ל-ynet. כעת היא תובעת ודורשת למנוע את שידור הקטעים בהשתתפותה

  עוד תביעת ריאליטי: מתמודדת בעונה הרביעית של "היפה והחנון" תובעת את ערוץ 10 ואת חברת ההפקה ומבקשת למנוע את שידור הקטעים בהשתתפותה. בכתב התביעה היא טוענת כי שיקרו לה, הטעו אותה, הפעילו עליה מכבש לחצים לאורך תקופה ארוכה במטרה לגייס אותה לתוכנית תחת מצג שווא לפיו הפורמט השתנה - ולבסוף הציגו אותה כטיפשה "לצורך קידום הרייטינג".

   

  בתביעה, שהגישה באחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בעזרת עורך הדין רון טורקלטאוב, טוענת הילה מפנו בת ה-28, סטודנטית למדעי המחשב בטכניון, כי כשהוצע לה להשתתף בתוכנית הובהר לה כי בעונה הנוכחית, בניגוד לקודמותיה, הבנות יוצגו כ"יפות וחכמות", אולם רק אחרי שכבר התחייבה להשתתף, במהלך הצילומים עצמם, הבינה שלא כך הדבר.

   

  "הצטרפתי לתוכנית בגלל שהונו אותי", אומרת מפנו בשיחה עם ynet. "כמו שאפשר לראות בקלות בפרומואים, שום דבר לא השתנה בפורמט. מציגים את הבנות כיפות ומטומטמות, גם אותי".

   

  הילה מפנו. "הונו אותי, שום דבר לא השתנה" (צילום: דנה קרן ) (צילום: דנה קרן )
  הילה מפנו. "הונו אותי, שום דבר לא השתנה"(צילום: דנה קרן )

  כתב התביעה מגולל השתלשלות אירועים ארוכה ומטרידה, שהחלה כבר בפברואר 2013 - כשלושה חודשים לפני תחילת הצילומים. לדבריה, עם קבלת הפנייה הראשונה מהחברה המפיקה את התוכנית, אבוט המאירי, הבהירה מפנו כי לדעתה מדובר בתוכנית המבזה ומשפילה נשים, וכי "לא תיתן ידה לקידום תוכנית שכזו".

   

  עוד נכתב בתביעה כי נציגי ההפקה הבהירו למפנו כי העורך החדש של התוכנית, מתכוון לשנות את הפורמט "לאור תלונות שהתקבלו", ולהציג בה נשים חכמות ויפות. נציג אחר מההפקה טען בפניה כי "תוכנית תיצור מהפך בכל הנוגע למעמדן של נשים תוך שהיא תציג נשים יפות שהן גם אסרטיביות וחכמות".

   

  בהמשך מתארת התביעה שיחות חוזרות וארוכות של גורמים בהפקה עם מפנו, הכל במטרה לשכנע אותה להצטרף לתוכנית. לבסוף, נקבע לה מבחן בד - שכלל לדבריה "שאלות שהיו טפשיות ביותר". כשביקשה לברר את תוצאות מבחן הבד, אמר לה גורם בהפקה כי עדיין לא התקבלה תשובה סופית בעניין הפורמט. רק כחודש לאחר שנבחנה חזר אליה אותו גורם ואמר לי כי "ערוץ 10 אישר את שינוי התפיסה בתוכנית כך שתציג נשים יפות וחכמות - תוך הימנעות מביזוי והשפלת הנשים".

   

  "אני מאוד גאה במי שאני, ובסופו של דבר הסכמתי להגיע לתוכנית כדי לשבור את הסטיגמה", אומרת מפנו. "סיימתי כמצטיינת שכבתית בתיכון, למדתי פיזיקה ומתמטיקה, היה לי ממוצע של 117. היה לי חשוב שגם כשאני יושבת שם בביקיני, יבינו שאני חכמה לא פחות מחלק הבנים. לא רציתי שיראו אותי רק כאובייקט מיני".

   

  לא מדברים על הטכניון

  הצילומים החלו במאי השנה, ובכתב התביעה נטען כי במהלך יום הצילומים הראשון הזכירה את העובדה שהיא לומדת בטכניון, ונציג מההפקה הורה לה במפורש שלא להמשיך ולומר זאת. עורך התוכנית, לדבריה, אמר לה שהדבר יוזכר בהמשך "כהפתעה" - וכל אזכור מוקדם על הלימודים שלה יירד בעריכה. בעקבות זאת שאלה את העורך אם חל שינוי, והוא השיב לה: "מה פתאום, אין שום שינוי והבנות כאן הן כולן חכמות ומוצלחות".

   

  "היפה והחנון 4". מפנו טוענת שניסתה לשבור סטיגמות (צילום: דנה קרן ) (צילום: דנה קרן )
  "היפה והחנון 4". מפנו טוענת שניסתה לשבור סטיגמות(צילום: דנה קרן )
   

  בשלב זה, לדבריה, כבר הבינה כי השינוי שהובטח לה לגבי הפורמט לא ממש יצא לפועל - אבל חששה להרים קול צעקה. "אתה מבין שהונו אותך וטמנו לך מלכודת", היא אומרת. "אבל אתה בא לחתום על חוזה ולא נותנים לך להוציא אותו החוצה, ואתה לא לגמרי מבין על מה אתה חותם". ואכן, בהעתק של כתב ההסכמה להשתתפות בתוכנית, שמצורף כנספח לכתב התביעה, מצויין כי מתמודד שיפסיק השתתפותו בתוכנית לפני המועד שנקבע מראש ובניגוד לתקנון, יחויב לשלם פיצוי בסך 100 אלף דולר.

   

  מפנו מספרת כעת כי מהרגע שהבינה שנוצלה ורומתה, נותרה על הסט חסרת אונים ובודדה. "לא היה לי עם מי לתקשר שם כי הייתי מנותקת מכל הסביבה שלי", היא אומרת. "כשבאתי ושאלתי מתי יציגו אותי כיפה וחכמה ויחשפו שאני לומדת בטכניון, אפילו לא הסתכלו לי בעיניים. בזמן שרוב הבנות ציחקקו, אני ישבתי לבד בחדר ונשברתי. בכיתי".

   

  על פי כתב התביעה, בשלב מוקדם יחסית מפנו בכל זאת הבהירה לנציגי ההפקה שהטעו אותה ושהיא לא תמשיך להשתתף בתוכנית בתנאים הנוכחיים, ודרשה שיציגו אותה כמי שהיא, בלי הוראות הבימוי והמגבלות שהוטלו עליה. לטענתה הוחלט לנפות אותה "באופן מניפולטיבי" לפני

  שתפרוש בעצמה, ושבועיים לאחר שהחלו הצילומים היא הודחה מהתוכנית. מפנו ביקשה כאמור מבית המשפט להוציא צו האוסר על שידור הקטעים שבהם השתתפה, להשמיד כל עותק של אותם קטעים, ולחייב את הנתבעים בהוצאות המשפטיות שלה.

   

  כעת, רגע לפני עליית התוכנית, מפנו מבהירה ל-ynet כי לא תיקח חלק בקידומה: "לא אגיע למסיבת ההשקה, וגם בגמר אני לא מופיעה. אני מאוד רוצה לראות איך הציגו אותי שם - אבל חוץ מזה, אני לא רוצה לראות שום דבר מהעונה הזאת. מנצלים תמימות של אנשים ומציגים אותם בצורה נוראית ומשפילה שיש. מי שלא רוצה להיות מוצגת כאישה יפה וטיפשה - אסור לה ללכת לשם."

    

  עורך דין רון טורקלטאוב ממשרד טורקלטאוב, המייצג את מפנו, מסר בתגובה: "לצערי הגדול ההתנהלות של הנתבעות מלמדת שהן מנסות להתחמק למעשה מהדרישות של התובעת ומעלות את התוכנית. בסיטואציה הזאת, ככל שלא תהיה בידנו ברירה נתבע בצורה כספית".

   

  מערוץ 10 ומחברת ההפקה אבוט המאירי נמסר בתגובה: "כולם מוזמנים לצפות בשני הקרוב ב׳היפה והחנון׳ ולהתרשם בעצמם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים