שתף קטע נבחר

'גזל יצירות מיהודים שניסו להינצל מהתופת'

תחקיר "דר שפיגל" מעלה כי אביו של אוצר האמנות שבדירתו נמצאו אלפי יצירות של יהודים היה מעורב בביזה שיטתית של הרכוש היהודי ברייך השלישי

אביו של אוצר האמנות הגרמני קורנליוס גורליט, שבדירתו במינכן נמצאו 1,500 יצירות שנבזזו מיהודים על ידי הנאצים, היה נאצי נלהב, שפעל בבריונות ובאיומים כדי לחלץ את יצירות האמנות מיהודים שניסו להציל את חייהם. כך דיווח הלילה (ה') ה"טיימס" הבריטי, על בסיס תחקיר של "דר שפיגל" הגרמני.

 

עוד חדשות בעולם:

נלחם להמית את אשתו ההרה שבתרדמת

מורות מאוימות: "לִבְשׁוּ חיג'אב או שנכה אתכן"

עימותים באיסטנבול: "השחיתות בכל מקום"

 

קורנליוס גורליט הוא בנו של אספן יצירות האמנות הילדברנד גורליט. הסברה הייתה כי בשנות ה-30 וה-40 רכש ציורים רבים מיהודים במחירים נמוכים לפני שברחו מגרמניה, ששוויים מוערך בכמיליארד דולר. גורליט טען כמה פעמים כי אביו רכש את יצירות האמנות באופן חוקי לגמרי ושהן נמצאות אצלו מתוקף היותו יורשו של אביו.

 

הדירה שבה נמצאו היצירות  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הדירה שבה נמצאו היצירות (צילום: AFP)

חשיפת הפרשה במגזין "פוקוס" הגרמני ()
חשיפת הפרשה במגזין "פוקוס" הגרמני

 

אבל לפי הדיווח, הילדברנד היה מעורב בביזה שיטתית של הרכוש היהודי ברייך השלישי. רבות מהיצירות הועברו למוזיאון בעיר לינץ שבאוסטריה, שהיטלר קיווה שיכיל את אוסף האמנות הגדול והיקר בעולם. לפי חשיפת המגזין הגרמני, היחידה של הצבא האמריקני שהייתה מופקדת על השבת רכוש שבזזו הנאצים לבעליו עצרה את גורליט האב בשנת 1945 וגילתה חלק מהאוצר האדיר שאגר.

 

לפי מסמכי היחידה האמריקנית, גורליט תואר כ"אספן אמנות מהמבורג, עם קשרים בצמרת המשטר הנאצי. הוא פעל בשם גורמים נאציים רשמיים ונסע פעמים רבות לצרפת, משם אסף יצירות רבות". החיילים כינו אותו "סוכן האמנות של הפיהרר" והוא נדרש, בהוראת היטלר, למכור יצירות אמנות מודרניות - שהנאצים הוקיעו כ"יצירות מנוונות ומושחתות" - כדי לגייס כסף למכונת המלחמה הנאצית. היהודים שניסו להימלט מגרמניה באותה תקופה מכרו את יצירות האמנות שברשותם במחיר זעום לעומת שוויין

האמיתי, כדי לקנות את דרכם אל מחוץ למדינה.

 

המגזין הגרמני חשף מערכת יחסים הדוקה בין הילדברנד לקורנליוס מולר הופסטד, שתואר בתחקיר כ"נאצי פנאטי" שהיה מופקד על הערכת יצירות אמנות של יהודים ולמכור אותן. לפי הדיווח, מולר הופסטד השיג עבור הילדברנד את היצירה "שני רוכבים על החוף" של מקס ליברמן שהוחרם מידיו של היהודי דיוויד פרידמן. בשנות ה-50 הוחזר להילדברנד אוסף האמנות שלו על ידי האמריקנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אחת היצירות שנבזזו מיהודים
צילום: EPA
מומלצים