שתף קטע נבחר

ארדואן לתומכיו: היכונו למלחמת עצמאות

נמשכת הטלטלה בטורקיה: המשטרה פיזרה הערב בכוח מפגינים באיסטנבול שקראו לארדואן להתפטר עקב פרשת השחיתות. היום התפטרו שלושה חברי פרלמנט ממפלגתו, הוא ממשיך לטעון למזימה: "מוכנים למלחמת עצמאות טורקית חדשה?", קרא לתומכיו

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שפרשת שחיתות גדולה מטלטלת את יציבות ממשלתו והביאה להתפטרות שלושה משריו, קרא היום (ו') לתומכיו להצביע בבחירות המקומיות שייערכו בחודש מרס הקרוב כחלק מ"מלחמה" נגד המזימה שמתנהלת לדבריו נגדו ונגד בני בריתו, מזימה שלדבריו - גורמים זרים מחוץ לטורקיה הם האחראים לה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בנאום במחוז זקריה, מעוז מפלגת השלטון AK של ארדואן, הוא השווה את הקלפיות לכדורי רובה: "אתם, בקולותיכם, תכשילו את המזימה המרושעת הזו", קרא לעבר הקהל שהריע לו. "אתם מחויבים להקמת טורקיה חדשה. אתם מוכנים למלחמת עצמאות טורקית חדשה?".

 

הערב פזרה משטרת טורקיה מאות בני אדם שניסו להתאסף כדי להפגין בכיכר תקסים באיסטנבול, בדרישה מארדואן להתפטר על רקע פרשת השחיתות. בסביבות השעה 19:00 בערב החלו השוטרים להשתמש בזרנוקי מים וכדורי גומי כדי לפזר את המפגינים שהיו אז ברחובות המובילים לכיכר תקסים.

 

מפגינים הערב באיסטנבול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים הערב באיסטנבול(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

שלטונו של ארדואן נמצא בטלטלה גדולה מאז 17 בדצמבר, אז עצרה משטרת טורקיה 17 בני אדם - בהם בניהם של שר הפנים ושני שרים נוספים בקבינט של ארדואן - במסגרת פרשת שחיתות גדולה. החקירה כולה, שנמשכה כשנה, התנהלה בחשאי ומבלי שמפקדי המשטרה יידעו את הממשלה בעניין - דבר שעורר את זעמם של ארדואן ואנשיו.

 

הפרשה הובילה להתפטרותם של שלושת השרים שבניהם חשודים במעשי השחיתות, ובעקבות זאת נאלץ ארדואן להקים ממשלה חדשה. זהו המשבר הגדול ביותר שאיתו מתמודד ארדואן מאז עלייתו לשלטון לפני 11 שנה, והוא מערער גם את יציבותה של הכלכלה הטורקית, שצמיחתה המרשימה הייתה הדבר שבו התגאה ארדואן יותר מכול לאורך השנים. ערכה של הלירה הטורקית צנח בימים האחרונים לשפר של כל הזמנים.

 

עימותים בין משטרת טורקיה למפגינים באיסטנבול השבוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עימותים בין משטרת טורקיה למפגינים באיסטנבול השבוע(צילום: EPA)

 

במהלך השבוע האחרון קיבלה הפרשה גם גוון אישי יותר, כשהתקשורת הטורקית פרסמה זימון ראשוני לכאורה לבילאל ארדואן, אחד משני בניו של ראש הממשלה, להעיד בבית המשפט. לא ברור עדיין מה מידת האמינות של המסמכים שפורסמו. לפי העיתון "הורייט", בעצרת שבה נאם היום ארדואן הוא אמר כי מטרתם של אלה האחראים לפרסום המסמכים עם שמו של בילאל היא לפגוע בו עצמו, בראש הממשלה: "אם הם מנסים לפגוע בטאיפ ארדואן באמצעות המהלך הזה, הם יחזרו בידיים ריקות. הם יודעים את זה, הם תוקפים אנשים שנמצאים סביבי".

 

ארדואן עשוי להקדים את הבחירות

לאחר התפוצצות פרשת השחיתות דחו ארדואן ואנשיו את ההאשמות, והממשלה מיהרה להדיח או להעביר מתפקידם כ-70 קציני משטרה המעורבים בחקירה, כולל מפקד משטרת איסטנבול. ב-21 בדצמבר הודיעה הממשלה על חוק חדש המחייב את חוקרי המשטרה לעדכן את הממונים עליהם בממצאי החקירות שלהם. בית משפט באנקרה הפוסק בעניינים מנהלתיים סיכל ניסיון ליישם את החוק, וקבע כי הוא "סותר את עיקרון הפרדת הרשויות".

 

גם בנו של ארדואן שורבב לפרשה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גם בנו של ארדואן שורבב לפרשה(צילום: רויטרס)

 

הפרשה באה בשעה שארדואן ומפלגת השלטון שלו נערכים לבחירות לרשויות המקומיות, לפרלמנט ולנשיאות שייערכו במהלך השנתיים הקרובות. ארדואן מקווה להפוך בסוף 2014 לנשיא טורקיה, משום שלא יוכל להיבחר לכהונה רביעית ברציפות כראש הממשלה.

 

מפלגתו של ארדואן שולטת בשני שלישים מהפרלמנט. מכוני הסקרים מעריכים כי שיעור הפופולריות של המפלגה ירד לאחרונה, גם אם לא במידה המאיימת על שלטונה, אולם אם שערוריית השחיתות תחמיר - הדבר עלול להחמיר את הפגיעה במפלגה. אחד מבכירי המפלגה אמר בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי ארדואן עשוי להקדים את הבחירות הכלליות שאמורות להיערך ב-2015 כדי להפחית את הפגיעה האלקטורלית האפשרית.

 

צבא טורקיה לא מתערב: "מערכת המשפט עצמאית" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צבא טורקיה לא מתערב: "מערכת המשפט עצמאית"(צילום: AFP)

 

במכה נוספת ליוקרתה של המפלגה התפטרו היום שלושה חברי פרלמנט המשתייכים אליה. אחד מהם, ארטוגרול גונאיי, אמר כי גישה "מתנשאת ויהירה" שולטת ב-AK. כשארדואן מאשים גורמים מחוץ לטורקיה במזימה נגדו, הוא מתכוון בין השאר לפתחולה גוּלֶן, מטיף איסלאמי שחי בארה"ב ועומד בראש תנועה שסייעה בעבר רבות לארדואן להגיע לשלטון. לגולן יש השפעה רבה במשטרה ובמערכת המשפט בטורקיה,

ובחודשים האחרונים התגלע קרע בינו לבין ארדואן על רקע החלטת הממשלה לסגור בתי ספר פרטיים, בהם בתי ספר השייכים לתנועתו של גולן ושהיו בסיס חשוב לכוחה ולהשפעתה.

 

אחד המהלכים המשמעותיים ביותר שעשה ארדואן במהלך השנים כדי לבצר את שלטונו היה החלשת כוחו של צבא טורקיה, שלאורך עשרות שנים היה מעורב מאוד במערכת הפוליטית הטורקית ונחשב למגן החילוניות של המדינה. ארדואן הביא לשורה של משפטים ולהרשעתם של מאות קצינים בגין תכנון הפיכות צבאיות. בנזיפה מרומזת לארדואן פרסם היום צבא טורקיה הודעה שלפיו הוא מכבד את עצמאות מערכת המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ארדואן. "מנסים לפגוע בקרובים אליי"
צילום: AP
מומלצים