שתף קטע נבחר

איראן: אנחנו בונים דור חדש של צנטריפוגות

ראש סוכנות הגרעין של טהרן אמר כי הצנטריפוגות עדיין צריכות לעבור בדיקות לפני שייכנסו לשימוש, ויאפשרו העשרת אורניום במהירות גבוהה יותר

ראש סוכנות הגרעין של איראן, עלי אכבר סאלחי, אומר כי ארצו בונה דור חדש של צנטריפוגות להעשרת אורניום, אולם לטענתו הן צריכות לעבור מבחנים נוספים לפני שניתן יהיה להשתמש בהן לייצור המוני. לפי חלק מהפרשנים, בדבריו אלה הוא מנסה לשכך את הביקורת של האגף הנצי באיראן שאינו מרוצה מהסכם הגרעין של איראן עם המעצמות, וסבור שהרפובליקה האסלאמית עשתה ויתורים גדולים מדי במסגרת ההסכם.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בהסכם הביניים שנחתם בחודש שעבר בז'נבה הבטיחה איראן לא להפעיל צנטריפוגות נוספות בששת החודשים הקרובים, כחלק מהגבלות זמניות על תוכנית העשרת האורניום שלה. בתמורה הבטיחו לה המעצמות להקל את הסנקציות המוטלות עליה. עם זאת, ההסכם אינו אוסר על איראן לפתח צנטריפוגות.

 

דבריו של סאלחי הובאו בטלוויזיה האיראנית. הוא לא הוסיף פרטים או סיפר כמה זמן תימשך בניית הצנטריפוגות וכמה זמן תימשך בחינתן. "הדור החדש של הצנטריפוגות נמצא תחת פיתוח, אבל יש לבצע את כל המבחנים הדרושים לפני שניתן יהיה להשתמש בהן לייצור המוני", צוטט.

 

סאלחי אמר גם כי לאיראן יש בסך הכול 19 אלף צנטריפוגות, אף שלא ציין כמה מהן פעילות. באוגוסט האחרון אמרה איראן כי יש לה 18 אלף

צנטריפוגות, כולל כאלף צנטריפוגות מדור מתקדם. צנטריפוגות מדורות חדשים הן מתוחכמות יותר, ומסוגלות להעשיר אורניום במהירות גבוהה יותר.

 

במסגרת הסכם ז'נבה הסכימה איראן להגביל את העשרת האורניום שלה לשיעור של אורניום המועשר ל-5%, ולנטרל את מאגר האורניום המועשר לדרגת 20% שיש ברשותה. אורניום מועשר יכול לשמש לפיתוח נשק גרעיני כשהוא מועשר לדרגה של יותר מ-90%. כשהוא מועשר לדרגה נמוכה יותר, הוא משמש לכורים גרעיניים. הדרך מאורניום מועשר ל-20% לאורניום מועשר ל-90% נחשבת קצרה יחסית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סאלחי. לא פירט על יכולותיהן של הצנטריפוגות
צילום: רויטרס
מומלצים