שתף קטע נבחר

הצעת חוק: לשלול חנינת מחבלים כבר בגזר דין

יוזמה של הח"כים שקד וצור מבקשת לאפשר לשופטים לשלול שחרור עתידי של רוצחים כבר בהחלטה על העונש. ההצעה מתייחסת גם לרצח על רקע פלילי

השלמת הפעימה השלישית של "מחוות האסירים" של ישראל לרשות הפלסטינית הולידה הבוקר (ג') יוזמה נוספת שמבקשת למנוע שחרור עתידי של רוצחים. על פי הצעה שגיבשו ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) וח"כ דוד צור (התנועה), לבתי המשפט יינתנו כלים שבמסגרתם יוכלו שופטים לשלול אפשרות של חנינה עתידית כבר במעמד גזר הדין.

 

עוד בחדשות:

 

הכוונה של הצעת החוק היא מן הסתם למנוע שחרור מחבלים פלסטינים בעסקאות עתידיות, אך במתכונתה הנוכחית על פי הניסוח שהציגו הח"כים היא תחול על כל "רצח נתעב", כולל כזה שבוצע על רקע פלילי.

 

בנוסף לשקד וצור חתמו על ההצעה גם יושבי ראש סיעות אחרות: יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין (הליכוד) ויו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב. "בשנים האחרונות שחררה מדינת ישראל מספר רב של מחבלים כחלק מעסקאות שחרור שבויים", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "מציאות זו הובילה למצב אבסורדי שבו מחבלים שביצעו רצח כחלק ממאבקם במדינת ישראל משתחררים זמן ארוך לפני ריצוי עונשם".

 

עוד צוין בדברי ההסבר שההצעה באה לתקן את המצב הנוכחי שבמסגרתו מוענקת חנינה למחבלים עקב לחצים כאלה או אחרים: "אשר על כן קובעת ההצעה כי אם מתקיימים טעמים מיוחדים,

רשאי בית המשפט לקבוע ביחס למי שהורשע ברצח ממניעים לאומניים עונש מלא של מאסר עולם ללא אפשרות להקלה בעונש או קבלת חנינה מנשיא המדינה... בנוסף באה הצעת החוק לאפשר לבית המשפט לקבוע כי במקרי רצח חמורים במיוחד, כגון רצח ילדים וכו', לא תהיה אפשרות לקציבת עונשו ולחנינתו של הרוצח".

 

ח"כ שקד אמרה ל-ynet: "מדובר בהצעת חוק שנועדה לתקן עוול ולמנוע מרוצחים ומחבלים שפלים להשתחרר במסגרת עסקאות. יש להצעה תמיכה רחבה בקואליציה".

 

ח"כ צור: "ההצעה משקפת תפיסת עולם שמטרתה חיזוק המערכת השיפוטית. זאת על מנת שלא יקרה מצב שבו כל נשיא יכול להעניק חנינה לכל רוצח מתועב שנשלח למאסר עולם ממושך. שחרור רוצחים כאלה בהליך חנינה מנהלי פוגע בעקרון הצדק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לקראת שחרור האסירים, אתמול בבית חנון
צילום: AP
מומלצים