שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עסקה, נשיקה והקלטה: כך הופל קו הסמים
  השיחות בין ישראל לארה"ב תועדו. החומר עבר במכולות בגדים. המצלמה הוצבה בתוך תא המטען. המזוודה החליפה ידיים - ואז המבריחים נלכדו ברשת של להב 433. לידי ynet הגיעו הצילומים וההקלטות שבהן העבריינים מדברים בקודים בדרך לפגיעה: מי זה "הנזילה" ולמה הסוס ברח מהאורווה?

  זה אמור היה להיות אחד מקווי הסמים הכי רווחיים לישראל. קרטל הסמים המכסיקני סלינה תוכנן לספק סחורה באופן שוטף. הרווח הפוטנציאלי עצום: רק 8,000 דולר לק"ג הרואין טהור, שיימכר בארץ לסוחרים ב-400 אלף. הכסף שולם מראש. סיפור הכיסוי נראה מושלם - בתוך קו פעיל של יבואן בגדים. משלוח ראשון של 10 ק"ג אפילו יצא והגיע דרך נמל חיפה.

   

  מאה על 100 - לכל הכתבות

   

  עבור שמואל מצרי, שעמד בראש רשת הייבוא, הכול נראה מתוקתק: אחיו משה נחשב לעבריין בעל שם וקשרים לאנשי המאפיה בארצות הברית, ודאג לחומר האיכותי ממי שכונה "הגבוה". לפי הדו"ח המודיעיני של המשטרה זהו יצחק (איציק) אברג'יל, ראש ארגון הפשע הישראלי שהוסגר וכלוא בקליפורניה.

   

  התיעוד מתא המטען    ( )

  התיעוד מתא המטען    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרט אחד חשוב במיוחד מצרי לא ידע: הבלדר שאמור להעביר לו את מזוודת הסמים הוא סוכן סמוי של היחידה הכלכלית, כחלק מחקירה בינלאומית שנוהלה על-ידי המנהל לאכיפת חוקי הסמים בארה"ב (DEA). החקירה כללה סוכן סמוי נוסף בארה"ב שהצליח להפליל שם את אחיו משה ואת שאר חברי הרשת.

   

  לעיני מצלמות סמויות של בלשי היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) תועדה עסקת הסמים, ומאוחר יותר "נפל" מצרי בפני שני מדובבים שהיו עמו בתא המעצר. כך נחתמה מבחינת המשטרה הפרשה שכונתה "דרך מלחמה" - דרך שבאמצעותה אמורים היו חברי הרשת להציף את מרכז הארץ בעשרות קילוגרמים של סמים.

  איציק אברג'יל מוסגר לארה"ב. "הגבוה" (באדיבות מערך דובר משטרת ישראל) (באדיבות מערך דובר משטרת ישראל)
  איציק אברג'יל מוסגר לארה"ב. "הגבוה"

  הפיצוח הוביל לכתב אישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד הנאשם העיקרי שמואל מצרי, ולצדו קובי חייט, דודי חייט, אדיר קדוש, יעקב אדרי ויוסי צרפתי. משה מצרי הואשם בארה"ב. לידי ynet הגיעו תוצרי המעקב: הצילומים וההקלטות, שחושפים טפח מהקרביים של פשיעה מאורגנת.

   

  החבילה הגיעה

  בחומר הראיות שנאסף ביחידה הכלכלית בראשותו של ניצב-משנה יועז פנקס בלטו שתי דמויות מרכזיות: האחים שמואל ומשה מצרי. משה עזב את ישראל לפני שנים, השתקע בלוס אנג'לס והפך לדמות משפיעה בעולם הפשע המקומי, כך שרשויות החוק שם החלו לפקוח עליו עין. לפחות על פי הסיפורים של אחיו, הוא גם זה שעזר במימון שהותו של יצחק אברג'יל בכלא האמריקני, ובתמורה ראש ארגון הפשע נתן לו גב להפעיל את קו הסמים חוצה האוקיינוס.

  "חומר בן זונה מקולומביה" ()
  "חומר בן זונה מקולומביה"

  ממקום מושבו, כך מתואר באישום, טווה משה מצרי את פרטי העסקה שהייתה אמורה להכניס מיליונים. ספינת שעשועים שיצאה מנמל פלורידה תוכננה להוציא מארה"ב את הסמים, שהיו אמורים להגיע במכולה של יבואן בגדים מקומי. למצרי רק לא היה מושג שסוכני רשות הסמים האמריקנים עקבו ו"שידכו" לו סוחר סמים שהיה סוכן סמוי.

   

  המחיר נראה אטרקטיבי מאוד והעסקה נסגרה: 10 ק"ג תמורת 80 אלף דולר יגיעו בשלב הראשון, ואם הכול יעבור בשלום יחלו לזרום הכמויות האמיתיות - 100 ק"ג בכל פעם. 70,500 דולר העביר משה מצרי לסוכן האמריקני בשלושה תשלומים, האחרון ב-21 במאי השנה. בין הצדדים נקבע כי הסוכן האמריקני יעביר את ההרואין לאיש מטעמו בישראל, ומשה מצרי ידאג לאיש שיאסוף ממנו את החומר.

   

  משה מצרי הסמיך את אחיו לבצע את העסקה בישראל, וכך נוצר הקשר בין הסוכן המשטרתי בארץ לבין שמואל מצרי. ב-8 ביולי השניים נפגשו ב"קפה קפה" בצומת ביל"ו שליד רחובות לצורך הסדרת הפרטים האחרונים. "החבילה הגיעה, אני צריך להעביר לך 10 חתיכות", אמר הסוכן בפגישה שתועדה והוקלטה על-ידי המשטרה.

  נשיקה עם הסוכן, לפני המעצר ()
  נשיקה עם הסוכן, לפני המעצר
   

  העברת הסמים נקבעה ל-12 ביולי. כדי לשמור על זהירות ולא להיתפס בטעות, מצרי גייס לטובת המשימה את קובי חייט. הוא התבקש לסרוק את השטח שיועד לעסקה וללוות את מצרי, שהיה אמור לקבל לידיו מזוודה עם הסמים.

   

  יש את ההמשך, אתה יודע

  המקום המקורי שנבחר היה מרכז שוסטר ברמת אביב. רגע לפני הפגישה התקשר הסוכן למצרי וביקש ממנו לעבור לחניון הסינמה סיטי שבצומת גלילות. מצרי ואנשיו לא דאגו; "נוהלי הזהירות" של הסוכן רק הגבירו את אמינותו בעיניהם, והם יצאו לפגישה.

   

  כל אותה העת, עשרות בלשים מהיחידה הכלכלית האזינו לטלפונים והיו בהיכון. הסמים, שהוחלפו בארץ כמובן באבקה מסוג אחר, הוכנסו למזוודה שחיכתה ברכב של הסוכן. מצלמה מיוחדת הותקנה בתוך תא המטען על מנת לתעד את העברת החומר.

   

  ב-16:40 בדיוק בוצעה העסקה. מצרי ניגש לרכב הסוכן, שהציג בפניו את המזוודה ובה 10 ק"ג של "הרואין טהור". מצרי עוד נשק לסוכן הישראלי והפטיר "יש עוד את ההמשך, אתה יודע". הוא התכוון למשלוחים הבאים.

  במחסן נמצאו אמצעי לחימה ()
  במחסן נמצאו אמצעי לחימה

  מבחינת מצרי וחבריו הכול עבד כמו שעון. הוא הכניס את מזוודתו לרכב והמשיך בנסיעה מהירה הביתה. כל הדרך לווה במכוניות בילוש כדי לוודא שלא יברח. רק כשהגיע לחניון ביתו, קפצו עליו. מצרי עוד הספיק לזרוק את המזוודה מידיו, ולאחר מכן הכחיש בחקירה את הקשר אליה.

   

  תפוח ושוקולד

  בחיפוש שערכו שוטרים במקלט הקשור למצרי נתפסו אמצעי לחימה רבים כמו רימוני יד, רימני גז, מחסניות ושש לבנות חבלה. אם לא די בכל הראיות לכאורה שהשיגו עוד לפני הפיכת החקירה לגלויה, הגיע מצרי לתא המעצר ושם, עם שני מדובבים, "נפל" וסיפק עוד פרטים לחוקרים שהאזינו.

   

  "אם אני נוסע לאח שלי (משה מצרי), הוא אחד החזקים שם, מה קרה לך. אח שלי טייקון משהו מפחיד. תשאל עליו בניו יורק ורק צמרמורת אתה מקבל", ניסה מצרי להרשים את שני העצורים בתא.

   

  מדובב: איך הגיעה מזוודה כזאת?

  מצרי: הגיעה במשלוח בקונטיינר.

  מדובב: של מי אבל הקונטיינר? רשום על בנאדם? אני גם הבאתי קונטיינר.

  מצרי: בסדר כפרה, רשום על בנאדם שלישי, מה זה משנה.

  מדובב: אח שלך שלח? אבל הוא צריך להיות א'-א'... זה מישהו במכס, לא?

  מצרי: לא, שתהיה בריא. בנאדם שעובד, שמו לו את זה בבגדים.

  מדובב: אם יגיעו לבנאדם של המכולת בגדים?

  מצרי: הוא לא יודע כלום, אתה נורמלי?

  מדובב: לא, איך אתה יכול להכניס בנאדם.

  מצרי: הוא לא יודע. הוא לא יודע ששמנו בקונטיינר. אתה לא קולט? הוא לא יודע. הוא יודע יותר מבגדים. הוא לא יודע כמה ארגזים במקום מסוים. ובאחד הארגזים היה...

   

  בהמשך דיבר מצרי על מחסן האמל"ח שנתפסו בו מחסניות, כלי נשק, מטעני חבלה ורימונים.

   

  מדובב: גם מה ששמת במקלט, וואלה אחי, אני לא מבין אותך.

  מצרי: כן.

  מדובב: קובר אחד פה, תפוח (הכוונה לרימון - א"ס), חבילת שוקולד (חשיש) פה. לא הכול ביחד. לא עובד ככה.

  מצרי: כמה שנים זה היה קבור. לא הוציאו את זה, הבנת? זה לא היה קשה, לא משנה.

  מדובב: אז כאילו כן עבדו בזה?

  מצרי: לפני חמש שנים היו לי שמונה כאלה, עשרה כאלה. עבדו עם זה.

  מדובב: אה עבדו עם עוד? העיפו?

  מצרי: תוך כדי, כן. תוך כדי.

  הסוס לא באורווה?!

  במהלך המעקב אחר קו הסמים שהפעילה הרשת, בלשי היאל"כ נחשפה פרשה חמורה נוספת: הנאשמים ניסו לפי הנטען לפגוע באדם בשם אייל לוי, בגלל סכסוך כספי על 50 אלף דולר שהתחיל בכלל בלוס אנג'לס לפני שש שנים. במסגרת החקירה הזו הגיעו לאותו מחסן נשק, שנועד לשמש לצורכי סחיטתו של לוי.

   

  על פי הראיות, את הפגיעה ביקש ממקום מגוריו בארה"ב נסים סבג, באמצעות שמואל מצרי. בהאזנות הסתר נשמע בדיוק כיצד מתוכננת הפעולה - השלכת רימון על ביתו או על רכבו של לוי, וכיצד העבריינים מסווים אותה בשמות קוד שעשויים אפילו להישמע משעשעים. באחת השיחות מכונה לוי "סוס", הבית שלו הוא "אורווה" והמכונית "עגלה".

   

  כך נשמעה השיחה בין מצרי לאחד ממזמיני הסחיטה מארה"ב, שבתמליל מכונה רק "גבר":

   

  האזינו: "הסוס דפק לו פרסה"

  האזינו: "הסוס דפק לו פרסה"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שמואל: הוא היה באורווה עשרים אלף פעם, הוא לא ראה את הסוס, הבנת?

  גבר: היה עשרים אלף פעם, ולא ראה?

  שמואל: כן, עשרים אלף פעם הוא היה באורווה, עם ההוא גם, תשאל אותו. הבנת? הוא אף פעם לא ראה את הסוס באורווה, גם כשהוא היה איתו.

  גבר: לא, לא, חכה שנייה. תן לי להבין - אני עכשיו הולך לפגוש אותו. עם הבן של ג'קלין הוא היה, ולא ראה אותו אף פעם?

  שמואל: בדיוק, כן, כן בדיוק.

  גבר: לא ראה אף פעם את הסוס ואת העגלה?

  שמואל: הוא לא ראה את הסוס והעגלה באורווה, הבנת? רק ב... שמה שאמרתי לך... זה קצת בעיה, זה שם ב... בעייתי מאוד שמה. הבנת?

  גבר: הבנתי, טוב.

  שמואל: פעם אחרונה שהוא הלך, הוא סיפר לי את המהלך שהוא עשה, איפה הוא הלך, מה הוא עשה. אבל די, ונראה לי הבן אדם הזה , הסוס, קלט שרודפים אחריו. קלט שרודפים אחריו, שרוצים לשים אותו באורווה, הבנת? למה הוא דפק לו פרסה הסוס, דפק לו פרסה. יצא כאילו מה, שבוע, השבוע הזה, והוא הלך לאיפה שאמרתי לך לראשון, אתה יודע איפה הראשון?

  גבר: כן, כן, כן.

  שמואל: יופי. הוא עשה לו פרסה, וחזר לאותו המקום, הבנת? ופתאום... האוטו... עמד שם הסוס, אתה מבין? ובא רוכב אחר לסוס, לא אותו רוכב, הבנת?

   

  נסביר: בשיחה הזו ניסה שמואל מצרי להבהיר את הקשיים - המבצעים שנשלחו לא מצאו את לוי בביתו, ובהמשך כשארבו לרכבו, מישהו אחר נהג. הוא כנראה ידע לחמוק.

   

  "למצוא את הנזילה, זה כולה פאקינג..."

  בשיחה אחרת מכנים את לוי "נזילה" שיש לתקן, ואילו מבצעי הפעולה המתוכננת נקראים "שיפוצניקים". הם נשלחו לבחון את הזירה המיועדת. הסכנות שאורבות: מצלמות השכנים וה"אבו-ללה" שמסתובבים בחוץ, שהם השוטרים.

   

  האזינו: "הנזילה" לא בבית

  האזינו: "הנזילה" לא בבית

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שמואל: בקיצור אני דיברתי עם הבן אדם שלי, היום אמר לי... תביא את הבן אדם שיראה לי את השיפוץ של הדירה, הבנת?

  גבר: כן.

  שמואל: וזהו, אז עכשיו הוא אמר לי את שתי האופציות.

  ...

  שמואל: הדירה בהרצליה, יש בעיה - האינסטלציה שמה דפוקה.

  גבר: הבנתי.

  שמואל: אני כאילו מראש לפני שאני מדבר איתך, לפני שאנחנו נלך ל... זה לבדוק את ה... דירה. למה? הדירה הזאת יש שמה שכנים... אתה מבין? עם ה... עם המצלמות שלהם וכל השטויות, אתה יודע יש שכנים בעייתיים שם.

  ...

  שמואל: עכשיו, הדירה השנייה.

  גבר: בדירה השנייה איפה ש... שהוא משכיר עכשיו.

  שמואל: אז הוא אמר לי... הראשונה בהרצליה יותר טובה, קרובה למרכז גם וזה, הבנת? עכשיו מישהו אמר לי ש...

  גבר: לא... איפה שישנים הכי טוב שמואל, כפרה עליך.

  שמואל: כן, אבל אני מסביר לך שהוא אומר ששמה אף פעם הוא לא ראה את הנזילה, הבנת? איפה שישנים, הוא לא ראה את הנזילה אף פעם.

  גבר: למה אף פעם הוא לא היה ולא ראה?

  שמואל: את הנזילה הוא לא ראה שם, אתה מבין אותי? את מה שהם צריכים לראות, הוא לא ראה.

  גבר: הוא יודע שזה היה... הוא פעם ראה את זה שם, נכון?

  שמואל: הבנתי שהוא לא ראה את זה שם, הבנת?

  גבר: תשאל אותו עוד פעם - אתה פעם היית שם? בדקת את הנזילה שם? ראית?

  שמואל: עכשיו אני אפגוש אותו עוד פעם, שייקח את ה... בכל מקרה שייקח את הזה לשמה, הבנת? את השיפוצים ש... את השיפוצים לשם, שיראה לו את הנזילה, למה אם...

  גבר: שמואל כפרה עליך, איפה שזה לא יהיה, רק שזה ייעשה...

  שמואל: כן אבל אתה לא הבנת יש שתי... יש שתי אופציות, או זה או זה, נכון?

  גבר: אין, לא, אין שתי אופציות. יש אופציה אחת - איפה שישנים הכי טוב ל...

   לבוא אחרי השעות עבודה ולגמור עם זה.

  שמואל: כן, נגמור עם זה, נגמור עם זה, אין בעיה, נגמור עם זה בעזרת השם.

  גבר: כולה פאקינג...

  שמואל: אני יודע, כפרה עליך, אתה צריך למצוא את ה... זה המתאים... אתה מבין? את השיפוצניק המתאים, מה תעשה? יש הרבה אבו-ללה בחוץ, אתה מבין?

   

  את הנאשמים מייצגים עורכי הדין משה סוחמי, איציק איצקוביץ' ושחר חצרוני, אשר טוענים כי התיק נופח מעבר לכל פרופורציה. יחד עם זאת ל-ynet נודע כי בין הצדדים מתקיימים מגעים על אפשרות לעסקת טיעון.

  מימין: עו"ד שחר חצרוני, עו"ד איציק איצקוביץ', ניצב-משנה יועז פנקס, עו"ד משה סוחמי (צילום: רענן בן צור, מוטי קמחי) (צילום: רענן בן צור, מוטי קמחי)
  מימין: עו"ד שחר חצרוני, עו"ד איציק איצקוביץ', ניצב-משנה יועז פנקס, עו"ד משה סוחמי(צילום: רענן בן צור, מוטי קמחי)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצילום מהבגאז'
  צילום: רענן בן צור
  יועז פנקס, ראש היאל"כ
  צילום: רענן בן צור
  עוד" איציק איצקוביץ'
  צילום: מוטי קמחי
  עו"ד שחר חצרוני
  צילום: מוטי קמחי
  צילום: מוטי קמחי
  עו"ד משה סוחמי
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים