שתף קטע נבחר

הזוועה תועדה: התעללות באב במוסד סיעודי

מכים, מרעיבים, מטלטלים: בנו של חוסה במוסד באור יהודה חשד כי מזניחים את אביו, שנפצע קשה במלחמת ששת הימים. פניותיו לא עזרו וגם לא תלונות למשטרה. מצלמה שהתקין בחדרו חשפה זוועה מתמשכת

חוסה בן 66 המאושפז במוסד הסיעודי Tender Loving Care באור יהודה עבר בשלושת החודשים האחרונים התעללות קשה מצד עובדי המוסד הרפואי. כך התברר בתיעוד של מצלמה נסתרת שהציבו בחדרו בני משפחתו. בצילומים נראים אנשי הצוות מכים, מרעיבים ומטלטלים אותו.

 

"לפני חודש זיהיתי על אבי סימני חבלה ברגליים", שחזר בנו עמית, מיישוב באזור שוהם. "מדובר בסימנים של חבלות, מכות ושטפי דם לא מטופלים. פניתי להנהלת המוסד ואמרו לי שהוא עושה את זה לעצמו. אמרתי שהתשובה לא מתקבלת על הדעת מאחר שאבי כמעט לא יכול לזוז. אפילו לאכול הוא לא מסוגל לבד".

 

עדכונים נוספים בחדשות ynet:

עובדי משרד החוץ פרצו לכנס: "לא נתפשר"

חמינאי, רגע לפני המו"מ: אמריקה - שטן עוין

  

המחשבות על אביו שחווה התעללות לא הרפו ממנו, ולפיכך שב למקום בהפתעה וגילה כי אביו שוכב על סדינים מטונפים. "הוא שכב בתוך השתן של עצמו ובתוך צואה. קראתי למנהלת המקום והיא התנצלה, אמרה שמדובר באירוע חד פעמי. התביישתי בשביל אבא שלי. המראה והריחות היו מזעזעים. מיד כשיצאתי משם בדרך הביתה החלטתי להגיש תלונה במשטרה על הזנחה".

"שכב בתוך השתן של עצמו ובתוך צואה" ()
"שכב בתוך השתן של עצמו ובתוך צואה"

במשך כל תקופת אשפוזו של האב במוסד, סיפר עמית, הוא חש כי עובדי המקום לא ממלאים את תפקידם כראוי. "משום שאבי כמעט לא יכול לזוז צריך להאכיל אותו. לא אחת כשהגעתי לבקר אותו מצאתי את מגש האוכל שלו מלא ובהדרגה שמחת החיים שלו פחתה. כשאתה שולח אדם שאתה אוהב למקום כזה אתה מצפה שיגלו אנושיות וחמלה".

 

לפני שלושה שבועות, אחרי שהגיש שתי תלונות במשטרת מסובים אך ללא שיפור במצב, החליט הבן להציב בחדרו של אביו מצלמה נסתרת. בתחילת השבוע הוא נחשף לתיעוד ונחרד. "רואים בדיוק את מה שחשבתי: הרבצות, סטירות, טלטולים, אלימות, יחס משפיל, גילוח תוך כדי שאנשי הצוות קושרים לו את הידיים. לא מחליפים לו בגדים, לא רוחצים אותו. המחשבות על מה שמעוללים לו שם לא מרפות ממני".

 

עו"ד דורון ניב המייצג את המשפחה הוסיף: "בצעירותו החוסה תרם רבות למדינה, נפצע קשה במלחמת ששת הימים ולבסוף חזר לתפקד עם מגבלות רבות. עצוב לראות איך במקום לשאת אותו על כפיים הוא מושלך, תרתי משמע, לעת זקנה".

 

ניב, שאף ליווה את פרשת ההתעללות בחוסים בבית החולים אלישע בחיפה, חשב שאירועים מסוג זה כבר לא יחזרו. "איך מנהלי החברה מצליחים לישון בלילות בשקט כאשר זה הטיפול שהחוסים במקום מקבלים? אנחנו מקווים שעצם חשיפת ההתעללות המזעזעת וסבלו הקשה של החוסה, ימנעו יחס פוגע כלפי חוסים אחרים".

 

משרד הבריאות: "תופעה חמורה ביותר"

מהמשטרה נמסר כי "בעקבות התלונה נפתחה חקירה בתחנת מסובים. מחומר החקירה עולה כי החשודים התנהגו באופן גס כלפי הקשיש ובעקבות הסרטון אחד המטפלים אף נעצר. במהלך המעצר הושלמה החקירה והתיק הועבר לעיון והמלצת הפרקליטות".

 

מנהל המוסד הסיעודי, רמי איגרא, מסר בתגובה: "אין סובלנות אצלנו לאירועים של אלימות. כל מקרה כזה יטופל על ידינו בצורה החריפה והאחראית ביותר. אם מטפל לא מתנהג בצורה אנושית, עם חמלה ואהבה - הוא יסולק ויטופל בחומרה. יש אצלנו ועדה מיוחדת שמטפלת באלימות, לא נמתין אפילו שתוגש תלונה במשטרה, נהיה אלה שנדאג שינקטו נגדו בהליכים פליליים".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מיד עם קבלת הדיווח מהמשטרה, המשרד בדק את הנושא. מדובר בתופעה חמורה ביותר, במידה והיא נכונה. יש לציין שמשרד הבריאות הגביר את ביקורות הפתע בתוך המערכת, בהשתתפות בכירי המשרד, ואנו מתכוונים להמשיך בביקורות אלה. אנו ממתינים לתוצאות חקירת המשטרה". 

 

המידע ראשוני לידיעה זו הגיע באי-מייל האדום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתעללות בחוסה
עו"ד דורון ניב
מומלצים